Jak usunąć plamy z żywności z dywanów

Jak usunąć plamy z żywności z dywanów

Istnieje wiele rodzajów plam z różnego rodzaju żywności, które pojawiają się na Twoich dywanach. Plamy pokarmowe są raczej łatwe do usunięcia i nie pozostawiają śladów. Warto znać przepisy na trzy środki, które często stosuje się do suwania różnych rodzajów plam.
/ 18.08.2010 15:42
Jak usunąć plamy z żywności z dywanów

Magiczne mieszanki

Środek pierwszy składa się z 1 łyżeczki łagodnego środka czyszczącego i 250 ml letniej wody. Drugi środek to roztwór 1/3 szklanki octu i 2/3 szklanki wody. Trzeci środek jest roztworem amoniaku – zastosuj go w proporcjach 1 łyżeczka amoniaku na ½ szklanki wody.

Czerwone wino

Gdy na dywanie rozleje ci się czerwone wino zbierz jego nadmiar papierowym ręcznikiem, a następnie polej plamę niewielką ilością białego wina, które zneutralizuje czerwony barwnik. Potem zastosuj papier lub czystą ściereczkę.

Czekolada, lody i mleko

Do usunięcia z dywanu czekolady zastosuj wyżej wymieniony pierwszy środek, następnie roztwór amoniaku, potem ponownie pierwszy środek i wytrzyj zabrudzone miejsce czystą wodą. W ten sam sposób usuniesz również plamy z lodów i mleka.

Guma do żucia i masło

Jeżeli do dywanu przyklei ci się guma do żucia, nałóż niewielką ilość rozpuszczalnika, a potem zastosuj środek pierwszy. Ten sposób usuwania plam jest również skuteczny w przypadku plam z masła.

Surowe jajko, kawa, cola, owoce, soki i piwo

Środek pierwszy, a następnie warstwę środka drugiego zastosuj w swoim domu na plamę z surowego jajka. Na koniec zmyj całość czystą wodą. Sposób ten możesz wykorzystać przy plamach z kawy, coli, owoców i soków owocowych oraz piwa. 

Polecamy: Jakie jeszcze zdarzają się plamy

Herbata i sosy

Rozlaną herbatę zbierz papierowym rącznikiem, następnie spryskaj zabrudzone miejsce wodą. Czynności te powtarzaj kilkakrotnie. Jeżeli nadal pozostaną plamy zastosuj denaturat, a potem ponownie zmocz całość wodą.

Sos zmywaj z dywanu za pomocą niezbyt dużej ilości preparatu do prania, następnie czyść pierwszym środkiem oraz umyj na koniec czystą wodą.

Czytaj także: Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz. I

Inaczej postępuj, gdy wyleje ci się sos sojowy, wówczas umyj dywan za pomocą pierwszego środka, potem środka trzeciego kończąc pracę ściereczką namoczoną w wodzie.