Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz. I

Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz. I

Aby utrzymać dom w czystości nie musisz kupować drogich i chemicznych substancji czyszczących. Warto wykorzystać łatwo dostępne i niedrogie środki, takie jak soda oczyszczona, ocet, amoniak, boraks, płatki mydlane, soda krystaliczna. Produkty te możesz wykorzystać do wykonania środków czystości do zastosowania ogólnego.
/ 18.08.2010 18:06
Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz. I

Środek do zastosowania ogólnego z sody i octu

Przyszykuj 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej i 1 łyżkę stołową octu. Wymieszaj ocet z sodą aż składniki się rozpuszczą. Gdy będziesz miała już gotowy środek pamiętaj, by przechowywać go w szczelnym zamknięciu.

Środek do zastosowana ogólnego z sody i wody

Do przygotowania tego środka będą ci potrzebne 4 łyżki stołowe sody oraz 1,5 l ciepłej wody. W wodzie rozpuść sodę i w tym roztworze zamaczaj ściereczkę i przecieraj czyszczone powierzchnie. Następnie spłukuj ten środek czystą wodą.

Środek do zastosowana ogólnego z sody krystalicznej i wody

Do wody ( 4,5 l) dodaj sodę krystaliczną (125 ml) i dobrze wymieszaj. Tym środkiem możesz umyć zarówno kuchnię jak i łazienkę. Nadaje się do umycia podłóg, płytek i szafek oraz sprzętów elektrycznych i innych. Środka z sody krystalicznej nie używaj do mycia przedmiotów z aluminium i włókna szklanego.

Środek do zastosowana ogólnego z amoniaku, sody oczyszczonej, octu i wody

Na początek przyszykuj wszystkie składniki: 4 l gorącej wody, 100 ml amoniaku, 100 ml octu i 200 g sody oczyszczonej. Wszystkie składniki dobrze wymieszaj. Gotowy środek przechowuj w szczelnie zamkniętej butelce

Polecamy: Jak pozbyć się pcheł

Produktu tego możesz użyć do czyszczenia wielu powierzchni, w tym urządzeń kuchennych, szkła i srebra.

Spray

Z wyżej wymienionych produktów ekologicznych warto zrobić też środek czyszczący w spreju, który można zastosować zarówno w kuchni jak i w łazience. Wymieszaj 2 łyżki roztworu amoniaku,125 ml octu, 2 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżki płatków mydlanych z 4 l gorącej wody. Możesz dodać też 2 krople olejku lawendowego lub cytrynowego.

Wymieszany płyn po wystygnięciu wlej do butelki ze spryskiwaczem.

Czytaj także: Jak myć naczynia kuchenne cz. II