Czy ugryzienie mrówki jest niebezpieczne?

W Polsce nie ma mrówek, których ugryzienie mogłoby być groźne. Niektóre mrówki w ogóle nie mają aparatu żądlącego i nie wyrządzają człowiekowi żadnej szkody. Inne mogą wprowadzić do ranki kwas mrówkowy. Nie zagraża on jednak zdrowiu osobom, które nie są uczuleniowcami.
Małgorzata Świgoń / 9 miesięcy temu
mrówka fot. Adobe Stock

Mrówki zaliczane są do rodziny błonkówek. W Europie żyje około 200 gatunków, z czego blisko 80 w Polsce. U samic na końcu odwłoka znajduje się żądło lub aparat jadowy zawierający kwas mrówkowy jako główny składnik jadu.

Jak wygląda ukąszenie mrówki

Kwas mrówkowy ma właściwości silnie drażniące, ale tylko miejscowo. Powoduje on, że w miejscu ukąszenia mogą powstać piekące bąble, które nieprzyjemnie swędzą. Utrzymują się jednak dość krótko (ok. kilkudziesięciu minut. Pęcherzyk dość szybko zamienia się w niewielką krostkę, która po ok. 3 dniach znika. Nawet po pokąsaniach mnogich na ogół nie ma reakcji ogólnych.

Aby złagodzić dolegliwości wystarczą domowe sposoby, takie jak przyłożenie zimnego kompresu czy posmarowanie tych miejsc roztworem amoniaku.
Przy silniejszych objawach dobrze robi wtarcie maści z hydrokortyzonem.

Ugryzienie ogniowej mrówki

Na niektórych terenach Stanów Zjednoczonych występuje gatunek zwanych ogniowymi lub ognistymi. Ich użądlenia są dużo bardziej dotkliwe i groźne, bo powodują odczyny alergiczne. Mrówki te same atakują człowieka. Przyczepiają się do skóry i wprowadzają żądło. Czynność tę powtarzają 2-3 razy. Natychmiast w miejscu ugryzienia pojawiają się piekące bąble, które w ciągu doby przekształcają się w pęcherzyki i krosty. Jeśli dolegliwości są dotkliwe - trzeba się udać do lekarza.

 


 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)