Proste ozdoby świąteczne, które zrobisz z dziećmi

Ozdoby świąteczne fot. Adobe Stock
Ozdoby świąteczne, które zrobisz wspólnie z dziećmi będą najpiękniejszymi dekoracjami domu na Boże Narodzenie. Ozdoby świąteczne zrób z papieru, masy solnej, szyszek.
/ 25.11.2020 18:03
Ozdoby świąteczne fot. Adobe Stock

Gdy zbliża się Boże Narodzenie, warto nie tylko posprzątać dom i kupić choinkę oraz gotowe ozdoby świąteczne. Jeśli w domu mieszkają dzieci, warto zachęcić je do tego, aby wykonały proste dekoracje na święta. Możesz wykorzystać naturalne materiały, takie jak drewno, gałązki, a nawet szyszki. Ozdoby z szyszek to prosty sposób na dekorację domu na Boże Narodzenie.

Najprostsze ozdoby świąteczne wykonasz również z papieru. Mogą to być zawieszki na choinkę, łańcuchy, bombki, a także kartki świąteczne, które możecie wysłać rodzinie i znajomym. Ręcznie wykonane ozdoby choinkowe będą piękną dekoracją świątecznego drzewka, za to papierowe figurki ozdobią półki.

Spis treści:

 1. Stemple świąteczne
 2. Kartki na Boże Narodzenie
 3. Ręcznie wykonany świecznik na święta
 4. Stroik z szyszek
 5. Bałwanki i renifery z papieru
 6. Proste wycinanki na święta

Szablony i stempelki na święta robione ręcznie

Szablony i stempelki gwiazdek, serduszek, dzwonków lub innych wzorów związanych ze świętami, to nie tylko dobry pomysł na ozdobienie papieru do pakowania prezentów. Można nimi udekorować serwetki, poszewki na poduszki, obrus.

Potrzebne będą:

 • cienka tekturka,
 • ostry nożyk (najlepiej do cięcia papieru),
 • flamaster,
 • farba,
 • kawałek gąbki,
 • gruby sznurek.

Wykonanie szablonu:

 1. Na kawałku kartonika  namaluj wzór, a następnie wytnij go ostrym nożykiem.
 2. Połóż szablon na papierze. Umocz gąbkę w farbie i przykładaj do wycięte miejsca szablonu.

Wykonanie stempelka:

 1.  Wytnij z kawałka gąbki lub grubej, sztywnej wiskozowej ściereczki gwiazdkę, serduszko, itp. i naklej na kawałek tekturki.
 2.  Zamiast wyciętej formy, możesz przykleić ułożony w dowolny wzór sznurek. Umocz stempel w farbie i przyciskaj go mocno do papieru lub materiału.

Jak zrobić kartki na Boże Narodzenie?

Jeśli chcesz wykonać je z kilkuletnimi dziećmi, skorzystaj z przyborów plastycznych i domowych materiałów. Śnieg może imitować wata, którą warto oprószyć brokatem.

By kartka świąteczna pięknie się mieniła, warto wykorzystać też ozdobne gwiazdki, perełki, cekiny.

ozdoby świąteczne kartki
fot. Adobe Stock

Trudniejszym sposobem, za to bardzo ciekawym, będzie wykonanie ich z papieru czerpanego własnej roboty. Efekt jest naprawdę niezwykły.

Potrzebne będą: skrawki papieru do drukarki lub starych gazet, farba w proszku, matryca (np. stara ramka od fotografii, na którą naciągniesz drobną plastikową siatkę, jeśli nie masz siatki użyj kawałka firanki, itp.), woda, mikser.

Wykonanie:

 1.  Porwij papier na małe kawałeczki (wielkości znaczka pocztowego, wsyp do naczynia i zalej gorącą wodą. Pozostaw na noc lub do czasu, aż papier dobrze rozmięknie.
 2. Wlej trzy filiżanki wody do miksera, dodaj filiżankę rozmiękczonego papieru i miksuj, aż zawartość będzie miała konsystencję owsianki.
 3. Aby nadać papierowi wybrany kolor, dodaj sypkiej farby rozpuszczalnej w wodzie. Najlepiej wsyp ją już w fazie namaczania papieru. Ciekawą fakturę uzyskasz, dodając do zawiesiny drobne gałązki ziół, kwiatów, liści. Musisz je jednak wcześniej pogotować chwilę w wodzie, aby stały się miękkie, a następnie dokładnie osączyć
 4. Wlej zawiesinę do niedużej miski wypełnionej w 1/4 wodą i wymieszaj dokładnie.
 5. Zanurz matrycę w zawiesinie. Poruszaj nią łagodnie we wszystkie strony, a następnie połóż na dnie miski.
 6. Wyjmij formę, trzymając cały czas w pozycji poziomej. Połóż na brzegach miski, aby obciekła. Pozostaw do wyschnięcia w suchym miejscu. Gdy papier będzie już prawie suchy, zdejmij go ostrożnie z matrycy (możesz podczas tej operacji delikatnie nawilżyć go miękką gąbką) obłóż z obu stron bibułą i przyciśnij ciężką książką.

