POLECAMY

Masz problem z muszkami owocówkami? Wiemy jak je odstraszyć i wytępić.

Wystarczy na chwilę zostawić w kuchni jabłka, odkręcony słoik z dżemem, wino w kieliszku, nawet przekrojoną cebulę, by natychmiast, nie wiadomo skąd, przyfrunęła cała chmara małych muszek. Trzeba się ich pozbyć jak najszybciej.
/ 11 miesięcy temu
Masz problem z muszkami owocówkami? Wiemy jak je odstraszyć i wytępić. fot. Fotolia

Muszka owocówka jest bardzo mała, ma zaledwie 2 – 3 mm. W niczym nie przypomina muchy domowej, choć, sądząc po nazwie, mogłoby się wydawać, że jest jej miniaturką. Biolodzy nadali jej mniej wdzięczną nazwę, bo wywilżnia karłowata lub wywilżnia karłówka. Za to jej łacińskie imię brzmi egzotycznie i  arystokratycznie – Drosophila melanogaster. Upodobała sobie mocno dojrzałe lub nadpsute owoce i wszelkie owocowe przetwory. Ale siada także na warzywach, na garnku z zupą, nawet na pieczywie, jeśli zostawisz je blisko owoców.

Muszki owocówki: skąd się biorą?

Te owady żyją tylko ok. 3 tygodni, za to rozmnażają się w tempie imponującym. Samica składa codziennie minimum 20 jaj i po ok. 10 dniach wyrasta z nich nowe pokolenie muszek. Dlatego nagle zauważasz, że z kilku owadów, których obecność w kuchni zlekceważyłaś, robi się ogromne stado. Poza tym nowe muszki mogą przyfrunąć przez uchylone okno zwabione zapachem dojrzałych lub nadpsutych owoców, w których rozpoczął się proces fermentacji. Wyczuwają aromat octu owocowego. Siadając na żywności zanieczyszczają ją. Składają na owocach jajeczka, a wylęgające się larwy żywią się mikroorganizmami znajdującymi się na tych produktach, dokładnie drożdżami.

Muszki owocówki: ważna profilaktyka

Latem i wczesną jesienią są niemal w każdym domu, bo wtedy w kuchni jest najwięcej ich przysmaków, czyli owoców i przetworów. jeśli zastosujesz odpowiednią profilaktykę, jest szansa, że się ich ustrzeżesz. Dlatego potraktuj poważne poniższe porady domowe, nawet jeśli uważasz za banalne

 • Zamocuj w oknach, które otwierasz gęste siatki.
 • Jeśli blisko domu rośnie drzewo owocowe, nie dopuszczaj, aby leżały pod nim psujące się, fermentujące owoce. To raj i wylęgarnia dla muszek owocówek.
 • Jeżeli robisz kompost w ogródku, bryła kompostowa powinna być jak najdalej od domu.
 • Codziennie wynoś śmieci (zwłaszcza gdy są w nim np. obierki lub nadpsute owoce czy warzywa) i myj kosz.
 • Wszystkie owoce i warzywa trzymaj w lodówce, a jeśli nie jest to możliwe, to w szczelnych woreczkach foliowych, np. tzw. strunowych.
 • Nie dopuszczaj, aby jakikolwiek owoc zaczął się psuć.
 • Nie zostawiaj nawet na chwilę na blacie czy stole odkręconych słoików z dżemem, sokiem, przecierem pomidorowym ani otwartej butelki z winem.
 • Myj od razu brudne naczynia. Nawet pozostawiona w zlewie szklanka po kompocie, a nawet piwie przywabi setki muszek owocówek.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby

Możliwe, że spotkałaś się z poradami, typu: włącz suszarkę do włosów i usmaż muszki gorącym powietrzem albo wciągnij je odkurzaczem? Można je znaleźć w internecie, ale to bardziej twórczość fantasy niż rozsądne poradnictwo. Do tej samej kategorii trzeba też zaliczyć inną radę: włóż do piekarnika kawałek psującego się jabłka, pozostaw na noc otwarte drzwiczki, a rano zamknij piekarnik i włącz. Wszystkie muszki się upieką, potem umyj piekarnik. Fuj!
Naprawdę można zlikwidować te uciążliwe owady dużo prościej, bez angażowania elektrycznych sprzętów. I domowymi sposobami, podobnie jak np. mole ubraniowe, bez sięgania po chemię.

 • Pułapka na muszki owocówki w misce. Włóż do miski skórki owoców lub pokrojony owoc, najlepiej przejrzały. Przykryj szczelnie folią do żywności i naciągnij, aby nie było szczelin. Zrób kilka otworów wykałaczką. Muszki dostaną się przez nie do swojego przysmaku, ale nie wyfruną na zewnątrz. Potem zawartość wynieś do śmietnika.
 • Pułapka na muszki owocówki z octem winnym, owocowym lub sokiem. Wlej do słoika pół szklanki któregoś z wymienionych octów lub soku, dodaj kilka kropli płynu do naczyń, wymieszaj. Zostaw na blacie. Owady tam wpadną i utopią się.
 • Świece zapachowe. Zapal 1–2 świece w kuchni, muszki nie lubią zapachów wydzielanych przez świece, zwłaszcza mentolowego, lawendowego. To spowoduje, że odlecą.

Muszki owocówki: zwalczanie chemiczne

Jeśli schowasz przed tymi uciążliwymi owadami owoce i warzywa, będziesz dbać o czystość kuchni, a w razie potrzeby zastosujesz któryś z domowych sposobów zwalczania muszek owocówek, to raczej nie będziesz zmuszona sięgać po żadem preparat ze sklepu. Gdyby jednak muszki bardzo się rozmnożyły, to w sklepach znajdziesz lepy, pułapki i preparaty w aerozolu.

 • Profesjonalne pułapki na muszki owocówki to zazwyczaj niewielkie plastikowe naczynia, np. w kształcie jabłka, z płynem wabiącym w buteleczce. Producenci nie piszą, co zawiera, ale nie jest to substancja owadobójcza. Prawdopodobnie jest to mieszanina octów owocowych, a więc działa podobnie jak jak domowa pułapka. Wystarcza na ok. miesiąc. Cena: 5 – 15 zł.
 • Lepy. To rodzaj muchołapek do zawieszania lub położenia w pomieszczeniu. Owady przyklejają się do niego i nie mogą się odkleić. Cena: 1 – 5 zł.
 • Aerozole. To środki owadobójcze, polecane na różne owady latające, w tym muchy domowe. Są skuteczne, ale nie obojętne dla zdrowia. Dlatego stosuj je tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wcześniej pochowaj do lodówki i szafek żywność i naczynia kuchenne. Cena: 7 – 12 zł.
   
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)