Jak usunąć plamy ze szminki?

Czerwone, ponętne usta to ponadczasowy symbol kobiecości. Szminka jednak zdecydowanie lepiej wygląda na wargach, niż na ubraniu... Jak więc usunąć plamy ze szminki? Czy taki ciuch da się w ogóle uratować?
/ 04.09.2013 13:50

Jak usunąć plamę ze szminki?

Plamę ze szminki ciężko usunąć. Ten kosmetyk ma w założeniu być jak najtrwalszy, aby długo  utrzymywał się na ustach – nawet w czasie picia napojów czy jedzenia. Konsystencja szminki jest gęsta, aby dobrze przywierała do warg. Dlatego wiele detergentów nie radzi sobie z tego rodzaju plamami.

Przed usunięciem plamy ze szminki, zdejmij z tkaniny nadmiar kosmetyku. Można zrobić to np. za pomocą tępego noża lub patyczka higienicznego. Uważaj, aby nie zwiększyć rozmiaru plamy ani jej nie rozmazać!

Dowiedz się też: Jak usunąć plamy z tłuszczu?

  1. Plamę ze szminki można usunąć za pomocą chlorku amoniaku lub alkoholu metylowego.
  2. Jeśli zabrudzenie jest świeże, spróbuj je usunąć lakierem do włosów!
  3. W przypadku zaschniętej plamy, warto wypróbować glicerynę.
  4. Jeżeli plama powstała na sztucznej tkaninie, przed czyszczeniem natłuść ją wazeliną. Zabrudzenie należy zetrzeć watą lub płatkiem kosmetycznym, a następnie uprać ciuch w wodzie z ogromną ilością mydła. Mydło bywa naprawdę skutecznym odplamiaczem – możesz również zamoczyć tkaninę na całą noc w wodzie z mydlinami, a rano wyprać ją w pralce. Pamiętaj, że w obu przypadkach musisz użyć naprawdę dużej ilości mydła!
  5. Zamiast mydła, możesz walczyć z plamą ze szminki za pomocą płynu do mycia naczyń.
  6. Jeśli zabrudzenie powstało na płóciennej tkaninie, możesz ją po prostu wygotować.
  7. Plama ze szminki, która powstała na białym materiale, może być usunięta za pomocą wybielacza.
  8. Jeśli dany ciuch jest wykonany z jedwabiu, czyść go za pomocą szmatki nasączonej spirytusem denaturowanym.
  9. W przypadku plam ze szminki na tapicerce, użyj chemicznego rozpuszczalnika przeznaczonego do tkanin. Najpierw (tak samo jak w sytuacji, gdy usuwasz zabrudzenie z ubrań) zdejmij z tapicerki nadmiar kosmetyku. Gąbką nałóż na plamę trochę chemicznego rozpuszczalnika do tkanin. Przyłóż do zabrudzonego miejsca suchą, jasną szmatkę. Dociśnij ją do plamy i zaczekaj, aż całkowicie nasiąknie. Czynności powtarzaj aż do zniknięcia zabrudzenia.

O czym musisz pamiętać przy usuwaniu plam ze szminki?

Pamiętaj, że rozpuszczalniki i inne silne środki mogą odbarwiać materiał. Zawsze przeprowadzaj test na niewielkim skrawku tkaniny!

Sprawdź też: Jak usunąć plamy z wina?

Nie susz ubrania, dopóki zabrudzenie całkowicie nie zniknie. Wysuszenie tkaniny przed wywabieniem plamy doprowadzi do jej utrwalenia!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/04.07.2017 11:30
Wazelina i szary jeleń na sztucznej tkaninie - nie ma śladu :)
/28.11.2016 08:24
Lakier do włosów zadziałał i na szminkę i na lakier do paznokci. Rewelacja - nie ma żadnego śladu.
/28.09.2015 20:06
polecam rewelacyjny sposób na usunięcie plamy z szminki- na wacik żel do golenia wytrzeć plamę i znika :), sprawdzone na jedwabiu
POKAŻ KOMENTARZE (3)