POLECAMY

Mrówki w mieszkaniu? Wypłosz niechcianych gości!

Mrówki, które pojawiły się w naszym mieszkaniu, potrafią stać się zmorą każdej pani domu! Sprawdź, jak skutecznie je wypłoszyć!
/ miesiąc temu
Mrówki w mieszkaniu? Wypłosz niechcianych gości! fot. Adobe Stock

Mrówki to z reguły niegroźne i pożyteczne owady. Na ogół nie próbujemy z nimi walczyć, gdyż zjadają mszyce i oczyszczają teren. Jest ich dużo, szybko się rozmnażają - trudno je zatem wytępić. Jak pozbyć się mrówek z domu?

Jakie mrówki mogą pojawić się w domu?

 • faraonki (najczęściej spotykane, budują gniazda w szczelinach drewnianych elementów np. podłogi, które w efekcie potrafią bardzo zniszczyć)
 • gmachówki
 • hurtnice
 • mrówki darniowe
 • rudnice
 • amazonki

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów pozbycia się mrówek z mieszkania. Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania, warto na samym początku zorientować się, z którego miejsca mrówki do przychodzą i pousuwać wszystkie możliwe szczeliny, które mogłyby się stać bramą dla mrówek (np. pozaklejać je gipsem).
 

Pamiętaj! Mrówki pojawiają się w domu z jednego powodu - znalazły w nim łatwy dostęp do pożywienia.

Domowe sposoby pozbycia się mrówek z mieszkania

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Istnieje 9 domowych sposobów pozbycia się tych insektów z mieszkania. Ich zaletą jest to, że jedynie odstraszają one mrówki, nie zabijając przy tym tych pożytecznych owadów. Zachęcają je tylko do przeniesienia się w inne miejsce.

Oto nasze sprawdzone sposoby:

 1. Posmaruj roztworem z octu miejsca, w których widzieliśmy mrówki. Można także spryskać te miejsca rozpylaczem.
 2. Nałóż wazelinę na miejsce i rozsmaruj dokładnie.
 3. Trasy wędrówki mrówek można spryskać sokiem z cytryny, który działa odstraszająco.
 4. Sól, pieprz, cynamon tudzież proszek do pieczenia - rozsyp na trasie mrówek, gdzie mogły pozostać resztki jedzenia
 5. Świeże zioła - miętę, liście pomidora, lawendę, majeranek lub wrotycz - posiekaj i rozsyp na trasie wędrówki mrówek.
 6. Można również użyć terpentyny, cynamonu, sfermentowanej skórki cytrynowej czy węgla drzewnego.
 7. Przemyj te miejsca wodą z płynem do naczyń w proporcji 3:1.
 8. Dobrym sposobem jest również częste sprzątanie i unikanie pozostawiania szczątków organicznych, które mogłyby stać się powodem powrotu mrówek.
 9. Zakup pojemniki próżniowe i w nich trzymać jedzenie. Resztę przechowywać w lodówce.

Jeżeli domowe środki zawiodą, wybierz te dostępne ze sklepowych półek. Dlatego też należy wówczas zastosować inne metody np. środki chemiczne, które pomogą nam je wypłoszyć.


Pamiętaj! Używanie innych niż domowych i naturalnych metod odstraszania mrówek wymaga zachowania specjalnej ostrożności.

Jak w inny sposób pozbyć się mrówek?

 1. Możesz zakupić ultradźwiękowy odstraszacz do mrówek.
 2. Zrób odstraszacz na mrówki z boraksu (minerału przeznaczonego do lutowania stali) oraz ugotowanego żółtka jajka. Rozsypujesz go w miejscach wędrówek owadów.
 3. W przypadku, gdy już nic nie działa, możesz zastosować preparaty tj. Mrówkiller, Effect, Mrówkofon, Faratox B, Expel czy Mrówko Bait Formicid.

Zobacz też:
Sprawdź, które owady są pożyteczne i pomagają ci w walce ze szkodnikami!
Jakie są sprawdzone sposoby na dokuczliwe owady? Sprawdź!
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/miesiąc temu
Na mrówki bardzo dobre są gozdziki.Pozdrawiam
/2 miesiące temu
Te sposoby wymienione w artykule są nieskuteczne - kiedy posmarujemy czymś lub spryskamy ścieżkę mrówek one robią inną, więc to walka z wiatrakami..Pół biedy jeśli znamy te ścieżki! Ale w przypadku kiedy wiemy, że gdzieś jest gniazdo, ale nie wiemy gdzie - bo nie widać ścieżek, ale pojedyncze, w dużych ilościach i nagminnie mrówki penetrują pomieszczenia w poszukiwaniu żarcia to często nie ma innego sposobu jak tylko kupić chemiczny specyfik i tam walczyć z tym dziadostwem..
/6 miesięcy temu
Witam! Ja też od dłuższego czasu walczę z mrówkami...pojawiły się gdy sąsiad mieszkający nade mną zaczął remont...Rozsypałam trutkę, ale to nic nie dawało...po posprzątaniu (płyn do naczyń o zapachu cytryny) okazało się, że gniazdo jest w plastikowej torbie na zakupy, którą trzymałam w szafce w kuchni....miliony mrówek :/ Oczywiście standardowo pojawiały się w okolicach makaranów, mąki i przypraw...teraz nie chodzą chmarami, ale pojawiają się pojedynczo...najczęściej w łazience i przy okruchach...chociaż dzisiaj znalazłam jedną w szufladzie z art. biurowymi....Totalna porażka, irytujące...chyba najgorszemu wrogowi nie życzę takiej plagi....
POKAŻ KOMENTARZE (19)