Turkuć podjadek – jak wygląda i jak go zwalczyć w swoim ogrodzie

turkuć podjadek fot. Adobe Stock
Jak się pozbyć turkucia podjadka? Choć nazywa się zabawnie, może narobić sporo szkód. By go skutecznie zwalczyć, możesz zastosować sprytne domowe sposoby na zwalczanie turkucia podjadka, np. pułapkę z końskim nawozem. Możesz również sięgnąć po specjalistyczny środek.
Weronika Kwaśniak / 27.04.2021 10:32
turkuć podjadek fot. Adobe Stock

Turkuć podjadek jest świetnie przystosowany do życia w ziemi – to właśnie tam spędza większość czasu. Jest owadem wszystkożernym. Żyje od 2 do 4 lat i lubi środowiska podmokłe, ale równie często zadomawia się np. w sadach.

Żywi się głównie korzeniami roślin, ale zjada także dżdżownice i ślimaki. Biada temu, w czyim ogródku zagościł – efekty niszczycielskiej działalności będą widoczne bardzo szybko. Jak się go pozbyć? Jest wiele sposobów na zwalczanie turkucia podjadka.

Spis treści:

  1. Jak wygląda turkuć podjadek
  2. Czego nie lubi turkuć podjadek
  3. Rozmnażanie turkucia podjadka
  4. Domowe sposoby na turkucia podjadka

Jak wygląda turkuć podjadek

Przez niektórych jest nazywany „świerszczo-kretem”. Jest w tym sporo racji, bo owad rzadko wychodzi na ziemię.

Jego ciało ma zazwyczaj długość 6-7 cm. Jest ciemnobrązowe i obudowane solidnym pancerzem. Masywne odnóża, duży aparat gryzący i długie czułki dopełniają całości. Potrafi także latać. Turkuć podjadek to bliski krewny świerszcza i w pierwszej chwili można pomylić te dwa owady.

Turkuć podjadek zdjęciafot. Turkuć podjadek/Adobe Stock

Turkuć podjadek zdjęcie owadafot. Turkuć podjadek/Adobe Stock

Czego nie lubi turkuć podjadek

Owad żyje tuż pod powierzchnią gleby i drąży korytarze. Przebywa w nich w zasadzie przez większość życia.

Żeruje na korzeniach roślin i dolnych częściach łodyg, ale szczególnie smakują mu młode kiełkujące rośliny. To właśnie dlatego jest uważany za szkodnika – kiedy pojawi się w przydomowym ogródku, kwiaty i warzywa mogą bardzo szybko zacząć usychać.

Dzieje się tak nie tylko dlatego, że owad „podjada”, ale również z powodu licznych korytarzyków, które tworzy w ziemi. Czego nie lubi turkuć podjadek? Jedynymi roślinami, za którymi nie przepada, są olsza czarna, korona cesarska i szachownica kostkowata.

Rozmnażanie turkucia podjadka

okresie godowym, od końca kwietnia do czerwca, gdy zapada noc, turkucie wychodzą na powierzchnię i przelatują na niewielkie odległości w poszukiwaniu partnerek. Wówczas wydają też charakterystyczne dźwięki. 

Samice w czerwcu pogłębiają chodnik tworząc dużą komorę, w której składają kilkaset jaj. Rozwój owadów trwa około 2 lat, jednak większość ginie zjadana przez drapieżne zwierzęta, a także przez inne turkucie.

Domowe sposoby na zwalczanie turkucia podjadka

Rzeczywiście turkuć podjadek podgryza rośliny, ale do znacznych zniszczeń upraw może dojść tylko wtedy, gdy owady występują w dużych ilościach. Pojedyncze osobniki nie są szkodliwe – co więcej, mogą pełnić pożyteczną rolę. Zjadają bowiem inne szkodniki żyjące w glebie, np. larwy muchówek i chrząszczy (pędraki, drutowce).

Może jednak się zdarzyć, że ogród zaatakuje cała armia turkuci podjadków. Wówczas trzeba im wydać wojnę. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką stosowania w swym ogrodzie preparatów chemicznych, pomyśl o założeniu pułapek. Ta metoda pozwoli ci wyłapać zarówno młode, jak i dorosłe osobniki. Jest to sposób dość pracochłonny i na efekty trzeba poczekać, jednak jest w pełni bezpieczny dla flory i fauny glebowej. Oto 5 sposobów na prostą i skuteczną pułapkę:

  • Pułapka z wodą

Wykop dołki na trasie żerowania turkucia, a następnie wstaw w nie pojemniki o gładkich ściankach, wypełnione wodą  (najlepsze będą słoiki lub miski). W ten sposób szkodnikom po wpadnięciu do pułapki nie uda się wydostać na zewnątrz.

  • Pułapka z końskim nawozem

Ten sposób na zwalczanie turkucia podjadka najlepiej sprawdzi się jesienią. Wykop dołek na głębokość ok. 80-90 cm, następnie wyłóż go folią i wypełnij końskim obornikiem. „Zasadzkę” zasyp ziemią, a po zimie odkop. Razem z folią i nawozem wyrzucisz... ukryte turkucie. Z pewnością schronią się w tym kąciku przed mrozami! 

  • Zapory z blachy

Młode rośliny możesz uratować przed turkuciem, osłaniając je zaporami z blachy. Robi się je ze starych puszek po konserwach z odciętym denkiem i wieczkiem. Metalowe obręcze wciskaj w ziemię, tak by sadzonki znalazły się w środku. Turkuć nie będzie mógł się do nich dostać. 

  • Odwar z kory olchy

Turkucie nie lubią olchy, dlatego podlanie grządek odwarem z jej kory, odstraszy je.

  • Niszczenie gniazd

Tę metodę na zwalczanie turkucia podjadka, powinnaś zastosować w czerwcu i lipcu. Bez trudu odnajdziesz gniazda, ponieważ ziemia nad wydrążonym korytarzem jest wyraźnie wzniesiona, zaś nad komorą zapadnięta. Wlej do nich olej jadalny, dzięki czemu zwabisz turkucia. Kiedy wyjdzie na powierzchnię, z łatwością go po prostu wyłapiesz.

Chemiczne zwalczanie turkucia podjadka to jedna z najskuteczniejszych metod, ponieważ daje znacznie lepsze efekty niż zabiegi agrotechniczne. Polega na użyciu preparatów doglebowych. Zalecana dawka podana jest w instrukcji stosowania.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.07.2016 r.

Czytaj także:
Domowe sposoby na mrówki. Poznaj skuteczne metody, by rozwiązać problemJak pozbyć się moli spożywczych? Oto sprawdzone sposoby na moleDomowe sposoby na mszyce - skuteczne i o szybkim działaniu

Redakcja poleca

REKLAMA