Jak usunąć plamy z dywanu cd.

Jak usunąć plamy z dywanu cd.

Aby dywany w Waszych domach czy mieszkaniach wyglądały estetycznie koniecznie usuwajcie pojawiające się na nich plamy. Istnieją bardzo różnorodne substancje, które stosujecie w domu, pozostawiające zabrudzenia na dywanach.
/ 18.08.2010 15:55
Jak usunąć plamy z dywanu cd.

Jedne są łatwe do usunięcia, inne pozostawiają trwałe ślady. Przykładem plam, których raczej nie da się usunąć są plamy z atramentu, wyprodukowanego z naturalnych składników oraz z tuszu kreślarskiego. Natomiast plama z barwnika do żywności wymaga profesjonalnego czyszczenia dywanu. Pozostałe substancje raczej udaje się wywabić z powierzchni dywanu.

Trzy potrzebne mikstury

Usuwając plamy z dywanu warto sięgać do trzech sprawdzonych środków. Środek pierwszy składa się z 1 łyżeczki łagodnego środka czyszczącego i 250 ml letniej wody. Drugi środek to roztwór 1/3 szklanki octu i 2/3 szklanki wody. Trzeci środek jest roztworem amoniaku – zastosuj go w proporcjach 1 łyżeczka amoniaku na ½ szklanki wody.

Plamy z błota

Bardzo często na dywanie występują plamy z błota. By je usunąć poczekaj, aż błoto wyschnie, wówczas zastosuj na to miejsce twardą szczotkę i szoruj je - w ten sposób wykruszysz błoto. Na koniec odkurz powierzchnię odkurzaczem.

Plamy z długopisu i jodyny

Równie często masz do czynienia z plamami z długopisu. Wówczas zastosuj denaturat lub rozpuszczalnik, i za pomocą czystej ściereczki wcieraj te preparaty. Następnie zastosuj pierwszy środek , a na koniec przetrzyj miejsce czystą wodą.

Gdyby wylała Ci się jodyna musisz zastosować wszystkie trzy środki do usuwania plam w następującej kolejności: środek pierwszy, trzeci a na koniec drugi. Po skończonym odplamianiu całość przetrzyj czystą wodą.

Plamy z krwi

Gdy masz do zlikwidowania plamy z krwi w pierwszej kolejności zbierz krew za pomocą papierowego ręcznika lub szmatki.

Polecamy: Jak wykonać  ekologiczne środki czyszczące cz. II

Pamiętaj, by zmywać krew zimną wodą i ponownie wycierać ręcznikiem papierowym. Gdyby plama jednak nadal się utrzymywała zastosuj pierwszy środek, potem trzeci i spłucz miejsce wodą. 

Czytaj także: Jak dbać o podłogę