5 pomysłów na świąteczne ozdoby

Migające płomyki świec, bombki, zapach choinki, własnoręcznie zrobione ozdoby - bez tej niezwykłej, jedynej w swoim rodzaju atmosfery trudno wyobrazić sobie udane święta. Oto nasze pomysły, które pomogą ci ją stworzyć.
zabawki z papieru fot. Fotolia

1. Szablony i stempelki robione ręcznie

Szablony i stempelki gwiazdek, serduszek, dzwonków lub innych wzorów związanych ze świętami, to nie tylko dobry pomysł na ozdobienie papieru do pakowania prezentów. Można nimi udekorować serwetki, poszewki na poduszki, obrus.

Potrzebne będą: cienka tekturka, ostry nożyk (najlepiej do cięcia papieru), flamaster, farba, kawałek gąbki, gruby sznurek

Wykonanie szablonu:

 • Na kawałku kartonika  namaluj wzór, a następnie wytnij go ostrym nożykiem.
 •  Połóż szablon na papierze. Umocz gąbkę w farbie i przykładaj do wycięte miejsca szablonu.

Wykonanie stempelka:

 •  Wytnij z kawałka gąbki lub grubej, sztywnej wiskozowej ściereczki gwiazdkę, serduszko, itp. i naklej na kawałek tekturki.
 •  Zamiast wyciętej formy możesz przykleić ułożony w dowolny wzór sznurek. Umocz stempel w farbie i przyciskaj go mocno do papieru lub materiału.

2. Ozdobne kartki własnej roboty

Możesz je zrobić z papieru czerpanego własnej roboty. Nie jest to trudne, a efekt naprawdę niezwykły.

Potrzebne będą: skrawki papieru do drukarki lub starych gazet, farba w proszku, matryca (np. stara ramka od fotografii, na którą naciągniesz drobną plastikową siatkę, jeśli nie masz siatki użyj kawałka firanki, itp.), woda, mikser.

Wykonanie:

 •  Porwij papier na małe kawałeczki (wielkości znaczka pocztowego, wsyp do naczynia i zalej gorącą wodą. Pozostaw na noc lub do czasu aż papier dobrze  rozmięknie.
 • Wlej trzy filiżanki wody do miksera, dodaj filiżankę rozmiękczonego papieru i miksuj, aż zawartość będzie miała konsystencję owsianki.
 • Aby nadać papierowi wybrany kolor dodaj sypkiej farby rozpuszczalnej w wodzie. Najlepiej wsyp ją już w fazie namaczania papieru. Ciekawą fakturę uzyskasz dodając do zawiesiny drobne gałązki ziół, kwiatów, liści. Musisz je jednak wcześniej pogotować. chwilę w wodzie, aby stały się miękkie, a następnie dokładnie osączyć
 • Wlej zawiesinę do niedużej miski wypełnionej w 1/4 wodą i wymieszaj dokładnie.
 • Zanurz matrycę w zawiesinie. Poruszaj nią łagodnie we wszystkie strony, a następnie połóż na dnie miski.
 •  Wyjmij formę trzymając cały czas w pozycji poziomej. Połóż na brzegach miski, aby obciekła. Pozostaw do wyschnięcia w suchym miejscu. Gdy papier będzie już prawie suchy, zdejmij go ostrożnie z matrycy (możesz podczas tej operacji delikatnie nawilżyć go miękką gąbką) obłóż z obu stron bibułą i przyciśnij ciężką książką.

3. Świecznik z motywem ostrokrzewu z masy solnej

Ciasto: 3 szklanki mąki, 1 szklanka soli, 1 szklanka wody, pół łyżeczki oleju. Połącz wszystkie składniki, dokładnie wymieszaj i wyrób na gładkie ciasto (możesz użyć miksera). Jeśli będzie za ścisłe dodaj trochę wody. Zawiń w folię i pozostaw na ok. godzinę.

Wykonanie:

 •  Podziel ciasto na dwie połowy. Jedną włóż do plastikowej formy, aby nie obsychała, z drugiej uformuj kulę. Spłaszcz ją równomiernie i włóż do środka świecę owiniętą.
 •  Wyjmij świecę pozostawiając w otworze foliową tubę. Tak uformowany świecznik włóż do torebki, aby ciasto nie obsychało.
 • Drugą część ciasta rozwałkuj na grubość ok. 3 mm. Wytnij nożem listki ( za wzór mogą posłużyć prawdziwe liście ostrokrzewu). Z pozostałych skrawków ciasta ulep kilkanaście małych kuleczek, w każdej zrób wykałaczką małe wgłębienie. Będą one imitowały owoce ostrokrzewu.
 •  Przyklej listki i owoce do uformowanego wcześniej świecznika. Jeśli ciasto nieco obeschło posmaruj je w miejscach łączenia wodą.
 • Gotowy świecznik włóż do nagrzanego piekarnika. Susz ciasto przez ok. 2 godziny w temp. 80 C, przez dwie następne w temp. 100 C i jeszcze dwie w temp. 130 C.
 •  Po wysuszeniu wyjmij tubę z folii. Pomaluj podstawę na złoty kolor, gałązki na zielono, a owoce na czerwono. Gdy farba wyschnie polakieruj świecznik bezbarwnym lakierem.

4. Stroik z szyszek

Potrzebne będą: wieniec  z wikliny, kilkanaście sosnowych szyszek, klej na gorąco, biała farba (np. plakatówka).

Wykonanie:

 • Do wieńca z wikliny doklej ściśle szyszki. Gdy klej dobrze wyschnie, rozpyl na szyszki białą farbę, by wyglądały, jak ośnieżone. Możesz powiesić go na drzwiach, albo położyć na stole, a do środka wstawić ozdobną świecę.

5. Bałwanki z papieru

Potrzebne będą: biały brystol, nożyczki, klej, flamastry, skrawki kolorowego materiału.

Wykonanie:

 • Prostokąt białego brystolu o wym.30 x14 cm złóż na pół. Wytnij bałwanka nie przecinając nożyczkami linii zgięcia papieru. Namaluj flamastrem  buzię, guziki, rączki. Doklej czapeczki z materiału, zawiąż wokół szyi szaliczki.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)