śmierdzące buty fot. Adobe Stock

Śmierdzące buty - sposoby na nieprzyjemny zapach z butów

Śmierdzące buty to niekoniecznie problem materiału, z jakiego zostały wykonane. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów włóż do środka plasterki cytryny lub spryskaj lakierem do włosów.
Weronika Kwaśniak / 18.12.2019 14:01
śmierdzące buty fot. Adobe Stock

Na skróty:

Domowe sposoby na śmierdzące buty

Najprościej byłoby po prostu od czasu do czasu uprać buty i po problemie. Sprawdź jednak na metce czy buty można prać w pralce - prać można tylko nieliczne typy. 

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów:

  • Pokrój cytrynę na plasterki i włóż ją do butów. Trzymaj w cieple przez kilka dni, najlepiej aż owoc całkowicie wyschnie.
  • Nasyp do butów proszek do pieczenia i pozostaw na kilkanaście godzin. Potem wysyp proszek i dokładnie wytrzep obuwie.
  • Nasyp do butów sporą ilość sody oczyszczonej i zostaw na kilkanaście godzin. Później wytrzep obuwie. To niejedyne zastosowanie sody oczyszczonej do czyszczenia i porządków.
  • Kilka łyżek kwasku cytrynowego wymieszaj z solą i wsyp do butów. Postępuj tak samo, jak w poprzednio opisanych metodach.
  • Jeśli masz kota, możesz wykorzystać specjalny żwirek pochłaniający zapachy. Wsyp trochę żwirku do butów i pozostaw na całą noc.
  • Zawiąż buty w szczelną reklamówkę i na kilka godzin włóż do zamrażarki.
  • Spryskaj wnętrze butów lakierem do włosów i pozostaw do wyschnięcia. Brzydki zapach powinien zniknąć.

Te metody z powodzeniem stosowały już nasze babcie.

Nieprzyjemny zapach z butów - jak mu zapobiec

Jeśli problem śmierdzących butów jeszcze cię nie dotyczy dowiedz się, jak mu przeciwdziałać. Nie chodzi wbrew pozorom wyłącznie o prawidłową higienę i zakładanie obuwia na idealnie czyste stopy lub skarpetki.

Jeśli przepocisz np. zimowe obuwie, pamiętaj że koniecznie należy je natychmiast przewietrzyć i wysuszyć. Gdy o tym zapomnisz i pozostawisz je w szafie lub reklamówce, zapach zrobi się naprawdę nieprzyjemny. Wypchaj je np. starymi gazetami i ustaw w dobrze wentylowanym miejscu.

Pamiętaj: nie noś skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów. Materiały syntetyczne uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza.

Śmierdzące buty - z czego wynika problem

Każde buty po pewnym czasie zaczynają wydzielać przykry zapach - nawet wtedy, gdy nie są wykonane z tworzyw sztucznych i wyjątkowo starasz się o nie dbać.

Problem śmierdzących butów może być także objawem dolegliwości, jaką jest nadmierna potliwość stóp. Wówczas warto odwiedzić lekarza, który zdecyduje o sposobie leczenia.

Przeczytaj więcej o pielęgnacji obuwia:

Jak zabezpieczyć obuwie, by nie przemakało?
Co robić gdy buty farbują

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/18.01.2020 14:33
Właściwie wszystkie powyższe sposoby domowe tylko zabijają zapach, wiec będzie to chwilowe rozwiązanie. Każdy nieprzyjemny zapach od czegoś się bierze. W tej sytuacji noga w bucie się poci, o czym każdy wie. Pot przez skarpetki przesiąka do materiału w bucie, tęchnie/kiśnie, co potem powoduje ten nieprzyjemny zapach. Zamaskowanie go to rozwiązanie na bardzo krótko. Ja w takiej sytuacji polecam preparat Stop Zapachom firmy Subio. Jego zadaniem jest usuniecie powodu zapachu, a więc enzymy zawarte w specyfiku powodują rozkład jego rozkład. Jest bardzo skuteczny i wydajny. Polecam także do stosowania w lodówkach.
/31.08.2018 17:02
"Kilka łyżek kwasku cytrynowego wymieszaj z solą i wsyp do butów. Postępuj tak samo, jak w poprzednio opisanych metodach." - Tutaj to chyba ktoś spał na chemii w szkole :)
/21.01.2018 19:09
Na moje trampki używane do wieczornego sprintu przez osiedle dobrze działa kwarcówka. Muszę tylko wyjąć sznurowadła aby światło dostało się do zakamarków
POKAŻ KOMENTARZE (13)