mrówki w domu fot. Adobe Stock

Mrówki w domu - domowe sposoby na mrówki

Mrówki w domu mogą być pożyteczne, jednak gdy jest ich dużo trudniej je wytępić. Aby pozbyć się mrówek użyj octu, wazeliny lub soku z cytryny i posmaruj narażone miejsca.
/ 11.12.2019 11:12
mrówki w domu fot. Adobe Stock

Mrówki to z reguły niegroźne i pożyteczne owady. Na ogół nie próbujemy z nimi walczyć, gdyż zjadają mszyce i oczyszczają teren. Jednak zwykle jest ich dużo i bardzo szybko się rozmnażają - trudno je zatem wytępić. Aby skutecznie pozbyć się mrówek z domu warto wykorzystać środki, które z pewnością posiadasz. 

Domowe sposoby na mrówki

Istnieje przynajmniej 9 domowych sposobów pozbycia się mrówek z mieszkania. Ich zaletą jest to, że jedynie odstraszają one mrówki, nie zabijając przy tym tych pożytecznych owadów. Zachęcają je tylko do przeniesienia się w inne miejsce.

Najlepsze buty w najlepszych cenach? Znajdziesz je na stronie Eobuwie kupony rabatowe

9 sposobów na mrówki w domu:

 1. Posmaruj roztworem z octu miejsca, w których widziane były mrówki. Można także spryskać te miejsca octem w butelce z rozpylaczem;
 2. Nałóż wazelinę na miejsce i rozsmaruj dokładnie;
 3. Trasy wędrówki mrówek można spryskać sokiem z cytryny, który działa odstraszająco.
 4. Sól, pieprz, cynamon tudzież proszek do pieczenia - rozsyp na trasie mrówek, gdzie mogły pozostać resztki jedzenia;
 5. Świeże zioła - miętę, liście pomidora, lawendę, majeranek lub wrotycz - posiekaj i rozsyp na trasie wędrówki mrówek;
 6. Można również użyć terpentyny, cynamonu, sfermentowanej skórki cytrynowej czy węgla drzewnego;
 7. Przemyj te miejsca wodą z płynem do naczyń w proporcji 3:1;
 8. Dobrym sposobem jest również częste sprzątanie i unikanie pozostawiania szczątków organicznych, które mogłyby stać się powodem powrotu mrówek;
 9. Zakup pojemniki próżniowe i w nich trzymaj jedzenie. Resztę przechowuj w lodówce.

Jeżeli domowe środki zawiodą, wybierz te ze sklepowych półek. Środki chemiczne skutecznie pomogą wypłoszyć mrówki z twojego domu.

Pamiętaj! Używanie metod odstraszania mrówek innych, niż domowe, wymaga zachowania specjalnej ostrożności.

Inne sposoby na mrówki w domu

 1. Możesz zakupić ultradźwiękowy odstraszacz do mrówek.
 2. Zrób odstraszacz na mrówki z boraksu (minerału przeznaczonego do lutowania stali) oraz ugotowanego żółtka jajka. Rozsypujesz go w miejscach wędrówek owadów.
 3. W przypadku, gdy już nic nie działa, możesz zastosować preparaty tj. Mrówkiller, Effect, Mrówkofon, Faratox B, Expel czy Mrówko Bait Formicid.

Mrówki w domu - jakie najczęściej się pojawiają

 • faraonki (najczęściej spotykane, budują gniazda w szczelinach drewnianych elementów np. podłogi, które w efekcie potrafią bardzo zniszczyć)
 • gmachówki
 • hurtnice
 • mrówki darniowe
 • rudnice
 • amazonki

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów pozbycia się mrówek z mieszkania. Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania, warto na samym początku zorientować się, z którego miejsca mrówki do przychodzą i pousuwać wszystkie możliwe szczeliny, które mogłyby się stać bramą dla mrówek (np. pozaklejać je gipsem).

Pamiętaj! Mrówki pojawiają się w domu z jednego powodu - znalazły w nim łatwy dostęp do pożywienia.

Często jednym z pierwszych symptomów świadczących o tym, że w domu są mrówki, są ślady ugryzień mrówek na skórze.

Zobacz jak wytępić inne domowe szkodniki:Jak pozbyć się komarów?Jak wytępić myszy?Sposoby na muszki owocówki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (26)
/30.05.2019 15:49
mrówki nie jedzą mszyc mrówki hodują mszyce dla spadzi
/24.05.2019 17:38
Mieta to tak dziala ze kupilem olejek miety p.i.e.p.r.z.o.w.e.j i zaaplikowalem w samochodzie i tak dziala ze mrowki dalej sobie lataja, a w aucie tak mocno daje ze czuc na zewnatrz.
/14.08.2018 02:23
Od trzech miesiecy mrufki (nie poprawiac), od kilku dni masowo na blacie w kuchni. Wykladanie trutki skutkowalo tylko chwilowo, opryskiwanie plynem do wiekszych powierzchni - prawie wcale. Ogarnieta szalem wscieklosci, po wczesnym powrocie z pracy postanowilam przyjrzec sie blizej problemowi. Dokladne ogledziny domu pozwolily zlokalizowac frontowe schody jako glowne miejsce przebywanie mruf. Krotka obserwacja mrufczych sciezek I bingo! Lekkie podniesienie pedow na kepie bluszczu pozwolilo zlokalizowac jedno wielkie plytkie gniazdo na powierzchni mniej wiecej 1m kw. Bluszcz wyciety, okolo 30 litrow wrzatku, lopata I grabie chwilowo zalatwily sprawe. Mam zamiar powtarzac te kuracje do skutku, az do jesieni.
POKAŻ KOMENTARZE (23)