Pluskwy łóżkowe mogą przetrwać nawet kilka miesięcy bez jedzenia, skrywając się w szczelinach stelaża łóżka, sofy, materaca, czekając na ofiarę. Są dość trudne do wytępienia i nierzadko konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej usługi. Duża populacja pluskiew wydziela nieprzyjemny zapach, a nocne ukąszenia są bolesne i konieczna jest interwencja w celu poszukiwania pluskiew oraz ich jaj. Czasem nie obędzie się bez profesjonalnej usługi dezynsekcji.
Spis treści:
- Jak wygląda pluskwa łóżkowa
- Skąd się biorą pluskwy łóżkowe?
- Jak sprawdzić, czy mam pluskwy w domu
- Ugryzienie pluskwy
- Zwalczanie pluskiew domowych
- Dezynsekcja na pluskwy
Jak wygląda pluskwa łóżkowa?
Pluskwy to jedne z najczęściej występujących robaków w domu. Mimo że są niewielkie, dość łatwo odkryć ich obecność w domu.
Pluskwy to maleńkie owady w kolorze brązowo-czerwonym, niekiedy bladokremowym lub białym. Osiągają maksymalnie 7 mm długości, są bezskrzydłe i odporne na np. zgniecenie, dzięki pancerzykowi. Kiedy się najedzą, mogą podwoić swoją objętość i zmienić barwę na brunatną. Mają wyraźnie zaznaczone czułki w okolicach głowy.
Najedzona pluskwa przybiera wrzecionowaty kształt, a żywi się wyłącznie krwią oraz martwym naskórkiem ssaków stałocieplnych, dlatego chętnie żeruje na ludziach, składając jaja w naszych domach.
Najbardziej lubi łóżka, ponieważ jest tam ciepło, a podczas snu mają idealną okazję do żerowania. Dodatkowo na powierzchni pościeli znajdują się minimalne pozostałości naszego naskórka, będące idealną pożywką dla pluskiew.
fot. Pluskwa na materacu/Adobe Stock, Fleur
Zapach pluskwy
Im większa liczebność owadów, tym częściej można wyczuć specyficzny, nieprzyjemny zapach w domu, świadczący o ich obecności. Wielu osobom kojarzy się on z początkami zgnilizny lub niektórymi ziołami w stadium rośnięcia, np. kolendrą.
Jaja pluskwy: jak wyglądają i gdzie ich szukać?
Jaja pluskwy łóżkowej (inaczej nimfy) przypominają blade ziarenka maku - są bardzo małych rozmiarów, są niemal niedostrzegalne gołym okiem, bo najbardziej aktywne są w porach nocnych (preferują ciemność). Występują w skupiskach, zakładając swoje gniazda.
Skąd się biorą pluskwy łóżkowe?
Pluskwy trafiają do domu najczęściej jako pasażerowie na gapę. Można je „złapać” korzystając ze środków transportu publicznego, np. pociągu, autobusu, tramwaju czy poprzez częste podróżowanie. Pluskwy wbrew pozorom lubią miejsca czyste i zadbane, ponieważ zanieczyszczenia, kurz i brud utrudniają im przemieszczanie.
Pluskwy można przynieść także z hotelu, dlatego tak ważne jest wypranie wszystkich ubrań oraz tekstyliów od razu po powrocie do domu. Dobrze jest także uprać albo wywietrzyć torbę podróżną. Walizki plastikowe można przetrzeć wodą z dodatkiem alkoholu.
Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Skąd wiadomo, że w domu zamieszkały pluskwy? Oczywistością jest nie tylko dostrzeżenie pluskiew łóżkowych, jaj czy wyczucie wspomnianego zapachu, ale istnienie ugryzień na ciele. Pluskwy w domu może nie ujawniają się od razu, ale z pewnością ślady ich obecności odczujesz dość szybko.
Jeśli na twojej pościeli pojawi się krew, maleńkie czerwone, rdzawe odchody, a na ciele zobaczysz pręgi, to wyraźny znak, że w domu zamieszkały pluskwy domowe, zwane też pluskwami łóżkowymi. Odchody pluskiew mają postać cieczy, która barwi prześcieradło, pościel i materac. Są dość łatwe do zauważenia.
