POLECAMY

Najpiękniejsze kwitnące krzewy. Posadź chociaż jeden!

Jedne zakwitają, gdy tylko przyroda zaczyna budzić się z zimowego snu i ożywiają szary jeszcze o tej porze roku ogród. Inne stroją się w barwne kwiaty latem i zdobią otoczenie domu do jesieni. Wybór jest ogromny.
/ 11 miesięcy temu
Najpiękniejsze kwitnące krzewy. Posadź chociaż jeden! fot. Fotolia

Krzewy kwitnące to wspaniała ozdoba ogrodu. Nawet jeden, posadzony na trawniku, daje tyle koloru, co cała rabata roślin jednorocznych, np. astrów czy aksamitek. Zaletą ozdobnych kwitnących krzewów jest również to, że nie trzeba im poświęcać zbyt wiele czasu. Mniej niż bylinom i roślinom jednorocznym. Choć w glebie żyznej rosną zawsze bujniej, to jednak większość radzi sobie także w słabszej.

Różnią się wysokością, co zawsze warto wziąć pod uwagę przy zakupie, bo czasem lepiej pasuje nam niski krzew dorastający do 1 m, a czasem do 3 – 4 metrów, bo są i takie. Termin pojawiania się kwiatów także przy wyborze powinien mieć znaczenie. Dobrze wiedzieć, że są też takie krzewy kwitnące, które potrzebują kwaśnego podłoża, więc przed sadzeniem trzeba do dołka wsypać trochę kwaśnego torfu lub specjalne kwaśne podłoże do tego typu roślin. Również po posadzeniu warto wokół nich rozłożyć korę dającą kwaśny odczyn. Takie upodobania mają zwłaszcza rododendrony, azalie i  hortensje. Niektóre można formować, nadając im np. formę kulistą.

Krzewy ozdobne kwitnące wiosną

Wśród nich są zakwitające na przedwiośniu i takie, kiedy wiosna jest już w pełnej krasie. Oto najpiękniejsze gatunki.

 • Forsycja. Bywa, że zakwita już pod koniec marca. Jest wtedy niemal oblepiona delikatnymi żółtymi kwiatami. Uformowana w kulę wygląda wtedy niczym słońce w ogrodzie. Dorasta do ok. 3 metrów wysokości. Najpopularniejsze odmiany to forsycja pośrednia i zwisająca. Spotykana jest także odmiana karłowata, sadzona na skalniakach.
 • Wawrzynek wilczełyko. Dorasta do 1,5 m wysokości, kwitnie w marcu i kwietniu, ale gdy zima jest łagodna, czasem nawet w lutym. Kwiaty mają kolor biały lub różowy, ładnie pachną, podobnie do hiacyntów. Toleruje cień, dobrze znosi silne mrozy, ale nie lubi suszy. Jest rośliną trującą, a zatem uwaga na dzieci!
 • Bez, a właściwie lilak, bo tak nazywają go ogrodnicy. Do wyboru mamy... 1000 odmian. Nie jest wybredny, wystarczy nieco użyźnić zbyt piaszczystą glebę. Najlepiej kwitnie w miejscach słonecznych, pod koniec kwietnia i w maju. Wiele odmian upojnie pachnie, kwiaty na ogół mają mniej lub bardziej intensywną liliową barwę lub białą.
 • Migdałek. Swój wyjątkowy wdzięk zawdzięcza kwiatom podobnym do małych, pełnych różyczek o cukierkowej, różowej barwie.Zakwita pod koniec kwietnia. Najlepiej posadzić migdałek tak, by był odpowiednio eksponowany np. pojedynczo na trawniku. Odpowiada mu też miejsce przy południowej ścianie budynku.
 • Pigwowiec. Jest niewielkim krzewem, osiąga wysokość ok. 1 m, rozrasta się szeroko na boki. Jego kwiaty są podobne kształtem do kwiatów jabłoni, lecz przybierają intensywną, czerwoną barwę. Pigwowiec lubi słońce i zaciszne miejsce. W takich warunkach zakwita w kwietniu. W miejscach zacienionych kwitnie mniej obficie.
 • Tawuła. Wszystkie odmiany mają kwiaty w odcieniach bieli, wyglądają jak obsypane śniegiem. Średnio tawuła dorasta do 2 m. Stanowisko może być zarówno słoneczne jak i zacienione, ale w zacienionym tworzy mniej kwiatów. Najpiękniej wygląda w grupie przy domu lub na trawniku i posadzona rzędem jako żywopłot. Kwitnie pod koniec kwietnia i w maju.  
 • Żarnowce i szczodrzeńce. Ich wielobarwne odmiany nawet na ubogich piaskach rosną znakomicie. Najwięcej jest odmian żółtych, ale bardzo dekoracyjne są także dwubarwne, np. żółto-czerwone. Najczęściej kwitną na przełomie kwietnia i maja. Wspaniale komponują się z iglakami i wrzosami. Ich pędy ładnie wyglądają także zimą, więc mogą wtedy zdobić ogród, wspólnie z iglakami.

