Sposoby na nieprzyjemny zapach z butów - domowe i sklepowe preparaty

Sposoby na nieprzyjemny zapach z butów fot. Adobe Stock, Leszek Czerwonka
Jakie są najlepsze sposoby na nieprzyjemny zapach z butów? Przede wszystkim sięgnij po domowe sposoby, takie jak cytryna czy soda oczyszczona. Sprawdzają się także gotowe preparaty ze sklepów obuwniczych. Pamiętaj, aby zawsze nosić przewiewne, bawełniane skarpety i dbać o higienę stóp.
Weronika Kwaśniak / 31.03.2022 11:01
Sposoby na nieprzyjemny zapach z butów fot. Adobe Stock, Leszek Czerwonka

Nieprzyjemny zapach z butów może wynikać z materiału, jakiego są wykonane, ale także ze złego przechowywania obuwia lub noszenia skarpetek, które uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Bardzo często trudno jest usunąć zapach z butów chińskich, które są nowe, ale charakterystycznie pachną sztucznymi tworzywami. Na szczęście można sobie z tym poradzić.

Spis treści:

  1. Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z butów
  2. Gotowe preparaty na śmierdzące buty
  3. Jak zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi obuwia?

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z butów

Najprościej byłoby po prostu od czasu do czasu uprać buty i po problemie. Sprawdź jednak na metce, czy buty można prać w pralce - prać można tylko nieliczne typy obuwia. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów:

  • Pokrój cytrynę na plasterki i włóż ją do butów. Trzymaj w cieple przez kilka dni, najlepiej aż owoc całkowicie wyschnie.
  • Nasyp do butów proszek do pieczenia i pozostaw na kilkanaście godzin. Potem wysyp proszek i dokładnie wytrzep obuwie.
  • Nasyp do butów sporą ilość sody oczyszczonej i zostaw na kilkanaście godzin. Później wytrzep obuwie. To niejedyne zastosowanie sody oczyszczonej do czyszczenia i porządków.
  • Kilka łyżek kwasku cytrynowego wymieszaj z solą i wsyp do butów. Postępuj tak samo, jak w poprzednio opisanych metodach.
  • Jeśli masz kota, możesz wykorzystać specjalny żwirek pochłaniający zapachy. Wsyp trochę żwirku do butów i pozostaw na całą noc.
  • Zawiąż buty w szczelną reklamówkę i na kilka godzin włóż do zamrażarki.
  • Spryskaj wnętrze butów lakierem do włosów i pozostaw do wyschnięcia. Brzydki zapach powinien zniknąć.

Te metody z powodzeniem stosowały już nasze babcie.

Gotowe preparaty na śmierdzące buty

W sklepach obuwniczych można dostać gotowe preparaty, które pomagają usunąć nieprzyjemny zapach z butów, a także odświeżają je. Można je kupić także przez internet.

Takie preparaty najczęściej zawierają w sobie cząsteczki srebra i krzemionki, które działają antybakteryjnie, wchłaniają i niwelują nieprzyjemny zapach, a także wspierają usuwanie wilgoci.

Nieprzyjemny zapach z butów: jak mu zapobiec?

Jeśli problem śmierdzących butów jeszcze cię nie dotyczy dowiedz się, jak mu przeciwdziałać. Nie chodzi wbrew pozorom wyłącznie o prawidłową higienę i zakładanie obuwia na idealnie czyste stopy lub skarpetki. Jeśli przepocisz np. zimowe obuwie, pamiętaj, że koniecznie należy je natychmiast przewietrzyć i wysuszyć. Gdy o tym zapomnisz i pozostawisz je w szafie lub reklamówce, zapach zrobi się naprawdę nieprzyjemny. Wypchaj je np. starymi gazetami i ustaw w dobrze wentylowanym miejscu. Pamiętaj: nie noś skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów. Materiały syntetyczne uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza.

 

Każde buty po pewnym czasie zaczynają wydzielać przykry zapach — nawet wtedy, gdy nie są wykonane z tworzyw sztucznych i wyjątkowo starasz się o nie dbać. Problem śmierdzących butów może być także objawem dolegliwości, jaką jest nadmierna potliwość stóp. Wówczas warto odwiedzić lekarza, który zdecyduje o sposobie leczenia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.12.2019

Czytaj także:

Jak zabezpieczyć obuwie, by nie przemakało?
Co robić gdy buty farbują?

Redakcja poleca

REKLAMA