jak prać sportowe buty, jak prać obuwie sportowe, jak czyścić buty sportowe fot. Fotolia

Jak prać sportowe buty - poradnik

Czy można prać je w pralce?
Weronika Kwaśniak / 27.08.2015 07:00
jak prać sportowe buty, jak prać obuwie sportowe, jak czyścić buty sportowe fot. Fotolia

Sportowe obuwie wymaga szczególnie częstego prania - to przecież właśnie podczas biegania, ćwiczeń na siłowni czy gry w tenisa nasze stopy pocą się najbardziej. Jak prać sportowe buty? Zobacz nasz krótki poradnik!

Czy sportowe buty można prać w pralce?

Większość firm nie zaleca prania sportowych butów w pralce. Czasami jednak nie da się tego uniknąć - o ile można próbować pozbyć się nieprzyjemnego zapachu obuwia innymi metodami, o tyle raz na jakiś czas nasze przepocone adidasy po prostu proszą się o porządne pranie.

Jak prać obuwie sportowe w pralce?

Wprawdzie robimy to na własną odpowiedzialność, możemy jednak zminimalizować ryzyko uszkodzenia butów. Jak prać obuwie sportowe w pralce?
  1. Wyjmij sznurówki. Powinno się je prać osobno, najlepiej ręcznie.
  2. Jeśli to możliwe, wyciągnij też wkładki. Upierz je ręcznie, najpierw zamaczając w płynie do prania na 20-30 minut.
  3. Pozbądź się piasku i suchego błota np. za pomocą szczotki do butów.
  4. Aby buty nie obijały się o siebie, należy je "odizolować". Włóż każdy z nich do specjalnego woreczka na pranie albo poradź sobie domowym sposobem - przygotuj taki worek np. z poszewek na poduszki.
  5. Nie wrzucaj do pralki tylko obuwia! Nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Oprócz ukochanych adidasów wypierz także np. prześcieradło lub ręczniki.
  6. Pamiętaj, aby sportowych butów nie prać w wysokiej temperaturze - mogą się rozkleić! Bezpieczną granicą jest zazwyczaj 30 stopni.

Zobacz więcej porad na temat butów: