Jak usunąć plamy ze szminki fot. Adobe Stock

Jak usunąć plamy ze szminki?

Ubranie z plamą po szmince da się uratować wazeliną, sporą ilością mydła, ale często konieczne jest też użycie płynu do mycia naczyń czy nawet chemicznego rozpuszczalnika.
Weronika Kwaśniak / 13.08.2020 10:50
Jak usunąć plamy ze szminki fot. Adobe Stock

Trwała pomadka, błyszczyk czy szminka, którą ubrudziłaś tkaninę, jest trudna do usunięcia. Ten kosmetyk ma w założeniu być jak najtrwalszy, aby długo utrzymywał się na ustach – nawet w czasie picia napojów czy jedzenia. Konsystencja szminki jest gęsta, aby dobrze przywierała do warg. Dlatego wiele detergentów nie radzi sobie z plamami ze szminki. Takie zabrudzenie może wymagać kilku etapów wywabiania. 

Domowe sposoby na plamy ze szminki

Przed usunięciem plamy ze szminki, zdejmij z tkaniny nadmiar kosmetyku. Można zrobić to np. za pomocą tępego noża lub patyczka higienicznego. Uważaj, aby nie zwiększyć rozmiaru plamy ani jej nie rozmazać.

Usuwanie plam ze szminkifot. Adobe Stock

 • Plamę ze szminki można usunąć za pomocą chlorku amoniaku lub alkoholu metylowego.
 • Jeśli zabrudzenie jest świeże, spróbuj je usunąć lakierem do włosów.
 • W przypadku zaschniętej plamy, warto wypróbować glicerynę.
 • Jeżeli plama ze szminki powstała na sztucznej tkaninie, przed czyszczeniem natłuść ją wazeliną. Zabrudzenie należy zetrzeć watą lub płatkiem kosmetycznym, a następnie uprać ciuch w wodzie z ogromną ilością mydła. Mydło bywa naprawdę skutecznym odplamiaczem – możesz również zamoczyć tkaninę na całą noc w wodzie z mydlinami, a rano wyprać ją w pralce. Pamiętaj, że w obu przypadkach musisz użyć naprawdę dużej ilości mydła!
 • Zamiast mydła, możesz walczyć z plamą ze szminki za pomocą płynu do mycia naczyń.
 • Jeśli zabrudzenie powstało na płóciennej tkaninie, możesz ją po prostu wygotować.
 • Plama ze szminki, która powstała na białym materiale, może być usunięta za pomocą wybielacza.
 • Jeśli dany ciuch jest wykonany z jedwabiu, czyść go za pomocą szmatki nasączonej spirytusem denaturowanym.
 • W przypadku plam ze szminki na tapicerce, użyj chemicznego rozpuszczalnika przeznaczonego do tkanin. Najpierw (tak samo jak w sytuacji, gdy usuwasz zabrudzenie z ubrań) zdejmij z tapicerki nadmiar kosmetyku. Gąbką nałóż na plamę trochę chemicznego rozpuszczalnika do tkanin. Przyłóż do zabrudzonego miejsca suchą, jasną szmatkę. Dociśnij ją do plamy i zaczekaj, aż całkowicie nasiąknie. Czynności powtarzaj aż do zniknięcia zabrudzenia.

O czym musisz pamiętać przy usuwaniu plam ze szminki

 • Pamiętaj, że rozpuszczalniki i inne silne środki mogą odbarwiać materiał. Zawsze przeprowadzaj test na niewielkim skrawku tkaniny.
 • Nie susz ubrania, dopóki zabrudzenie całkowicie nie zniknie. Wysuszenie tkaniny przed wywabieniem plamy ze szminki doprowadzi do jej utrwalenia.

Czytaj także: Jak usunąć plamy z wina?Jak usunąć plamy z tłuszczu?