Dodatkowym potwierdzeniem ich bytowania są maleńkie pancerzyki w pościeli lub w pobliżu łóżka - te insekty co pewien czas je zrzucają.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
W jaki sposób pasożytują pluskwy? Piją krew tak długo, dopóki poczują się najedzone. Większość pluskiew łóżkowych uaktywnia się w nocy. Pasożytują one na ofierze w sposób bezbolesny, bo w trakcie kąsania pluskwy domowe wstrzykują niewielką ilość śliny w skórę żywiciela, która ma właściwości znieczulające.
Najczęściej dopiero po upływie kilku tygodni żerowania toksyny zawarte w ślinie pluskiew mogą wywołać reakcje alergiczne: zaczerwienienie, świąd, niekiedy również objawić się podwyższoną temperaturą.
Ugryzienie pluskwy domowej jest charakterystyczne ze względu na to, że owad ten kąsa kilkakrotnie na jednym obszarze. Pluskwa jest dość leniwa - kiedy ugryzie, przemieszcza się co najwyżej o centymetr i gryzie ponownie, aż się nasyci.
Rozgnieciona pluskwa
Kiedy nieświadomie przez sen zgnieciesz pluskwę, na pościeli pojawi się ślad krwi. To najczęściej w ten sposób dowiadujesz się, że w mieszkaniu rozgościły się te szkodniki.
Żeby upewnić się, że podejrzanym insektem jest na pewno pluskwa, rozgniecionego owada należy... powąchać. Zgnieciony pasożyt wydziela nieprzyjemny zapach.
fot. Ugryzienie pluskwy/Adobe Stock, Simon
Objawy ugryzienia przez pluskwy
Jeśli ukąszenia powodują świąd, skłonności do drapania ich mogą spowodować, że powstaną blizny oraz wytworzą się infekcje skórne. Rzadkimi objawami ugryzienia przez pluskwy są wstrząs anafilaktyczny oraz reakcja astmatyczna.
Objawy pogryzienia przez pluskwy mogą stać się widoczne dopiero po 14 dniach, ale często pojawiają się już w ciągu kilku dni. Większość pogryzionych osób nie skarży się na żadne objawy ugryzienia i często nie zdaje sobie sprawy z pogryzień. Bardziej osoby mogą odczuwać nudności (wynika to z toksyn znajdujących się w ślinie), ale rzadko dochodzi do wymiotów.
Jakie choroby przenoszą pluskwy?
Wiele osób ma obawy, że ugryzienie pluskiew może doprowadzić do przeniesienia groźnych dla człowieka chorób. Można uznać, że insekty odżywiające się krwią (tak jak pluskwy domowe czy np. kleszcze) mogą przenosić wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV), ale według naukowców jest za mało danych i badań, które potwierdziłyby takie ryzyko w przypadku pluskwy łóżkowej.
Kanadyjscy naukowcy uważają jedna pluskwy za nosicieli tzw. enterokoków, a także superbakterii MRSA, które są oporne na wszystkie dostępne antybiotyki.
Jak leczyć ugryzienie pluskwy?
Zdecydowana większość ugryzień goi się przez 1-2 tygodnie od ich wystąpienia, ale możesz ten proces przyspieszyć poprzez stosowanie odpowiednich środków. W przypadku pogryzienia przez pluskwy, warto zaopatrzyć się w:
- kremy na bazie kortyzonu, łagodzące świąd,
- antybiotyk, jeśli lekarz dostrzeże infekcję i stan zapalny wokół ugryzienia,
- leki przeciwhistaminowe.
Dodatkowo możesz skorzystać ze sprayów dezynfekujących oraz antyseptycznych z oktenidyną. Dzięki temu maksymalnie zadbasz o swoje bezpieczeństwo i znacznie przyspieszysz gojenie się ran po ugryzieniu.
fot. Pluskwy w domu/Adobe Stock, Simon
Jak wytępić pluskwy z łóżka?
