Skrzypiące buty to nie tylko problem tanich trzewików. Czasem nawet markowe, drogie botki mogą być skrzypiące. Problem pozornie wydaje się być błahy, może jednak mocno utrudnić życie i prowadzić do wielu krępujących sytuacji.
Czasem buty skrzypią już od dnia zakupu, a czasem zaczynają wydawać dziwne dźwięki dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach użytkowania.
Sposoby na skrzypiące buty
Oto dlaczego buty skrzypią:
- wnętrze buta jest wilgotne,
- wkładki wewnątrz obuwia rozkleiły się,
- rozkleiła się podeszwa,
- skórzane buty wymagają natłuszczenia.
Często problem skrzypiących butów pojawia się wtedy, gdy stopy się spocą, a wnętrze obuwia ulegnie zawilgoceniu. W takiej sytuacji może pomóc po prostu porządne wysuszenie - wystarczy, że wilgoć zniknie, a wraz z nią irytujące odgłosy.
By stopy tak bardzo się nie pociły, a buty nie skrzypiały, warto zainwestować także w antyperspirant do stóp.
Nierzadko sprawa jest dużo bardziej złożona - częstą przyczyną dziwnych dźwięków jest rozklejenie się wkładek wewnątrz buta, nawet jeśli nie jest to zauważalne gołym okiem. Powietrze wpada pomiędzy warstwy i sprzyja powstawaniu odgłosów.
Co zrobić, żeby buty nie piszczały? Należy wtedy skleić obuwie za pomocą specjalnego kleju. Polecanym rozwiązaniem jest także włożenie do buta dodatkowej, cieniutkiej wkładki.
Obuwie niskiej jakości może skrzypieć, gdy puszcza klej przy podeszwie. Wówczas możesz spróbować skleić ją samodzielnie za pomocą kleju do obuwia lub zanieść skrzypiące buty do szewca.
Nowe skórzane buty mogą skrzypieć, kiedy skóra zagina się podczas chodzenia, przez co but skrzypi. Pomoże wówczas specjalny wosk do obuwia, pasta, która natłuści skórę. Nie zapomnij także o tym, że nowe skórzane buty należy zaimpregnować po zakupie.
Pierwotna treść artykułu została opublikowana 23.10.2014.
Jak wyczyścić białe buty?
Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z butów?