Jak robić zakupy

Jak robić zakupy

Odpowiednie zaplanowanie zakupów to oszczędność czasu i pieniędzy. Warto wypracować sobie swój optymalny sposób robienia zakupów. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie większych zakupów raz w tygodniu i uzupełnianie zapasów świeżymi produktami, których nie możesz kupić wcześniej.
/ 18.08.2010 16:24
Jak robić zakupy

Kiedy iść na zakupy

Gdy robisz zakupy w supermarkecie, o ile jest to możliwe, wybieraj się na nie rano albo przed południem bądź późnym wieczorem, unikniesz wtedy tłumu i długiego stania w kolejkach.

Zaplanuj slalom między półkami

Najważniejszą sprawą przed zakupami jest zrobienie odpowiedniej listy z produktami, które rzeczywiści są Ci potrzebne. Chodzenie po sklepie bez wyraźnego celu powoduje, że kupujesz rzeczy nie do końca potrzebne, a tym samym wydajesz zbyt dużo pieniędzy. Praktycznym rozwiązaniem jest zaplanowanie tygodniowego menu, wówczas kupisz wszystkie potrzebne Ci składniki i unikniesz chodzenia do sklepu po jeden składnik potrzebny do posiłku. Lista na zakupy powinna być podzielona na grupy, np. warzywa, nabiał, chemia, itp. co ułatwi Ci poruszanie się po markecie. Na tablicy korkowej lub lodówce zawieś sobie karteczkę z zakupami i sukcesywnie uzupełniaj ją produktami, które Ci się kończą. Dobrze, by cała rodzina była aktywna w uzupełnianiu listy.

Kupuj z pełnym żołądkiem

Pamiętaj by przed zakupami zjeść posiłek, bo gdy pójdziesz do sklepu głodna - kupisz o wiele więcej rzeczy niż planowałaś.

Internetowe zakupy

Możesz też spróbować robić zakupy przez Internet, szczególnie, jeżeli chodzi o produkty, które zajmują dużo miejsca, jak papier toaletowy czy pieluchy. Zamawiaj je z odstawą do domu.

Polecamy: Jak szukać okazji w sklepach

Promocje

Warto korzystać z promocji na produkty żywnościowe, które często kupujesz. Możesz zrobić zapas produktów takich jak, np. proszek do prania, ręczniki kuchenne czy puszki z jedzeniem, gdy są w promocji.

Czytaj także: Jak kupować i przechowywać mięso

Zaoszczędzisz, jeżeli będziesz wybierać część produktów z marką własną marketu, np. makaron, ryż. Owoce i warzywa kupuj, gdy jest na nie sezon, wówczas są tańsze.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/18.08.2010 17:43
Anitka - masz całkowitą rację ;) I pod tym, że na zakupy bez kartki ani rusz też się podpisuję. No i poprostu trzeba odwracać głowę od promocji, bo inaczej bezsensowne zakupy gwarantowane, no chyba że obniżka dotyczy rzeczy z naszej listy ;)
/18.08.2010 17:37
Rzeczywiście, lepiej nie robić zakupów "na głodnego", ale kiedy jest się przejedzonym efekt też nie jest najlepszy :) Mam wtedy wrażenie, że już nigdy nie będę głodna i często potem żałuję, że zrobiłam zbyt skromne zakupy :D