Pranie butów fot. Adobe Stock

Pranie butów w pralce - kiedy bezpiecznie można prać buty w pralce

Pranie butów w pralce to dobry pomysł jeśli chcesz wyprać trampki lub buty sportowe. Buty skórzane lepiej czyścić na sucho. Uważaj: pranie butów w pralce może zniszczyć buty klejone.
Weronika Kwaśniak / 19.12.2019 12:19
Pranie butów fot. Adobe Stock

Brudne buty można wyczyścić na wiele różnych sposobów. Czasem jednak łatwiej i szybciej jest po prostu wrzucić je do pralki, zwłaszcza gdy są całe w błocie, albo gdy nie mamy siły ani czasu walczyć z zabrudzeniami.

Są jednak takie rodzaje obuwia, które absolutnie nie nadają się do prania mechanicznego. Podpowiadamy, czy pranie butów w pralce to dobry pomysł, a kiedy nie należy tego robić.

Na skróty:

W każdym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia obuwia, nawet jeśli teoretycznie jest ono przeznaczone do prania w pralce. Jeśli więc w grę wchodzi twoja ulubiona para butów i bardzo boisz się zniszczeń, lepiej spróbuj najpierw wyczyścić ją w inny sposób.

Jakich butów nie wolno prać w pralce

Zacznijmy od tego, jakich butów absolutnie nie można prać w pralce. W przypadku takich modeli spore zniszczenia są wręcz gwarantowane:

 • Jeśli buty są skórzane lub zamszowe, pod żadnym pozorem nie wolno ich prać. Czyszczenie skórzanych butów na sucho to lepszy pomysł. Jeśli nie wiesz jak wyczyścić buty zamszowe, użyj gumki do ścierania lub skórki od chleba.
 • W przypadku obuwia, które ma same wykończenia wykonane ze skóry lub zamszu, pranie w pralce jest również niewskazane.
 • Buty wykonane z tzw. membran, także nie nadają się do prania.
 • Spoiny kleju rozluźniają się pod wpływem długiego przebywania w wodzie, więc taki proces nie służy również klejonym butom. Po jednym praniu nie powinno jednak stać się nic złego.
 • Wprawdzie to dość oczywiste, ale warto nadmienić, że w pralce nie można prać szpilek ani botków.

Jakie buty wolno prać w pralce

Niektóre fasony bez większego uszczerbku zniosą pranie mechaniczne:

 • Tenisówki i trampki bez problemu możesz wyprać w pralce - zwłaszcza, jeśli są szyte, a nie klejone. Nie musisz się zbytnio martwić o czyszczenie białych butów - jeśli w praniu odrobinę zżółkną, potem można je odratować dzięki wybielaczowi. Jeśli chcesz wyczyścić białe trampki klejone pamiętaj, że zbyt częste pranie butów w pralce nie będzie im służyć. Jeśli jednak zrobisz to tylko raz na jakiś czas, nie powinno stać się z nimi nic złego.
 • Większość butów sportowych dobrze znosi tę metodę czyszczenia. Uwaga: jeśli jednak ulegną zniszczeniu, firma prawdopodobnie nie uwzględni wtedy gwarancji.

Chcesz kupić pralkę ze specjalnym programem do prania butów? Pobierz Electro kod rabatowy i nie przepłacaj!

Pranie butów w pralce: dodatkowe wskazówki

Jeśli zdecydujesz się na pranie butów w pralce, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

 • Wybierz najdelikatniejszy program z niską temperaturą. Warto użyć trybu z zimną wodą i niskimi obrotami podczas wirowania.
 • Wyjmij z butów sznurówki - upierz je osobno, ręcznie.
 • Nie używaj środków zmiękczających.
 • Użyj proszku lub perełek do prania w niedużej ilości.
 • Nie wrzucaj do bębna samych butów. Włóż je w poszewki lub specjalne woreczki. Dla całkowitego bezpieczeństwa warto uprać je np. z kocem, aby nie poruszały się swobodnie po całej pralce.
 • Po praniu wypchaj buty gazetami, aby nie straciły fasonu podczas wysychania.

Zobacz więcej porad dotyczących obuwia:Śmierdzące buty - wiemy jak temu zaradzić
Co robić gdy buty farbują?
Jak rozciągnąć za małe buty