Dobór pralki i sposobu prania
Podstawową kwestią jest dobór pralki. Najważniejsze, by pralka była energooszczędna. W sklepach ze sprzętem AGD są do nabycia pralki, które mają opcję ładowania do połowy. Taki program pozwala na oszczędne spożytkowanie wody i proszku do prania. Pamiętaj też, że im wyższe obroty wirowania, tym potem krótszy czas suszenia ubrań. Gdy pierzesz w chłodnej wodzie, wówczas zużywasz mniej prądu do jej podgrzania. Jeżeli masz bardzo zabrudzone ubrania przed praniem namocz je, a w ten sposób zużyjesz mniej gorącej wody oraz mniejszą ilość detergentu.
Środki do prania
Zwróć uwagę na środki do prania (np. proszek czy płyn), jakie wsypujesz lub wlewasz do pralki. Bardzo istotne jest, byś dokładnie przeczytała instrukcję od producenta. Często odruchowo wsypujesz większą ilość detergentu niż jest to zalecane przez producenta.
Gdy ktoś z Twoich domowników ma skłonności do alergii wówczas stosuj specjalny proszek do prania przeznaczony dla osób z alergiami skórnymi oraz włączaj w pralce podwójne płukanie.
Gdy na ubraniach masz plamy zastosuj środek do usuwania plam ( jego działanie sprawdź najpierw na małym kawałku tkaniny).
Gdy pogoda na to pozwala susz ubrania po praniu na świeżym powietrzu, jednak unikaj pełnego słońca, gdyż może ono powodować wyblaknięcie kolorów. By tego uniknąć – wieszaj ubrania przewrócone na lewą stronę.
Pranie ręczne
Możesz też część ubrań uprać ręczne, szczególnie, jeżeli posiadasz rzeczy delikatne z koronki, jedwabiu lub wełny. By uprać rzecz ręcznie nalej do miski ciepłej wody i wlej delikatnego płynu do prania.
Polecamy: Jak programować pralkę
Namocz na krótko ubrania, by rozpuścić brud ( nie mocz rzeczy z wełny).Wygniataj delikatnie prane ubrania. Następnie wyżmij odzież i powieś ( nie wyżymaj ubrań wełnianych, tylko wodę odsącz zawijając rzecz w ręcznik, susz potem rozłożone poziomo).
Czytaj także: Jak sortować tkaniny do prania