Jak wyczyścić białe buty, aby były jak nowe? Oto domowe sposoby na pozbycie się plam z białych butów

jak wyczyścić białe buty fot. Adobe Stock, RaspberryStudio
Białe buty, zarówno te materiałowe, jak i skórzane czy zamszowe, wyglądają pięknie o każdej porze roku, ale są bardzo podatne na zabrudzenia, szczególnie na ślady po błocie. Jak wyczyścić białe buty, aby wyglądały jak prosto ze sklepu? Wykorzystaj domowe sposoby, takie jak soda oczyszczona.
/ 24.02.2023 12:03
jak wyczyścić białe buty fot. Adobe Stock, RaspberryStudio

Twoje ulubione białe buty już nie lśnią czystością, a przyciągają wzrok plamami z błota? Chociaż wyczyszczenie jasnych tenisówek, półbutów damskich komfortowych, trampek damskich kolorowych czy adidasów wydaje się być trudne, dzięki naszym wskazówkom zrobisz to bez trudu. Sprawdź, jak wyczyścić białe buty.

Spis treści:

 1. Jak wyczyścić pożółkłe buty?
 2. Jak wyczyścić białe buty ze skóry?
 3. Jak zmyć błoto z białych butów?
 4. Czyszczenie białych butów płynem do mycia naczyń
 5. Jak wyczyścić białe buty sodą oczyszczoną?
 6. Jak wyczyścić białe buty w środku?

Jak wyczyścić pożółkłe buty?

Pożółkłe buty możesz odświeżyć zarówno chemicznymi środkami, jak i domowymi sposobami. W przypadku sportowych lub skórzanych butów sprawdzi się przede wszystkim mleczko do czyszczenia typu cif, a także pasta do zębów. Wystarczy, że potrzesz pożółkłe miejsca gąbeczką lub miękką szczoteczką nasączoną wybranym środkiem, a następnie całość przetrzesz mokrą szmatką.

W przypadku czyszczenia niektórych butów sprawdzi się także... gumka do ścierania. Wystarczy, że potrzesz nią zabrudzenia i zażółcenia. Podczas czyszczenia butów chemicznymi środkami uważaj, aby nie naruszyć materiału. Dotyczy to w szczególności butów skórzanych oraz materiałowych, np. z siatki.

Jak wyczyścić białe buty ze skóry?

Większość materiałowych białych butów, takich jak trampki, możesz po prostu wrzucić do pralki i wyprać w specjalnym programie do obuwia. Buty skórzane nie nadają się jednak do pralki. Materiał może się uszkodzić, a buty rozkleić, dlatego najlepiej czyścić je bardzo ostrożnie.

Jak wyczyścić białe buty ze skóry:

 1. Odrobinę proszku do prania rozcieńcz dokładnie w ciepłej wodzie. Wyjmij z butów sznurówki (jeśli są) i zanurz je w tym roztworze na ok. 30 minut.
 2. Przez ten czas zajmij się czyszczeniem butów. Szmatkę zanurz w misce z proszkiem do prania wymieszanym z wodą, mocno odciśnij i lekko przecieraj obuwie. Pamiętaj o tym, aby często płukać szmatkę pod bieżącą wodą.
 3. W przypadku większych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń na szczoteczkę nałóż trochę pasty do zębów (najlepiej, jeśli będzie wybielająca). Szoruj szczoteczką wszystkie zabrudzone miejsca na butach.
 4. Pastę zetrzyj z obuwia szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie.
 5. Wypłucz sznurówki i rozwieś, aby wyschły.
 6. Wypchaj obuwie starymi gazetami, dzięki czemu szybciej wyschnie i zachowa swój kształt. Na koniec załóż suche sznurówki.

jak usunąć plamy z błota z białych butów

fot. Jak wyczyścić białe buty/Adobe Stock, Nadezhda

Jak zmyć błoto z białych butów?

Zabłocone buty są stosunkowo łatwe do wyczyszczenia. Najlepiej jest wilgotną szmatką zetrzeć świeże zabrudzenia, dokładnie je usuwając. Jeśli jednak ślady z błota są zaschnięte, musisz najpierw pozbyć się "grud" ziemi. Wykorzystaj do tego miękką szczotkę. Usuń największe zabrudzenia, a następnie wyczyść obuwie wilgotną szmatką.

Możesz także użyć mleczka do czyszczenia, łagodnego mydła czy niewielkiej ilości proszku do pieczenia albo płynu do prania.

Czyszczenie białych butów płynem do mycia naczyń

Trudne i uporczywe zabrudzenia możesz usunąć przy pomocy roztworu wody i płynu do mycia naczyń. Możesz w ten sposób czyścić większość obuwia. Uważaj jednak podczas czyszczenia butów zamszowych - z nimi warto obchodzić się delikatnie i czyścić możliwie jak najbardziej na sucho.

 1. W miseczce z ciepłą wodą rozmieszaj płyn do mycia naczyń - najlepiej sporą ilość.
 2. Szczoteczkę maczaj w roztworze i szoruj nią buty.
 3. Sznurówki również najlepiej wyprać osobno - w wodzie z proszkiem do prania lub po prostu w pralce.
 4. Wysusz sznurówki, a obuwie wypchaj starymi gazetami, aby szybciej i lepiej wyschło.

jak usunąć plamy z białych butów

fot. Czyszczenie białych butów/Adobe Stock, yuriygolub

Jak wyczyścić białe buty sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to niezawodny środek czyszczący i pochłaniający zapachy. Warto mieć w domu spory zapas, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Z jej pomocą możesz także skutecznie i szybko wyczyścić białe obuwie. Soda ma właściwości wybielające, dlatego świetnie sprawdzi się także w przypadku pożółkłych butów.

Sodę wymieszaj z octem w proporcji 1:1, a kiedy masa przestanie „buzować”, nanieś ją na szmatkę lub miękką szczoteczkę i delikatnie pocieraj buty, aż wszystkie zabrudzenia oraz żółte ślady znikną. W przypadku większych przebarwień możesz nałożyć masę na plamę i pozostawić na ok. 5 minut.

Jak wyczyścić białe buty w środku?

Buty w środku możesz wyczyścić, piorąc obuwie w ciepłej wodzie z proszkiem. Jeśli tych konkretnych butów nie można tak mocno moczyć, wykorzystaj preparaty dostępne w sklepach obuwniczych. Możesz także wyjąć samą wkładkę (jeśli nie jest przyklejona) i umyć ją w wodzie z mydłem albo proszkiem do prania.

Dobrym pomysłem jest także regularne stosowanie środka odświeżającego. Spryskuj obuwie co jakiś czas w środku, aby chronić je przed nieprzyjemnym zapachem.

jak zmyć błoto z białych butów

fot. Jak wyczyścić białe buty/Adobe Stock, Natallia

Na podstawie artykułu Weroniki Kwaśniak, opublikowanego pierwotnie 31.08.2018.

Czytaj także:
Jak prać buty w pralce?
Jak usunąć sól z butów?
Jak prać sportowe buty?

Redakcja poleca

REKLAMA