POLECAMY

Na ciele zauważasz pręgi, a na pościeli ślady krwi? To znak, że masz w domu pluskwy! Zobacz, jak się ich pozbyć

Ukąszenia pluskiew są niewyczuwalne, bo wstrzykują w nasze ciała znieczulenie. Zobacz, jak rozpoznać te szkodniki i pozbyć się ich z domu!
Na ciele zauważasz pręgi, a na pościeli ślady krwi? To znak, że masz w domu pluskwy! Zobacz, jak się ich pozbyć fot. Fotolia

Pluskwy w mieszkaniu może nie ujawniają się od razu, ale z pewnością ślady ich obecności odczujesz już po pewnym czasie. Jeśli na twojej pościeli pojawi się krew, maleńkie odchody, a na ciele zobaczysz pręgi, to nieomylny znak że w twoim domu zamieszkały pluskwy domowe (inna nazwa: łóżkowe). Innymi oznakami mogą być maleńkie pancerzyki w pościeli lub w pobliżu łóżka - te insekty co pewien czas go zrzucają.

W jaki sposób pasożytują pluskwy? Piją krew, dopóki nie poczują się najedzone. Podczas wkłuwania się w skórę, wstrzykują jednocześnie substancję znieczulającą - ich ugryzienia są więc początkowo niemal niewyczuwalne. Kiedy nieświadomie przez sen zgnieciemy pluskwę, na pościeli pojawi się ślad krwi. To najczęściej w ten sposób dowiadujemy się, że w naszym mieszkaniu rozgościły się te szkodniki. Żeby upewnić się, że podejrzanym insektem jest na pewno pluskwa, rozgniecionego owada należy... powąchać. Zgnieciony pasożyt wydziela z siebie nieprzyjemny zapach.

Zobacz też, jak pozbyć się korników

Jak pozbyć się pluskiew domowych?

Niestety, pluskiew łóżkowych niełatwo się pozbyć. Z powodu swojego płaskiego kształtu, te owady są w stanie łatwo dostać się w każdą szczelinę. Potrafią więc ukryć się np. w ramie łóżka. Są też bardzo wytrzymałe, więc mogą żyć w stanie uśpienia nawet przez... rok! Pluskwy na ogół można spotkać w miastach, na wsiach występują o wiele rzadziej.

  • Rozpocznij od odnalezienia siedliska pluskiew domowych. To może nie być proste - przejrzyj nawet najciemniejsze zakamarki swojej sypialni. Rozkręć ramę łóżka. Obejrzyj najmniejszą szczelinkę w materacu. Zajrzyj w każdy kącik, bo może właśnie tam znajduje się gniazdo pasożytów.
  • Dokładnie odkurz każdy zakamarek mieszkania. Nie zapominaj nawet o przestrzeni za grzejnikiem lub kącikach szuflad z bielizną. Po zakończeniu odkurzania, worek od odkurzacza bezzwłocznie wynieś na śmietnik.

  • Po inwazji pluskiew warto wymienić materac. To w nim najczęściej bytują te szkodniki, mogą więc ukryć się naprawdę głęboko w jego zakamarkach. Jeżeli nie chcesz decydować się na wymianę materaca, kup specjalny pokrowiec chroniący przed insektami. Dzięki niemu owady nie przedostaną się na zewnątrz.
  • Proces pozbywania się pluskiew łóżkowych polega też na dokładnym upraniu całej pościeli i wszystkich ubrań. Staraj się to robić w możliwie najwyższej temperaturze (tak, aby nie zniszczyć tkanin). Potem wszystko wyprasuj, aby ostatecznie zabić pluskwy. Nie zapominaj o firankach!

  • Cykl rozwojowy pluskwy łóżkowej trwa około 9-10 tygodni. Co tydzień warto więc przeprowadzić kolejną akcję oczyszczającą mieszkanie. Najlepiej zastosować parowe urządzenia czyszczące.
  • Dla pewności warto użyć również chemicznego środka owadobójczego.
  • Pamiętaj, że o inwazji pluskwy domowej musisz poinformować administrację osiedla. W blokach te insekty łatwo mogą przenieść się do kolejnych sąsiadów, dzięki czemu jest spora szansa, że wkrótce ponownie do ciebie wrócą... Przekazanie informacji innym jest więc nie tylko twoim obowiązkiem - to też działanie z korzyścią dla ciebie!
  • Zastanów się, jaką drogą mogły przedostać się pluskwy. Zabezpiecz szczeliny w mieszkaniu.

Zobacz więcej porad domowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)