Kolejność zakupów
Mięso to produkt, który szybko się psuje. Dlatego nigdy nie kupuj mięsa, które ma zielonkawy czy szary kolor, jest oślizgłe czy ma nieprzyjemny zapach. Będąc na dużych zakupach kupuj mięso na samym końcu, a po powrocie do domu, jako pierwsze wkładaj do lodówki (mięso musi być przechowywane w warunkach chłodniczych).
Przechowywanie mięsa
Mięso możesz zamrozić, gdy chcesz je wykorzystać w późniejszym czasie. Mięso do zamrożenia włóż do foliowego woreczka. Nie zapomnij napisać daty, gdyż większość mięs nie powinna być przechowywana w zamrażarce dłużej niż 6 miesięcy. Pamiętaj, że mięso raz przyrządzone nie może mieć kontaktu z mięsem surowym oraz, że mięso rozmrożone nie może być ponownie zamrażane.
Drób
Gdy kupisz mięso drobiowe zaraz po przyniesieniu go do domu usuń podroby (o ile są). Mięso drobiowe i czerwone połóż na talerzu i zakryj talerz folią.
Przechowuj mięsa na dolnej półce lodówki, by krew z mięsa nie kapała na inne produkty w lodówce.
Ile mięsa kupić
Warto wiedzieć ile kupić mięsa, gdy chcesz przygotować posiłek dla jednej osoby, wartości te odnoszą się do jednego dania głównego.
Polecamy: Jak robić zakupy
I tak chcąc przygotować kotlety z kością z jagnięciny kup 400 – 500 g mięsa, na gulasz czy kotlety bez kości weź ok. 225 g mięsa (po usunięciu kości i tłustych kawałków). Kupując kurczaka pamiętaj, iż duża sztuka starczy ci na obiad dla 4 osób, natomiast piersi z kurczaka musisz liczyć – jedną na osobę, natomiast, gdy kroisz je w plastry wówczas dla czterech osób wystarczą ci 3 piersi. Mięso mielone – to ok. 175 g na kotlety lub farsz, natomiast na porcję spaghetti wystarczy 110 g na osobę. Wołowina z kością – 320 g na osobę, bez kości – 200 g, wieprzowina z kością – 320 g a bez kości 225 g na osobę.
Czytaj także: Jak robić zakupy związane z jedzeniem