turkuć podjadek fot. Adobe Stock

Turkuć podjadek – jak wygląda i jak go zwalczyć w swoim ogrodzie

Jak się pozbyć turkucia podjadka? Choć nazywa się zabawnie, może narobić sporo szkód. By go skutecznie zwalczyć, możesz zastosować sprytne domowe sposoby na zwalczanie turkucia podjadka, np. pułapkę z końskim nawozem. Możesz również sięgnąć po specjalistyczny środek.
Weronika Kwaśniak / 27.04.2021 10:32
turkuć podjadek fot. Adobe Stock

Turkuć podjadek jest świetnie przystosowany do życia w ziemi – to właśnie tam spędza większość czasu. Jest owadem wszystkożernym. Żyje od 2 do 4 lat i lubi środowiska podmokłe, ale równie często zadomawia się np. w sadach.

Żywi się głównie korzeniami roślin, ale zjada także dżdżownice i ślimaki. Biada temu, w czyim ogródku zagościł – efekty niszczycielskiej działalności będą widoczne bardzo szybko. Jak się go pozbyć? Jest wiele sposobów na zwalczanie turkucia podjadka.

Spis treści:

  1. Jak wygląda turkuć podjadek
  2. Czego nie lubi turkuć podjadek
  3. Rozmnażanie turkucia podjadka
  4. Domowe sposoby na turkucia podjadka

Jak wygląda turkuć podjadek

Przez niektórych jest nazywany „świerszczo-kretem”. Jest w tym sporo racji, bo owad rzadko wychodzi na ziemię.

Jego ciało ma zazwyczaj długość 6-7 cm. Jest ciemnobrązowe i obudowane solidnym pancerzem. Masywne odnóża, duży aparat gryzący i długie czułki dopełniają całości. Potrafi także latać. Turkuć podjadek to bliski krewny świerszcza i w pierwszej chwili można pomylić te dwa owady.

Turkuć podjadek zdjęciafot. Turkuć podjadek/Adobe Stock

Turkuć podjadek zdjęcie owadafot. Turkuć podjadek/Adobe Stock

Czego nie lubi turkuć podjadek

Owad żyje tuż pod powierzchnią gleby i drąży korytarze. Przebywa w nich w zasadzie przez większość życia.

Żeruje na korzeniach roślin i dolnych częściach łodyg, ale szczególnie smakują mu młode kiełkujące rośliny. To właśnie dlatego jest uważany za szkodnika – kiedy pojawi się w przydomowym ogródku, kwiaty i warzywa mogą bardzo szybko zacząć usychać.

Dzieje się tak nie tylko dlatego, że owad „podjada”, ale również z powodu licznych korytarzyków, które tworzy w ziemi. Czego nie lubi turkuć podjadek? Jedynymi roślinami, za którymi nie przepada, są olsza czarna, korona cesarska i szachownica kostkowata.

Rozmnażanie turkucia podjadka

okresie godowym, od końca kwietnia do czerwca, gdy zapada noc, turkucie wychodzą na powierzchnię i przelatują na niewielkie odległości w poszukiwaniu partnerek. Wówczas wydają też charakterystyczne dźwięki. 

Samice w czerwcu pogłębiają chodnik tworząc dużą komorę, w której składają kilkaset jaj. Rozwój owadów trwa około 2 lat, jednak większość ginie zjadana przez drapieżne zwierzęta, a także przez inne turkucie.

Domowe sposoby na zwalczanie turkucia podjadka

Rzeczywiście turkuć podjadek podgryza rośliny, ale do znacznych zniszczeń upraw może dojść tylko wtedy, gdy owady występują w dużych ilościach. Pojedyncze osobniki nie są szkodliwe – co więcej, mogą pełnić pożyteczną rolę. Zjadają bowiem inne szkodniki żyjące w glebie, np. larwy muchówek i chrząszczy (pędraki, drutowce).

Może jednak się zdarzyć, że ogród zaatakuje cała armia turkuci podjadków. Wówczas trzeba im wydać wojnę. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką stosowania w swym ogrodzie preparatów chemicznych, pomyśl o założeniu pułapek. Ta metoda pozwoli ci wyłapać zarówno młode, jak i dorosłe osobniki. Jest to sposób dość pracochłonny i na efekty trzeba poczekać, jednak jest w pełni bezpieczny dla flory i fauny glebowej. Oto 5 sposobów na prostą i skuteczną pułapkę:

  • Pułapka z wodą

Wykop dołki na trasie żerowania turkucia, a następnie wstaw w nie pojemniki o gładkich ściankach, wypełnione wodą  (najlepsze będą słoiki lub miski). W ten sposób szkodnikom po wpadnięciu do pułapki nie uda się wydostać na zewnątrz.

  • Pułapka z końskim nawozem

Ten sposób na zwalczanie turkucia podjadka najlepiej sprawdzi się jesienią. Wykop dołek na głębokość ok. 80-90 cm, następnie wyłóż go folią i wypełnij końskim obornikiem. „Zasadzkę” zasyp ziemią, a po zimie odkop. Razem z folią i nawozem wyrzucisz... ukryte turkucie. Z pewnością schronią się w tym kąciku przed mrozami! 

  • Zapory z blachy

Młode rośliny możesz uratować przed turkuciem, osłaniając je zaporami z blachy. Robi się je ze starych puszek po konserwach z odciętym denkiem i wieczkiem. Metalowe obręcze wciskaj w ziemię, tak by sadzonki znalazły się w środku. Turkuć nie będzie mógł się do nich dostać. 

  • Odwar z kory olchy

Turkucie nie lubią olchy, dlatego podlanie grządek odwarem z jej kory, odstraszy je.

  • Niszczenie gniazd

Tę metodę na zwalczanie turkucia podjadka, powinnaś zastosować w czerwcu i lipcu. Bez trudu odnajdziesz gniazda, ponieważ ziemia nad wydrążonym korytarzem jest wyraźnie wzniesiona, zaś nad komorą zapadnięta. Wlej do nich olej jadalny, dzięki czemu zwabisz turkucia. Kiedy wyjdzie na powierzchnię, z łatwością go po prostu wyłapiesz.

Chemiczne zwalczanie turkucia podjadka to jedna z najskuteczniejszych metod, ponieważ daje znacznie lepsze efekty niż zabiegi agrotechniczne. Polega na użyciu preparatów doglebowych. Zalecana dawka podana jest w instrukcji stosowania.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.07.2016 r.

Czytaj także:
Domowe sposoby na mrówki. Poznaj skuteczne metody, by rozwiązać problemJak pozbyć się moli spożywczych? Oto sprawdzone sposoby na moleDomowe sposoby na mszyce - skuteczne i o szybkim działaniu