sposób na muszki owocówki fot. Adobe Stock

Sposób na muszki owocówki - zwalczanie domowymi metodami

Niezawodny sposób na muszki owocówki to zapalenie świec zapachowych (np. lawendowych), a także prosta w przygotowaniu pułapka na muszki, stworzona np. z octu winnego lub soku.
Barbara Lasota / 26.06.2020 12:09
sposób na muszki owocówki fot. Adobe Stock

Muszka owocówka jest bardzo mała, ma zaledwie 2-3 mm. Upodobała sobie mocno dojrzałe lub nadpsute owoce i wszelkie owocowe przetwory. Ale siada także na warzywach, na garnku z zupą, a nawet na pieczywie, jeśli zostawisz je blisko owoców.

Spis treści:

 1. Domowe sposoby na muszki owocówki
 2. Muszki owocówki - zwalczanie sklepowymi preparatami
 3. Skąd się biorą muszki owocówki?
 4. Co robić, by owocówki się nie rozmnożyły?

Domowe sposoby na muszki owocówki

Możliwe, że spotkałaś się ze sposobami na muszki owocówki typu: włącz suszarkę do włosów i usmaż muszki gorącym powietrzem albo wciągnij je odkurzaczem. Można je znaleźć w internecie, ale to bardziej twórczość fantasy niż rozsądne poradnictwo.

Do tej samej kategorii trzeba też zaliczyć inny, dziwaczny sposób na muszki - włóż do piekarnika kawałek psującego się jabłka, pozostaw na noc otwarte drzwiczki, a rano zamknij piekarnik i włącz. Wszystkie muszki się upieką, potem umyj piekarnik. Fuj!

Pozbyć się muszek można dużo prościej, bez angażowania elektrycznych sprzętów. I domowymi sposobami - bez sięgania po chemię.

 • Pułapka na muszki owocówki w misce. Włóż do miski skórki owoców lub pokrojony owoc, najlepiej przejrzały. Przykryj szczelnie folią do żywności i naciągnij, aby nie było szczelin. Zrób kilka otworów wykałaczką. Muszki dostaną się przez nie do swojego przysmaku, ale nie wyfruną na zewnątrz. Potem zawartość wynieś do śmietnika.
 • Pułapka na muszki owocówki z octem winnym, owocowym lub sokiem. Wlej do słoika pół szklanki któregoś z wymienionych octów lub soku, dodaj kilka kropli płynu do naczyń, wymieszaj. Zostaw na blacie. Owady tam wpadną i utopią się - to prosty sposób na muszki owocówki.
 • Świece zapachowe. Zapal 1-2 świece w kuchni, muszki owocówki nie lubią zapachów wydzielanych przez świece, zwłaszcza mentolowego, lawendowego. To sprawdzony sposób na muszki, który spowoduje, że odlecą.

Muszki owocówki - zwalczanie sklepowymi preparatami

Jeśli schowasz przed tymi uciążliwymi owadami owoce i warzywa, będziesz dbać o czystość kuchni, a w razie potrzeby zastosujesz któryś z domowych sposobów zwalczania muszek owocówek, to raczej nie będziesz zmuszona sięgać po żadem preparat ze sklepu. Gdyby jednak muszki bardzo się rozmnożyły, to w sklepach znajdziesz lepy, pułapki i preparaty w aerozolu - to inny sposób na muszki owocówki.

 • Profesjonalne pułapki na muszki owocówki to zazwyczaj niewielkie plastikowe naczynia, np. w kształcie jabłka, z płynem wabiącym w buteleczce. Producenci nie piszą, co zawiera, ale nie jest to substancja owadobójcza. Prawdopodobnie to mieszanina octów owocowych, a więc działa podobnie jak jak domowa pułapka. Wystarcza na ok. miesiąc. Cena: 5-15 zł.
 • Lepy. To rodzaj muchołapek do zawieszania lub położenia w pomieszczeniu. Owady przyklejają się do niego i nie mogą się odkleić. Cena: 1-5 zł.
 • Aerozole. To środki owadobójcze, polecane na różne owady latające, w tym muchy domowe. Są skuteczne, ale nie wydają się obojętne dla zdrowia. Dlatego stosuj je tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wcześniej pochowaj do lodówki i szafek, żywność i naczynia kuchenne. Cena: 7-12 zł.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Te owady żyją tylko ok. 3 tygodni, za to rozmnażają się w tempie imponującym. Samica składa codziennie minimum 20 jaj i po ok. 10 dniach wyrasta z nich nowe pokolenie muszek. Dlatego nagle zauważasz, że z kilku owadów, których obecność w kuchni zlekceważyłaś, robi się ogromne stado.

Poza tym nowe muszki mogą przyfrunąć przez uchylone okno zwabione zapachem dojrzałych lub nadpsutych owoców, w których rozpoczął się proces fermentacji. Wyczuwają aromat octu owocowego. Siadając na żywności zanieczyszczają ją. Składają na owocach jajeczka, a wylęgające się larwy żywią się mikroorganizmami znajdującymi się na tych produktach, dokładnie drożdżami.

Co robić, by owocówki się nie rozmnożyły?

Latem i wczesną jesienią muszki owocówki są niemal w każdym domu, bo wtedy w kuchni jest najwięcej ich przysmaków, czyli owoców i przetworów. Jednak jeśli zastosujesz odpowiednią profilaktykę, jest szansa, że się ich ustrzeżesz.

 • Zamocuj w oknach, które otwierasz, gęste siatki.
 • Jeśli blisko domu rośnie drzewo owocowe, nie dopuszczaj, aby leżały pod nim psujące się, fermentujące owoce. To raj i wylęgarnia dla muszek owocówek.
 • Jeżeli robisz kompost w ogródku, bryła kompostowa powinna być jak najdalej od domu.
 • Codziennie wynoś śmieci (zwłaszcza gdy są w nim np. obierki lub nadpsute owoce czy warzywa) i myj kosz.
 • Wszystkie owoce i warzywa trzymaj w lodówce, a jeśli nie jest to możliwe, to w szczelnych woreczkach foliowych, np. tzw. strunowych.
 • Nie dopuszczaj, aby jakikolwiek owoc zaczął się psuć.
 • Nie zostawiaj nawet na chwilę na blacie czy stole odkręconych słoików z dżemem, sokiem, przecierem pomidorowym ani otwartej butelki z winem. To wabik dla muszek owocówek!
 • Myj od razu brudne naczynia. Nawet pozostawiona w zlewie szklanka po kompocie, a nawet piwie przywabi setki muszek owocówek.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.07.2017

Zobacz inne ciekawe porady:
Jak pozbyć się os i ich gniazda?
Rośliny odstraszające komary
Skuteczny sposób na muchy
Jak odstraszyć szpaki?
Jak odstraszyć gołębie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)