POLECAMY

Krzewy ozdobne zimozielone. Które posadzić?

Najbardziej znanymi roślinami ozdobnymi zimozielonymi są iglaki. Ale są i liściaste, które na zimę ich nie zrzucają. Niektóre dodatkowo zdobią piękne owoce. Zobacz, jakie mają wymagania i do jakiej wysokości dorastają.
/ 11 miesięcy temu
Krzewy ozdobne zimozielone. Które posadzić? fot. Fotolia

Większość roślin w naszych ogrodach jesienią traci liście, przygotowując się w ten sposób do zimowego snu. Dlatego od listopada do kwietnia krajobraz za oknem zwykle jest smutny i ponury. Ale jest na to rada - liściaste i iglaste krzewy ozdobne zimozielone, zachowujące igły i liści przez cały rok. Przy wyborze zimozielonych roślin ozdobnych trzeba jednak pamiętać, że niektóre gorzej znoszą nasze zimy, niż większość tych, które tracą liście. Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo przemarznięcia, trzeba je sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, a niekiedy także zabezpieczyć przed mrozem. W zależności od potrzeb możemy dobrać gatunki i odmiany niskie lub wyższe.

Krzewy ozdobne zimozielone liściaste

Wydawać by się mogło, że w naszym klimacie zimą zachowują pełnię urody tylko krzewy i drzewa iglaste. Tymczasem wcale nie tak mało jest też ozdobnych krzewów zimozielonych, które rosnąc w ogrodzie nie tracą jesienią liści. Należą do nich wszystkie odmiany bukszpanu, mahonia, różaneczniki nazywane też rododendronami, ogniki, trzmielina, niektóre odmiany irgi i wiele innych. To bardzo zróżnicowana grupa roślin ozdobnych zimozielonych. Niektóre rosną wolno, inne dość szybko i osiągają wysokość co najmniej 3 m. Część wiosną zdobią piękne kwiaty, niekiedy pachnące, a inne mają kwiaty skromne, ale za to na zimę stroją się w jaskrawe korale. Dlatego szczegółowiej omawiamy je poniżej. Zwróć uwagę, że niektóre trzeba na zimę osłaniać przed mrozem. Sporo gatunków wymaga miejsc zacisznych.

Krzewy ozdobne zimozielone niskie

 • Bukszpan

Jest w tej grupie absolutnym hitem. Dorasta do 2–3 metrów, ale zajmuje mu to wiele lat, bo rośnie wolno. Ponadto wręcz lubi cięcie, więc jego wysokość i kształt można dowolnie korygować. Są też odmiany niskie, np. "Suffruticosa" dorastająca do 1 m. Bukszpan ma skórzaste, błyszczące listki, jest dość odporny na mrozy. Wspaniały na obwódki rabat, niskie źywopłoty i... ogrodowe ziomozielone źywe rzeźby. Rośnie na każdej glebie.

 • Lawenda wąskolistna

To niewielka krzewinka wysokości ok. 50 cm, o wąskich, szarozielonych listkach. Trafiła do nas z basenu Morza Śródziemnego, dlatego w bardzo mroźne zimy może przemarzać, ale są już odmiany coraz bardziej odporne na niskie temperatury. Kwitnie latem, kwiaty mają odcień fioletu. Najlepiej wygląda w grupie, gdy obok pasadzimy 3–4 rośliny. Silnie pachnie, przywabia pszczoły, a odstrasza komary. Ususzony pęczek i włożony do szafy odstrasza mole.

 • Barwinek

To co prawda nie krzew a wieczniezielona (inaczej zimozielona) krzewinka która ładnie się płoży i zakrywa ziemię np. pod koronami drzew. Wysokość nie przekracza 30 cm, a szerokość dochodzi do ok. 0,5 m. Wiosną pięknie kwitnie, zwykle na niebiesko, ale są też np. odmiany białe. Bardzo dobrze znosi zimy.

 • Irga płożąca

Polecamy odmianę \'Major\' dorastającą zaledwie do 15 cm, ale są też wyższe. Ładnie zadarnia ziemię. Dość dobrze znosi zimy. Ma drobne sztywne listki, a zimą drobne czerwone koraliki. Wiosną zdobią ją drobne białe kwiaty. Woli rosnąć w słońcu niż w cieniu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.

 • Kalmia wąskolistna

Piękny krzew, u nas jeszcze niezbyt popularny. Dorasta maksymalnie do 1 m. Ma skórzaste, lancetowate liście długości do 6 cm. W surowe zimy może jednak przemarzać, dlatego należy sadzić go w miejscach ciepłych i osłoniętych. Lubi kwaśną glebę i miejsca osłonięte, słoneczne lub półcieniste. Ładnie komponuje się z wrzosami.

 • Wrzos

To, podobnie jak barwinek, krzewinka. Wrzosy są piękne jesienią, gdy kwitną, ale zimą także zachowują swoją urodę. Lubią kwaśne gleby, dobrze znoszą mrozy. Listki są drobne niczym igiełki, sztywne.

