Jak dbać o podłogę

Jak dbać o podłogę

Czysta podłoga nadaje wnętrzu estetyki, dlatego konieczne jest dbanie o jej wygląd. W zależności od pomieszczenia w domu masz różnorodne powierzchnie, dlatego koniecznie zorientuj się, z jakiego materiału wykonana jest Twoja podłoga, gdyż od tego zależy sposób jej pielęgnacji.
/ 18.08.2010 15:32
Jak dbać o podłogę

Nie zapominaj o kątach oraz miejscach przy listwach przypodłogowych, gdyż są to miejsca gdzie gromadzi się najwięcej kurzu i tłuszczu.

Podłogi lakierowane

Gdy chcesz umyć taki typ podłogi odkurz ją najpierw odkurzaczem, a następnie użyj wilgotnego mopa. Gdy Twoja podłoga pokryta jest woskiem lub olejem nie używaj zbyt mokrego mopa, bo woda może spowodować uszkodzenie podłogi. Gdy na twojej podłodze zauważysz ciemne ślady po butach możesz usunąć je stosując gumkę do ścierania.

Podłoga winylowa (PCV) oraz linoleum

Podłogę z PCV lub linoleum zamieć za pomocą szczotki, a następnie użyj mopa, zmoczonego w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Możesz też ten rodzaj podłogi zapastować pastą na bazie wosku, by zakonserwować powierzchnię (pamiętaj by nie stosować pasty na bazie rozpuszczalnika, gdyż zniszczy Ci podłogę).
Ślady po butach na podłodze z linoleum i PCV usuniesz za pomocą szmatki namoczonej w alkoholu.

Polecamy: Jak usunąć plamy z dywanu cd.

Podłoga drewniana

Podłogę drewnianą również najpierw musisz oczyścić z kurzu, najlepiej za pomocą szczotki na kiju. Kolejnym etapem pracy jest mycie podłogi za pomocą lekko wilgotnego mopa.

Czytaj także: Jakie jeszcze zdarzają się plamy

Nigdy nie stosuj mokrej ścierki lub mopa na drewniane powierzchnie, gdyż woda wsiąka w drewno. Możesz polerować drewnianą podłogę pastą do drewna lub woskiem.

Gdy będziesz chciała pozbyć się śladów po butach z podłogi drewnianej zwilż ściereczkę alkoholem i przetrzyj zabrudzone miejsce.

Podłogi z terakoty glazurowanej

Są to podłogi łatwe do utrzymania w czystości. Posadzkę z terakoty umyj mokro ścierką lub mopem.
Do wody dodaj, np. płynu do mycia naczyń lub specjalnie do tego celu przeznaczonego detergentu.