Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć? Czy wszystkie buty nadają się do prania?

pranie butów w pralce fot. Adobe Stock, Home-Stock
Jakie buty można prać w pralce? Spokojnie możesz wrzucić do niej trampki i szyte buty sportowe. Do prania w pralce nie nadają się buty zamszowe, skórzane, a także klejone. Wysokie obroty i woda mogą zniszczyć materiał, a buty będą do wyrzucenia.
Weronika Kwaśniak / 08.03.2022 12:19
pranie butów w pralce fot. Adobe Stock, Home-Stock

Pranie butów w pralce to doskonała metoda na zaoszczędzenie czasu, szczególnie gdy są całe w błocie albo gdy nie masz czasu ani siły walczyć z trudnymi plamami. Są jednak takie rodzaje obuwia, które absolutnie nie nadają się do prania mechanicznego. Podpowiadamy, kiedy prsnie butów w pralce to dobry pomysł, a kiedy nie należy tego robić.

Spis treści:

 1. Jakich butów nie wolno prać w pralce
 2. Jakie buty można prać w pralce
 3. Pranie butów w pralce: dodatkowe wskazówki

Choć większość butów można bezpiecznie wrzucić do pralki, w każdym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia obuwia, nawet jeśli teoretycznie jest ono przeznaczone do prania w pralce. Jeśli więc w grę wchodzi twoja ulubiona para butów i bardzo boisz się zniszczeń, lepiej spróbuj najpierw wyczyścić ją w inny sposób — miękką gąbeczką, szczoteczką albo domowymi sposobami.

Jakich butów nie wolno prać w pralce

Jeśli wrzucisz do pralki buty, których nie można ani prać mechanicznie, ani w ogóle zbyt mocno moczyć, spore zniszczenia są wręcz gwarantowane:

 • Pranie butów zamszowych lub skórzanych w pralce niemal na pewno skończy się wyrzuceniem obuwia. Czyszczenie skórzanych butów na sucho to lepszy pomysł. Lepiej też nie prać zamszowych butów. Jeśli nie wiesz jak wyczyścić zamszowe buty, użyj gumki do ścierania lub skórki od chleba.
 • Nie wrzucaj do pralki także butów, które mają skórzane lub zamszowe wykończenia.
 • Buty wykonane z tzw. membran, także nie nadają się do prania.
 • Spoiny kleju rozluźniają się pod wpływem długiego przebywania w wodzie, więc taki proces nie służy również klejonym butom. Po jednym praniu nie powinno jednak stać się nic złego.
 • Wprawdzie to dość oczywiste, ale warto nadmienić, że w pralce nie można prać szpilek ani botków.

Jakie buty można prać w pralce

Niektóre fasony bez większego uszczerbku zniosą pranie mechaniczne:

 • Tenisówki i trampki bez problemu możesz wyprać w pralce — zwłaszcza jeśli są szyte, a nie klejone. Nie musisz się zbytnio martwić o czyszczenie białych butów — jeśli w praniu odrobinę zżółkną, potem można je odratować dzięki wybielaczowi. Jeśli chcesz wyczyścić białe trampki klejone pamiętaj, że zbyt częste pranie butów w pralce nie będzie im służyć. Jeśli jednak zrobisz to tylko raz na jakiś czas, nie powinno stać się z nimi nic złego.
 • Aby białe buty nie żółkły i aby nie pojawiały się na nich zacieki, po wypraniu wystaw je na pełne słońce - dzięki temu będą idealnie białe.
 • Większość butów sportowych dobrze znosi tę metodę czyszczenia. Uwaga: jeśli jednak ulegną zniszczeniu, firma prawdopodobnie nie uwzględni wtedy gwarancji.

czy można prać buty w pralce
fot. Trampki można bezpiecznie prać w pralce/Adobe Stock, Krakenimages.com

Chcesz kupić pralkę ze specjalnym programem do prania butów? Pobierz Electro kod rabatowy i nie przepłacaj!

Jak prać buty w pralce: dodatkowe wskazówki

Jeśli zdecydujesz się na pranie butów w pralce, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

 • Wybierz najdelikatniejszy program z niską temperaturą. Warto użyć trybu z zimną wodą i niskimi obrotami podczas wirowania. Sprawdzi się np. program do jedwabiu. Niektóre pralki mają specjalne programy do obuwia sportowego.
 • Wyjmij z butów sznurówki - upierz je osobno, ręcznie.
 • Nie używaj środków zmiękczających.
 • Użyj proszku lub perełek do prania w niedużej ilości.
 • Nie wrzucaj do bębna samych butów. Włóż je w poszewki lub specjalne woreczki. Dla całkowitego bezpieczeństwa warto uprać je np. z kocem lub ręcznikami, aby nie poruszały się swobodnie po całej pralce.
 • Po praniu wypchaj buty gazetami, aby nie straciły fasonu podczas wysychania.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.12.2019

Czytaj także:Śmierdzące buty - wiemy jak temu zaradzić
Co robić, gdy buty farbują?
Jak rozciągnąć za małe buty