Niestety, pluskiew łóżkowych niełatwo się pozbyć. Z powodu swojego płaskiego kształtu, te owady są w stanie łatwo dostać się w każdą szczelinę. Potrafią więc ukryć się np. w ramie łóżka.
Są też bardzo wytrzymałe, więc mogą żyć w stanie uśpienia nawet przez rok. Pluskwy na ogół można spotkać w miastach, na wsiach występują o wiele rzadziej.
Jeśli kiedykolwiek miałaś do czynienia z prusakami, wiesz, że skuteczne sposoby na te insekty to przede wszystkim silna chemia. W przypadku pluskiew najważniejsze jest usunięcie gniazda pluskiew.
Nie warto zagłębiać się informacje, co odstrasza pluskwy i domowe sposoby na ich usunięcie - te owady są bardzo zdeterminowane, należy więc stosować kilka skutecznych i bezwzględnych rozwiązań jednocześnie.
Zwalczanie pluskiew krok po kroku
Walka z pluskwami jest długa i żmudna, ale niezbędna jest cierpliwość i systematyczność. Nasza rada? Wykonaj poniższe kroki, a następnie zgłoś się do specjalistów, którzy zajmują się likwidacją pluskiew.
- Namierzanie gniazda - to trudne zadanie, ale konieczne. Przejrzyj nawet najciemniejsze zakamarki swojej sypialni. Rozkręć ramę łóżka. Obejrzyj najmniejszą szczelinkę w materacu. Zajrzyj w każdy kącik, bo może właśnie tam znajduje się gniazdo pasożytów.
- Odkurzanie zakamarków - dokładnie odkurz każdy zakamarek mieszkania. Nie zapominaj nawet o przestrzeni za grzejnikiem lub kącikach szuflad z bielizną. Po zakończeniu odkurzania, worek od odkurzacza bezzwłocznie wynieś na śmietnik.
- Wypranie pościeli i ubrania - w maksymalnej dopuszczalnej dla danej tkaniny temperaturze. Pluskwy giną już w 45 stopniach Celsjusza. Po dokładnym wypraniu wyprasuj ubrania i pościel (jeśli dany materiał można prasować). Pamiętaj również o firankach, na których również mogą chować się pluskwy! Warto dodatkowo wyrzucić materac - to najczęstsze siedlisko pluskiew. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, pomyśl o specjalnym pokrowcu przeciwko insektom. Dzięki nałożeniu jej na materac, pluskwy z niego nie wyjdą.
- Systematyczne oczyszczanie mieszkania - cykl rozwojowy pluskwy łóżkowej trwa około 9-10 tygodni. Co tydzień warto więc przeprowadzać akcję oczyszczającą mieszkanie. Najlepiej zastosować parowe urządzenia czyszczące. Dla pewności warto użyć również chemicznego środka owadobójczego.
Pamiętaj, jeśli masz pluskwy w domu, musisz poinformować o tym fakcie administrację osiedla. W blokach te insekty łatwo mogą przenieść się do kolejnych sąsiadów, dzięki czemu jest spora szansa, że wkrótce ponownie do ciebie wrócą.
Przekazanie informacji innym jest więc nie tylko twoim obowiązkiem - to też działanie z korzyścią dla ciebie.
Zwalczanie pluskiew: dezynsekcja
Najskuteczniejszym sposobem walki z pluskwami jest zgłoszenie się do profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją, czyli zwalczaniem insektów. Na czas ich pracy konieczne będzie wyjście z domu oraz zabranie z niego wszystkich zwierząt domowych. Z pokoju, w którym będzie przeprowadzana dezynsekcja, możesz dodatkowo wynieść rośliny i schować wszystkie ubrania oraz tekstylia do szafy.
Po wszystkim dobrze jest także przewietrzyć całe mieszkanie, aby pozbyć się nieprzyjemnego chemicznego zapachu.
Na podstawie artykułu Weroniki Kwaśniak, pierwotnie opublikowanego 11.05.2017.
Czytaj także: Rybiki cukrowe: jak się ich pozbyć?
Jak pozbyć się myszy?
Skuteczne sposoby na muszki owocówki