plama ze szminki fot. Adobe Stock, Mynameislisenok

Jak usunąć plamy ze szminki? Domowe sposoby

Ubranie z plamą po szmince da się uratować wazeliną, sporą ilością mydła, ale często konieczne jest też użycie płynu do mycia naczyń czy nawet chemicznego rozpuszczalnika.
Weronika Kwaśniak / 02.11.2021 10:50
plama ze szminki fot. Adobe Stock, Mynameislisenok

Trwała pomadka, błyszczyk czy szminka, którą ubrudziłaś tkaninę, jest trudna do usunięcia. Ten kosmetyk ma w założeniu być jak najtrwalszy, aby długo utrzymywał się na ustach – nawet w czasie picia napojów czy jedzenia. Konsystencja szminki jest gęsta, aby dobrze przywierała do warg. Dlatego wiele detergentów nie radzi sobie z plamami ze szminki. Takie zabrudzenie może wymagać kilku etapów wywabiania. 

Domowe sposoby na plamy ze szminki

Przed usunięciem plamy ze szminki, zdejmij z tkaniny nadmiar kosmetyku. Można zrobić to np. za pomocą tępego noża lub patyczka higienicznego. Uważaj, aby przy okazji nie zwiększyć rozmiaru plamy, ani jej nie rozmazać.

Usuwanie plam ze szminkifot. Plama ze szminki/Adobe Stock, Apiwat

 • Plamę ze szminki można usunąć za pomocą chlorku amoniaku lub alkoholu metylowego.
 • Jeśli zabrudzenie jest świeże, spróbuj je usunąć lakierem do włosów.
 • W przypadku zaschniętej plamy, warto wypróbować glicerynę.
 • Jeżeli plama ze szminki powstała na sztucznej tkaninie, przed czyszczeniem natłuść ją wazeliną. Zabrudzenie należy zetrzeć watą lub płatkiem kosmetycznym, a następnie uprać ciuch w wodzie z ogromną ilością mydła. Mydło bywa naprawdę skutecznym odplamiaczem – możesz również zamoczyć tkaninę na całą noc w wodzie z mydlinami, a rano wyprać ją w pralce. Pamiętaj, że w obu przypadkach musisz użyć naprawdę dużej ilości mydła!
 • Zamiast mydła, możesz walczyć z plamą ze szminki za pomocą płynu do mycia naczyń. Ta metoda działa też na plamy z lakieru do paznokci.
 • Jeśli zabrudzenie powstało na płóciennej tkaninie, możesz ją po prostu wygotować.
 • Plama ze szminki, która powstała na białym materiale, może być usunięta za pomocą wybielacza.
 • Jeśli dany ciuch jest wykonany z jedwabiu, czyść go za pomocą szmatki nasączonej spirytusem denaturowanym.
 • W przypadku plam ze szminki na tapicerce, użyj chemicznego rozpuszczalnika przeznaczonego do tkanin. Najpierw (tak samo jak w sytuacji, gdy usuwasz zabrudzenie z ubrań) zdejmij z tapicerki nadmiar kosmetyku. Gąbką nałóż na plamę trochę chemicznego rozpuszczalnika do tkanin. Przyłóż do zabrudzonego miejsca suchą, jasną szmatkę. Dociśnij ją do plamy ze szminki i zaczekaj, aż całkowicie nasiąknie. Czynności powtarzaj aż do zniknięcia zabrudzenia.

O czym musisz pamiętać przy usuwaniu plam ze szminki

 • Pamiętaj, że rozpuszczalniki i inne silne środki mogą odbarwiać materiał. Zawsze przeprowadzaj test na niewielkim skrawku tkaniny.
 • Nie susz ubrania, dopóki zabrudzenie całkowicie nie zniknie. Wysuszenie tkaniny przed wywabieniem plamy ze szminki doprowadzi do jej utrwalenia.

Czytaj także: Jak usunąć plamy z wina?Jak usunąć plamy z tłuszczu?