 • Mahonia

Przez całą zimę zdobią ją błyszczące, skórzaste liście. Są ciemnozielone, lecz jesienią przebarwiają się na czerwonobrunatno. Kwitnie wiosną, jej dodatkową ozdobą latem są granatowe owoce, które często spotkać można też zimą. Lubi cień i półcień, miejsca osłonięte od wiatru. Dorasta do ok. 1 m.
Kiścień wawrzynowy. Należy do rodziny wrzosowatych, dorasta do ok. 0,50 m. Zimą jego zielone liście przebarwiają się na czerwono. Kwitnie wiosną, jednak jego kwiaty nie są zbyt atrakcyjne. Dużo piękniejszą ozdobą są liście. Lubi słońce i półcień, gleba powinna mieć odczyn kwaśny.

 • Pieris

W naszych warunkach klimatycznych dorasta do 2 m, ale rośnie bardzo wolno (ma ok. 70 cm po 5 latach). Dlatego można go zliczyć do zimozielonych krzewów ozdobnych niskich. Jego zielone  skórzaste liście są skupione na szczycie pędu. Wiosną zdobią go okazałe kwiaty, są pachnące i utrzymują się na roślinie kilka tygodni. Lubi miejsca półcieniste i kwiaśne gleby.

 • Golteria chilijska

To niska krzewinka dorastająca do ok. 0,5 m. Ma skórzaste listki ostro zakończone na końcach. Zimą jej ozdobą są także drobne czerwone owoce, które utrzymują się bardzo długo. Lubi glepy kwaśne i zasobne w próchnicę. Niestety, nie najlepiej znosi ostre mrozy, dlatego trzeba ją dobrze okrywać. Idealnie za to czuje się w ogrodach zimowych.  

Krzewy ozdobne zimozielone szybko rosnące

 • Ostrokrzew kolczasty

W krajach anglosaskich jego gałązki z dekoracyjnymi listkami i czerwonymi owocami są popularną ozdobą bożonarodzeniową. W naturze jest drzewem, jednak u nas zazwyczaj ma formę dość okazałego krzewu. Dobrze znosi przycinanie, nadaje się więc na żywopłoty, choć może też rosnąć pojedynczo lub w niewielkiej grupie. Lub słońce i półcień, miejsca osłonięte od wiatru. Preferuje gleby żyzne, ale niezbyt ciężkie, również te bogate w wapń. Zimą zdobią go ładne skórzaste, błyszczące liście i czerwone owoce.

 • Ognik szkarłatny

Jest dużym, rozłożystym krzewem kolczastym o zimozielonych raczej drobnych listkach i atrakcyjnych, jaskrawych owocach. Choć nazywa się szkarłatny, to owoce mogą mieć kolor czerwony, pomarańczowy lub żółty. Najlepiej sadzić go w miejscach osłoniętych od mroźnych wiatrów. Jeśli zima jest bardzo mroźna, jego listki brązowieją.

 • Trzmielina Fortune\'a

Powinna rosnąć w najcieplejszym, dobrze osłoniętym miejscu ogrodu, bo wtedy zachowa swoje liście również w czasie zimy. Lubi gleby żyzne, wilgotne. Do wyboru szkółkarze oferują wiele odmian różniących się barwą liści. Mogą być zielone z jaskrawożółtymi obwódkami, z białymi obwódkami, prawie całe żółte itp. Kwiaty pojawiające się wiosną są niepozorne. Ponieważ ma pędy płożące się, najlepiej posadzić ją przy podporze, np. przy płocie lub drzewie. Wtedy dorasta nawet do 4 m. Dobrze znosi słońce i cień.

 • Różanecznik (rododendron)

Odmian jest mnóstwo. Niektóre rosną szybko i osiągają nawet ponad 4 m wysokości. Nie brakuje takich, które z powodzeniem, bez okrywania, wytrzymują temperatury przekraczające nawet - 20 st. C. Rododendrony zachowują swoje skórzaste liście przez całą zimę. Lubią gleby kwaśne, zasobne w składniki pokarmowe. Dobrze rosną w półcieniu, np. lekko osłonięte drzewami. To jedne z najpiękniej kwitnących krzewów zimozielonych. Najwięcej odmian kwitnie na różowo i fioletowo.

 • Iglaki

To niewątpliwie najpopularniejsza grupa krzewów ozdobnych zimozielonych. Do najszybciej rosnących  należy jałowiec, żywotnik zwany popularnie tują i świerk, zwłaszcza świerk serbski. Są idealne na żywopłoty, zwłaszcza odmiany kolumnowe jałowca i żywotnika.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/11 miesięcy temu
Nie wspomniałam, ze mój kompostownik kupiłam w przydomu ;)
/11 miesięcy temu
Posadzenie krzewów to bardzo fajny pomysł, jednak trzeba je odpowiednio pielęgnować, szczególnie w ich przypadku ważne jest nawożenie, możemy zrobić własny nawóz lub kupić. Ja jestem zwolenniczkom naturalnych rozwiązań, dlatego też w tym roku zakupiłam kompostownik i nawożę je tym nawozem ;)