Ozdoby świąteczne - kartki na Boże Narodzenie
fot. Adobe Stock

Świąteczne kartki z życzeniami wykonasz także z całej gamy kolorowych papierów, wstążek, waty.

Świecznik z motywem ostrokrzewu z masy solnej

Masa:

 • 3 szklanki mąki,
 • 1 szklanka soli,
 • 1 szklanka wody,
 • pół łyżeczki oleju.

Połącz wszystkie składniki, dokładnie wymieszaj i wyrób na gładkie ciasto (możesz użyć miksera). Jeśli będzie za ścisłe, dodaj trochę wody. Zawiń w folię i pozostaw na ok. godzinę.

Wykonanie:

 1. Podziel ciasto na dwie połowy. Jedną włóż do plastikowej formy, aby nie obsychała, z drugiej uformuj kulę. Spłaszcz ją równomiernie i włóż do środka świecę owiniętą.
 2.  Wyjmij świecę, pozostawiając w otworze foliową tubę. Tak uformowany świecznik włóż do torebki, aby ciasto nie obsychało.
 3. Drugą część ciasta rozwałkuj na grubość ok. 3 mm. Wytnij nożem listki ( za wzór mogą posłużyć prawdziwe liście ostrokrzewu). Z pozostałych skrawków ciasta ulep kilkanaście małych kuleczek, w każdej zrób wykałaczką małe wgłębienie. Będą one imitowały owoce ostrokrzewu.
 4.  Przyklej listki i owoce do uformowanego wcześniej świecznika. Jeśli ciasto nieco obeschło, posmaruj je w miejscach łączenia wodą.
 5. Gotowy świecznik włóż do nagrzanego piekarnika. Susz ciasto przez ok. 2 godziny w temp. 80 C, przez dwie następne w temp. 100 C i jeszcze dwie w temp. 130 C.
 6.  Po wysuszeniu wyjmij tubę z folii. Pomaluj podstawę na złoty kolor, gałązki na zielono, a owoce na czerwono. Gdy farba wyschnie polakieruj świecznik bezbarwnym lakierem.

Stroik z szyszek

Potrzebne będą:

 • wieniec z wikliny,
 • kilkanaście sosnowych szyszek,
 • klej na gorąco,
 • biała farba (np. plakatówka).

Wykonanie:

 1. Do wieńca z wikliny doklej ściśle szyszki.
 2. Gdy klej dobrze wyschnie, rozpyl na szyszki białą farbę, by wyglądały, jak ośnieżone.
 3. Możesz powiesić go na drzwiach, albo położyć na stole, a do środka wstawić ozdobną świecę.

Bałwanki i renifery z papieru

Potrzebne będą:

 • biały brystol,
 • nożyczki,
 • klej,
 • flamastry,
 • skrawki kolorowego materiału.

Wykonanie:

 1. Prostokąt białego brystolu o wym.30 x14 cm złóż na pół.
 2. Wytnij bałwanka, nie przecinając nożyczkami linii zgięcia papieru.
 3. Namaluj flamastrem buzię, guziki, rączki.
 4. Doklej czapeczki z materiału, zawiąż wokół szyi szaliczki.

Renifery z papieru zrobisz z brązowego sztywnego papieru, brokatowego papieru w złotym kolorze, opakowań po popularnych czekoladkach w złotych papierkach.

Renifery z papieru
fot. Adobe Stock

Ozdoby świąteczne - proste wycinanki

Być może zapomniałaś już, jak łatwo zrobić własną wycinankę, która może przypominać śnieżynkę. Śnieżynki z papieru możesz zawiesić na choince lub przykleić do kartek. Ze śnieżynek można utworzyć również łańcuch do powieszenia w dowolnym miejscu w domu.

By je zrobić wystarczy papier i nożyczki. Kartkę papieru złóż kilka razy i wycinaj kształty. Po rozłożeniu otrzymasz piękną śnieżynkę.

ozdoby świąteczne - wycinanki
fot. Adobe Stock

Artykuł powstał na podstawie tekstu Małgorzaty Świgoń. Pierwotnie został opublikowany 18.12.2017.

Zobacz jak przygotować dom na Boże Narodzenie:
Ozdoby świąteczne do ogrodu i na drzwi wejściowe
Jak przystroić stół na Wigilię?
Czym ozdobić pierniki?
Suszone pomarańcze - jak suszyć pomarańcze na choinkę?
Symbolika ozdób choinkowych

Redakcja poleca

REKLAMA