Produkty do przechowywania w szafce kuchennej
Istnieje cała grupa produktów, które przez dłuższy czas pozostają świeże i nie tracą swoich walorów smakowych i zapachowych. Te rzeczy możesz kupić w sklepie na zapas i przechowywać, np. w szafkach kuchennych. Są to produkty, które stosuje się do wielu codziennie przygotowywanych potraw. Część z nich kupowana jest w słoikach (np. miód, musztarda, oliwki, przecier pomidorowy) i butelkach ( np. ocet, olej, oliwa z oliwek).
Po otwarciu słoika niektóre produkty warto schować do lodówki, by przedłużyć ich czas przeznaczony do spożycia. Inne produkty są zapakowane w papierowe pudełka lub opakowania foliowe. Są to: ryż, kasze, makarony, bułka tarta, mąka, cukier. Możesz też przesypać te artykuły do szczelnie zamkniętych plastikowych lub szklanych pojemników. W suchym i chłodnym miejscu możesz też przechowywać w temperaturze pokojowej: kakao, cukier waniliowy, proszek do pieczenia, przyprawy i inne.
Konserwy i inne produkty w puszkach
Produkty zamknięte w puszkach, np. kukurydza, groszek, fasolka są najczęściej przydatne do spożycia przez okres 12 miesięcy lub nawet często dłużej. Należy je przechowywać w temperaturze pokojowej. Gdy układasz kupione produkty w szafkach kuchennych zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia i jako pierwsze kładź te z krótsza datą, dalej te z datą dłuższą.
Zwróć uwagę, iż większość produktów dla dzieci oraz soków owocowych i napojów gazowanych ma krótszy termin ważności i wynosi on najczęściej 6 miesięcy.
Polecamy: Jak kupować i przechowywać mięso
Produkty suszone
Suszenie produktów powoduje, iż są one dłużej przydatne do spożycia, są mniej narażone na psucie się.
Jednak pamiętaj, że jeżeli suszony produkt ponownie będzie narażony na wilgoć, np. przez otwarcie hermetycznego zamknięcia, jego czas spożycia znacznie się skraca. Suszone produkty najlepiej przechowuj w zamkniętych pojemnikach w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 6 miesięcy.
Czytaj także: Jak przygotować przyjęcie