Przygotuj się na świąteczne polowanie na modę i design!

Jak sortować tkaniny do prania

Podczas prania warto zorientować się, z jakich tkanin wykonane są ubrania, by segregując je brać pod uwagę optymalną temperaturę prania i sposób wirowania tkanin. Ubrania wykonywane są z różnorodnych tkanin zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych. Segregując ubrania do prania weź pod uwagę kilka czynników, a w ten sposób przedłużysz ładny wygląd swojej garderoby.
/ 18.08.2010 14:00
Przygotuj się na świąteczne polowanie na modę i design!

Sortowanie według rodzaju tkanin

Każdy z gatunków tkaniny ma wyznaczoną optymalną temperaturę prania. Znając ją dobierzesz najkorzystniejszy cykl prania. Gdy nie będziesz jej przestrzegać możesz doprowadzić, np. do zafarbowania, filcowania, kurczenia się ubrań.

By mieć pewność jak prać daną rzecz zapoznaj się z informacjami na wszywce. Gdy masz do prania rzeczy delikatne lub wełniane użyj do ich prania programu specjalnego (o zmniejszonej liczbie obrotów). Gdy chcesz uprać nowo kupione ręczniki, upierz je osobno, gdyż nitkami mogą zabrudzić pozostałe tkaniny.

Sortowanie według koloru

Zawsze oddziel ubrania jasne od ciemnych. W każdej z grup również możesz dokonać podziału, np. dzieląc rzeczy na bardzo ciemne i mniej ciemne czy dzieląc je na poszczególne kolory, np. wszystkie czerwone ubrania razem. 

Polecamy: Jak programować pralkę

Gdy pierzesz białe ubrania możesz razem z nimi włożyć do pralki jasne niefarbujące rzeczy. Gdy na metce jest zaznaczone iż dana tkanina wymaga osobnego prania, możesz być pewien iż będzie farbować.

Sortowanie według zabrudzeń

Nie pierz razem ubrań mocno zabrudzonych i lekko zabrudzonych. Oddzielaj też te tkaniny, które wymagają namaczania przed praniem zasadniczym.
Aby mieć pewność, iż właściwie pierzesz swoje ubrania i by jak najdłużej Ci one służyły, przed każdym praniem pamiętaj, aby opróżnić kieszenie – powyjmować, np. chusteczki higieniczne, pieniądze czy inne przedmioty. Mogłyby one zniszczyć ubranie i pralkę. Zapnij w ubraniach suwaki i rzepy, zawiąż różne tasiemki czy sznurki.

Czytaj także: Jak usunąć plamy z dywanu

Nie wkładaj ubrań z brudami i kłaczkami przyklejonymi do nich. Zszywaj małe rozdarcia i dziurki przed praniem, gdyż w czasie prania mogą się znacznie powiększyć.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/07.11.2013 16:11
a z jakimi rzeczami prac ubrania w paski? np czarno-biale?
/17.12.2010 13:14
Mój mąż ostatnio świetnie przesegregował mi cuchy, wrzucił moje cienkie bezowe rajstopy z białymi rzeczami, które zabarwiły się na beżowo. Cała biała garderoba do wymiany!