plamy z czekolady fot. Adobe Stock

Jak usunąć plamy z czekolady - z ubrań i z tapicerki

Plamy z czekolady usuniesz, mocząc ubranie w ciepłym mleku. Jeśli plamy z czekolady pojawiły się na tapicerce, nie usuwaj ich gąbką, ale szczotką.
/ 23.03.2020 14:40
plamy z czekolady fot. Adobe Stock

Plamy z czekolady na czarnych spodniach z grubej tkaniny, to zwykle nie jest wielki problem. Możesz spróbowac uprać je jak zwykle, a plamy z czekolady zejdą.

W niektóre rodzaje tkanin czekolada wchodzi jednak głębiej, przez co usunięcie czekoladowych zabrudzeń staje się trudniejsze.

Jak usunąć plamy z czekolady z ubrań?

Najprościej byłoby oczywiście zanieść ubranie do pralni chemicznej. Obsługa pralni z pewnością miała już do czynienia z tym typem plam. Tańszym sposobem będzie jednak uporanie się z czekoladową plamą domowa metodą.

  • Ocet i woda. 2 łyżki octu wymieszaj z 1 szklanką wody i namocz plamę. Następnie spłucz ciepłą wodą i upierz.
  • Mleko i mydło. Namocz poplamione ubranie w ciepłym mleku, zostaw na 15 minut, a następnie upierz w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.
  • Gliceryna. 1 łyżeczkę ciepłej wody wymieszaj z połową łyżeczki gliceryny i nanieś na plamę. Pocieraj delikatnie, aż zabrudzenie zacznie znikać, następnie upierz w ciepłej wodzie z mydłem. To dobry sposób na usuwanie plam z czekolady ze sztucznych tkanin.
  • Żółtko i gliceryna. Żółtko jaja rozmieszaj z odrobiną gliceryny i nanieś na plamę. Po upływie 10 minut upierz ubranie tak jak zwykle. Ten sposób stosuj tylko do ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych.

Jak usunąć plamy z czekolady z tapicerki lub kanapy?

Czasem zdarza się, że czekolada która upadła na kanapę lub fotel samochodowy, pod wpływem ciepła szybko rozpływa się i tworzy plamy.

Usunięcie czekoladowej plamy z kanapy jest trudniejsze, bo nie każdy materiał da się zdjąć i uprać ręcznie.

Jeśli więc twoją kanapę szpeci plama z czekolady, od razu przystąp do działania. Czekolada z reguły szybko zasycha, więc zacznij od zeskrobania wierzchniej warstwy szczotką. Nie używaj do tego gąbki, w ten sposób jeszcze bardziej wetrzesz zabrudzenie w materiał.

Następnie przygotuj roztwór z 1 szklanki zimnej wody i 1 łyżki płynu do naczyń. Namocz ściereczkę i delikatnie przykładaj do plamy, lekko dociskając. Kiedy tylko szmatka się zabrudzi, mocz ją ponownie i wycieraj, aż plama zniknie. Na koniec mokre miejsce przemyj czystą, mokrą gąbką, aby usunąć pozostałości płynu do mycia naczyń.

W taki sam sposób możesz też usunąć plamy z czekolady na dywanie.

Zobacz też, jak usunąć te plamy:

Jak usunąć plamy z błota - skuteczne i bezpieczne sposoby
Jak usunąć plamy z błota - skuteczne i bezpieczne sposoby
Plamy z błota najczęściej pojawiają się gdy ktoś cię ochlapie. Na dywanie plamy z błota może zostawić pies. Aby usunąć plamy z błota sposób trzeba dostosować do rodzaju czyszczonej powierzchni.
Jak usunąć plamy z długopisu? 8 sprawdzonych sposobów
Jak usunąć plamy z długopisu? 8 sprawdzonych sposobów
Aby usunąć plamy z długopisu użyj zmywacza do paznokci lub pianki do golenia. Usuwanie plam z długopisu za pomocą zmywacza nie zawsze jest jednak bezpieczne - wówczas lepiej sięgnąć po delikatniejsze środki.
Jak usunąć plamy z jagód? Poznaj nasze 3 sposoby na szybkie uratowanie tkanin!
Jak usunąć plamy z jagód? Poznaj nasze 3 sposoby na szybkie uratowanie tkanin!
Jak usunąć plamy z jagód? To z pozoru misja nie do wykonania, ale... pomożemy!
Jak usunąć plamy z owoców? 7 niezawodnych metod!
Jak usunąć plamy z owoców? 7 niezawodnych metod!
Plamy z owoców pojawiają się zwykle szybko i niespodziewanie - wystarczy ugryźć owoc, którego sok pryśnie na tkaninę. Takie plamy są trudne do wywabienia, jednak jeśli znasz kilka sprytnych patentów na pozbycie się ich, uratujesz swoje ubrania!
Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?
Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?
W czasie wykonywania manicure’u łatwo o chwilę nieuwagi. W ciągu kilku sekund może się pojawić spory problem – plama z lakieru do paznokci. Po zaschnięciu można spróbować ją zdrapać, ale co zrobić, jeśli to nie pomaga? Dowiedz się, jak skutecznie usunąć plamę z lakieru do paznokci z różnych powierzchni.
Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs?
Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs?
Wszystkie chciałybyśmy, aby nasz tusz utrzymywał się tylko na rzęsach, nigdy się nie rozmazywał i nie lądował na policzkach, powiekach, ani tym bardziej na... ubraniach. Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs? Dowiedz się więcej!
Jak sprać plamy z ubranek dziecięcych?
Jak sprać plamy z ubranek dziecięcych?
Nie znam mamy, która choć raz nie miałaby problemu z dopraniem ubranek dziecięcych. Marchewka ze słoiczków, soczki owocowe, trawa, herbata, kupka – kto nie staczał nimi walki, namaczając, trąc, szorując, piorąc po stokroć? Czy da się skutecznie usunąć plamy z ubranek bez detergentów? Jasne, poznajcie sprawdzone sposoby.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)