Krzewy ozdobne kwitnące latem

 • Jaśminowiec. Poza wyjątkami, większość odmian przepięknie pachnie.  Kwitnie na biało, czasem pod koniec maja, ale częściej w czerwcu, stąd raczej jest uznawany na letni krzew kwitnący. Wysokość jest różna, od 1 m do 5 m. Bardzo odporny na przemarzanie, toleruje słabe gleby. Najobficiej kwitnie w słońcu.
 • Krzewuszka Weigela. Dorasta do wysokości około 3 m. Kwitnie na różowo lub czerwono. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Preferuje gleby żyzne i słoneczne stanowisko. Bardzo dobrze wygląda w grupie.
 • Pęcherznica kalinolistna. Krzew dorastający do 3 m wysokości. Ma kremowe lub białe, a czasem różowe kwiaty, zaś liście żółtawe lub bordowe. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Właściwie jest kwitnącym krzewem bez wymagań, dobrze rośnie na każdym stanowisku.  
 • Tawuła japońska. Kwitnie w czerwcu, gdy rośnie w pełnym słońcu lub na początku lipca, np. posadzona od strony wschodniej. Ma różowe kwiaty. Jest niskim krzewem, dorasta do 50-150 cm. Liście bywają zielone lub zielonożółte. Urośnie na każdej glebie.
 • Budleja Dawida. Zakwita w lipcu lub w sierpniu. Dorasta do 3 m wysokości. Najczęściej spotyka się odmiany fioletowe, ale są też białe i różowe. Ulubiony krzew motyli. Lubi żyzne gleby.
 • Hortensja bukietowa. W zależności od odmiany ma kwiaty białe, kremowe lub  różowe zebrane w duże wiechowate kwiatostany. Kwitnie od sierpnia, czasem aż do października. Preferuje lekko kwaśną glebę.
 • Hortensja ogrodowa. Dorasta najczęściej do 2  m. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ma ogromne kuliste kwiatostany o barwie najczęściej różowej lub niebieskiej. W zależności od odczynu podłoża, zawartości żelaza i glinu może zmienić barwę np. z różowej na niebieską. Lubi kwaśne gleby o pH 4,5-5,5. Pięknie prezentuje się na tle trawnika. Można ją także uprawiać w pojemniku na balkonie.
 • Róże. Wysokość dorodnych krzewów osiągają zwłaszcza róże parkowe zwane też krzaczastymi, nadające się na miss ogrodu, np. na tle trawnika oraz na żywopłoty. Trzeba im zapewnić żyzną glebę, kwitną od czerwca praktycznie do jesieni, bo niektóre odmiany powtarzają kwitnienie. Dorastają do 2 m, silnie się rozgałęziają. Odmian jest bez liku, w wielu kolorach.

Krzewy ozdobne kwitnące na biało

Biel jest ostatnio bardzo modna w ogrodzie, podobnie jak we wnętrzach. Wiele osób tworzy ascetyczne, wysmakowane kompozycje, w których, na tle zieleni, jest tylko czysta biel i nic więcej. Z krzewów na biało kwitną przede wszystkim tawuły, na przełomie kwietnia i maja. Z wiosennych gatunków mamy także wiele odmian białego bzu (lilaka). Natomiast wśród krzewów kwitnących latem w biel stroją się: jaśminowce, pęcherznica, niektóre odmiany Budlei Dawida, hortensja bukietowa i róże. Można więc tak dobrać gatunki, aby od kwietnia do przymrozków zawsze jakiś biały krzew zdobił ogród.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 miesiące temu
W doborze krzewów czy sadzonek do naszego ogrodu pomoże Wam Gospodarstwo Romańscy. Prowadzą szkółkę już od kilku lat. Współpracują zarówno z klientem detalicznym, jak i hurtowym. Dodatkowo klienci otrzymują od nich wsparcie w postaci doradztwa w zakresie doboru odmian, przygotowania stanowiska, pielęgnacji krzewów
/3 miesiące temu
Krzewy są ważne w naszym ogrodzie. Bardzo urozmaicają wygląd, piętrowość w ogrodzie tylko go upiększa. W wyborze krzewów warto zobaczyć ofertę Pań Marii i Krystyny Kolowca, Rośliny do ogrodu. Nie tylko krzewy, ale inne rośliny kupuję tylko u nich, polecam.