pluskwy w domu fot. Adobe Stock

Pluskwy w domu - jak skutecznie pozbyć się pluskiew

Pluskwy w domu mogą zamieszkać po twoim pobycie w hotelu. Aby pozbyć się pluskiew działaj szybko: natychmiast wypierz całą pościel, firanki, odkurz łóżko.
Weronika Kwaśniak / 13.12.2019 11:29
pluskwy w domu fot. Adobe Stock

Pluskwy w domu są trudne do wytępienia. Dotkliwie gryzą, mogą być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych, a nawet przenosić gronkowca złocistego.

Na skróty:

  1. Jak wygląda pluskwa?
  2. Pluskwy w domu - jak je znaleźć?
  3. Ugryzienie pluskwy
  4. Zwalczanie pluskiew

Jak wygląda pluskwa?

Aby skutecznie wytępić pluskwy w domu, trzeba umieć je w ogóle rozpoznać i odróżnić od innych niepożądanych gości. 

Pluskwy to maleńkie, płaskie owady, w kolorze brązowo-czerwonym. Mają wyraźnie zaznaczone czułki w okolicach głowy. Najedzona pluskwa przybiera wrzecionowaty kształt. Te insekty są twarde i odporne na zgniecenia.

Pluskwa - jak wygląda?fot. Adobe Stock

Jak sprawdzić, czy masz pluskwy w domu

Pluskwy w domu może nie ujawniają się od razu, ale z pewnością ślady ich obecności odczujesz dość szybko. Jeśli na twojej pościeli pojawi się krew, maleńkie odchody, a na ciele zobaczysz pręgi, to wyraźny znak, że w domu zamieszkały pluskwy domowe, zwane też pluskwami łóżkowymi.

Innymi oznakami mogą być maleńkie pancerzyki w pościeli lub w pobliżu łóżka - te insekty co pewien czas je zrzucają.

Ugryzienia pluskwy - czerwone ślady

W jaki sposób pasożytują pluskwy? Piją krew, dopóki nie poczują się najedzone. Podczas wkłuwania się w skórę, wstrzykują jednocześnie substancję znieczulającą - ich ugryzienia są więc początkowo niemal niewyczuwalne.

Kiedy nieświadomie przez sen zgnieciesz pluskwę, na pościeli pojawi się ślad krwi. To najczęściej w ten sposób dowiadujesz się, że w mieszkaniu rozgościły się te szkodniki.

Żeby upewnić się, że podejrzanym insektem jest na pewno pluskwa, rozgniecionego owada należy... powąchać. Zgnieciony pasożyt wydziela nieprzyjemny zapach.

fot. Adobe StockPluskwa - ślad po ugryzieniu
fot. Adobe Stock

Pluskwa - ślad po ugryzieniufot. Adobe Stock

Zwalczanie pluskiew domowych

Niestety, pluskiew łóżkowych niełatwo się pozbyć. Z powodu swojego płaskiego kształtu, te owady są w stanie łatwo dostać się w każdą szczelinę. Potrafią więc ukryć się np. w ramie łóżka.

Są też bardzo wytrzymałe, więc mogą żyć w stanie uśpienia nawet przez... rok. Pluskwy na ogół można spotkać w miastach, na wsiach występują o wiele rzadziej.

Jeśli kiedykolwiek miałaś do czynienia z prusakami wiesz, że sposoby na prusaki to przede wszystkim silna chemia. W przypadku pluskiew najważniejsze jest usunięcie gniazda tych insektów.

Walka jest długa i żmudna, ale niezbędna jest cierpliwość i systematyczność. 

  1. Namierz gniazdo - to trudne zadanie, ale konieczne. Przejrzyj nawet najciemniejsze zakamarki swojej sypialni. Rozkręć ramę łóżka. Obejrzyj najmniejszą szczelinkę w materacu. Zajrzyj w każdy kącik, bo może właśnie tam znajduje się gniazdo pasożytów.
  2. Odkurzanie zakamarków - dokładnie odkurz każdy zakamarek mieszkania. Nie zapominaj nawet o przestrzeni za grzejnikiem lub kącikach szuflad z bielizną. Po zakończeniu odkurzania, worek od odkurzacza bezzwłocznie wynieś na śmietnik.
  3. Wypierz pościel i ubrania - w maksymalnej dopuszczalnej dla danej tkaniny temperaturze. Pluskwy giną już w 45 stopniach Celsjusza. Następnie wyprasuj ubrania i pościel (jeśli dany materiał można prasować). Pamiętaj o firankach! Warto wyrzucić materac - to najczęstsze siedlisko pluskiew. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, pomyśl o specjalnym pokrowcu przeciwko insektom. Dzięki nałożeniu jej na materac, pluskwy z niego nie wyjdą. 
  4. Systematyczne oczyszczanie mieszkania -  cykl rozwojowy pluskwy łóżkowej trwa około 9-10 tygodni. Co tydzień warto więc przeprowadzać akcję oczyszczającą mieszkanie. Najlepiej zastosować parowe urządzenia czyszczące. Dla pewności warto użyć również chemicznego środka owadobójczego.

Pamiętaj, jeśli masz pluskwy w domu, musisz poinformować o tym fakcie administrację osiedla. W blokach te insekty łatwo mogą przenieść się do kolejnych sąsiadów, dzięki czemu jest spora szansa, że wkrótce ponownie do ciebie wrócą.

Przekazanie informacji innym jest więc nie tylko twoim obowiązkiem - to też działanie z korzyścią dla ciebie.

Dowiedz się więcej na temat zwalczania szkodników:
Jak pozbyć się myszy?
Skuteczne sposoby na muszki owocówki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10.03.2019 15:31
Trzeba zamówić Dezynfeuszy.
/07.03.2019 10:22
U nas w bloku była kiedyś plaga karaluchów. One wchodzą po rurach skubańce, nie jest łatwo je wytępić. Dopiero ddd usługi robili u nas porządek.