Śmierdzące buty fot. Adobe Stock

Śmierdzące buty - sposoby na nieprzyjemny zapach z butów

Śmierdzące buty to niekoniecznie problem materiału, z jakiego zostały wykonane. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów włóż do środka plasterki cytryny lub spryskaj lakierem do włosów.
Weronika Kwaśniak / 18.12.2019 14:01
Śmierdzące buty fot. Adobe Stock

Na skróty:

Domowe sposoby na śmierdzące buty

Najprościej byłoby po prostu od czasu do czasu uprać buty i po problemie. Sprawdź jednak na metce czy buty można prać w pralce - prać można tylko nieliczne typy. 

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów:

  • Pokrój cytrynę na plasterki i włóż ją do butów. Trzymaj w cieple przez kilka dni, najlepiej aż owoc całkowicie wyschnie.
  • Nasyp do butów proszek do pieczenia i pozostaw na kilkanaście godzin. Potem wysyp proszek i dokładnie wytrzep obuwie.
  • Nasyp do butów sporą ilość sody oczyszczonej i zostaw na kilkanaście godzin. Później wytrzep obuwie. To niejedyne zastosowanie sody oczyszczonej do czyszczenia i porządków.
  • Kilka łyżek kwasku cytrynowego wymieszaj z solą i wsyp do butów. Postępuj tak samo, jak w poprzednio opisanych metodach.
  • Jeśli masz kota, możesz wykorzystać specjalny żwirek pochłaniający zapachy. Wsyp trochę żwirku do butów i pozostaw na całą noc.
  • Zawiąż buty w szczelną reklamówkę i na kilka godzin włóż do zamrażarki.
  • Spryskaj wnętrze butów lakierem do włosów i pozostaw do wyschnięcia. Brzydki zapach powinien zniknąć.

Te metody z powodzeniem stosowały już nasze babcie.

Nieprzyjemny zapach z butów - jak mu zapobiec

Jeśli problem śmierdzących butów jeszcze cię nie dotyczy dowiedz się, jak mu przeciwdziałać. Nie chodzi wbrew pozorom wyłącznie o prawidłową higienę i zakładanie obuwia na idealnie czyste stopy lub skarpetki.

Jeśli przepocisz np. zimowe obuwie, pamiętaj że koniecznie należy je natychmiast przewietrzyć i wysuszyć. Gdy o tym zapomnisz i pozostawisz je w szafie lub reklamówce, zapach zrobi się naprawdę nieprzyjemny. Wypchaj je np. starymi gazetami i ustaw w dobrze wentylowanym miejscu.

Pamiętaj: nie noś skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów. Materiały syntetyczne uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza.

Śmierdzące buty - z czego wynika problem

Każde buty po pewnym czasie zaczynają wydzielać przykry zapach - nawet wtedy, gdy nie są wykonane z tworzyw sztucznych i wyjątkowo starasz się o nie dbać.

Problem śmierdzących butów może być także objawem dolegliwości, jaką jest nadmierna potliwość stóp. Wówczas warto odwiedzić lekarza, który zdecyduje o sposobie leczenia.

Przeczytaj więcej o pielęgnacji obuwia:

Jak zabezpieczyć obuwie, by nie przemakało?
Co robić gdy buty farbują

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/31.08.2018 17:02
"Kilka łyżek kwasku cytrynowego wymieszaj z solą i wsyp do butów. Postępuj tak samo, jak w poprzednio opisanych metodach." - Tutaj to chyba ktoś spał na chemii w szkole :)
/21.01.2018 19:09
Na moje trampki używane do wieczornego sprintu przez osiedle dobrze działa kwarcówka. Muszę tylko wyjąć sznurowadła aby światło dostało się do zakamarków
/25.04.2017 15:19
Tak jak mówi moniczka, ozon jest najlepszy, tylko że takie domowe ozonatory są dużo za słabe i nie da się tym porządnie odkazić buciorów. No i ozon pomaga na wybicie grzybow i bakterii, ale nie zabezpiecza przed ponownym zaśmierdnięciem się butów. NAjlepiej jest jeszcze pokryć je srebrem, bo nawet jak się je znowu zapoci, to srebro wybija zarazki. JEst dużo firm, które to robią, wiec polecam. U mnie w mieście akurat nie ma takiej usługi, więc wysyłam do zlikwidujzapach.pl, bo oni to robią wysyłkowo.
POKAŻ KOMENTARZE (12)