Kiedy siać rzodkiewkę, aby rosła w korzeń? Musisz wiedzieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Zobacz najlepsze terminy

kiedy siać rzodkiewkę do gruntu fot. Adobe Stock, Natallia
Kiedy siać rzodkiewkę? Ważna jest odpowiednia pora roku, ponieważ nie zawsze rośnie ona do korzenia. Zamiast tego wypuszcza sporą ilość liści, a nawet kwiatów. Rzodkiewkę możesz uprawiać zarówno w gruncie czy donicy, jak i w tunelu foliowym i szklarni. Nie ma potrzeby wysadzać jej na rozsady.
/ 05.03.2024 05:55
kiedy siać rzodkiewkę do gruntu fot. Adobe Stock, Natallia

Rzodkiewka to tzw. warzywo długiego dnia. Nie oznacza to jednak, że wysiewa się ją, kiedy dzień jest ciepły i długi. Przeciwnie - nie będzie wtedy rosnąć do korzenia. Dlatego najlepszy termin siewu to wczesna wiosna oraz końcówka lata. Kiedy będzie rosła w ciepłe dni, możesz ciągle wesprzeć jej wzrost poprzez podcinanie liści. Zobacz, jak i kiedy siać rzodkiew.

Spis treści:

  1. Kiedy siać rzodkiewkę?
  2. Co zrobić, żeby rzodkiewka rosła w korzeń?
  3. Czy rzodkiewkę można sadzić w doniczce?

Kiedy siać rzodkiewkę?

Rzodkiewkę możesz wysiać w tunelu, szklarni lub bezpośrednio w gruncie. W każdym przypadku najlepiej zrobić to w marcu i kwietniu. Możesz także zrobić to w maju, ale musisz wtedy szczególnie pilnować, aby rosła w korzeń, a nie w liście. 

Co to znaczy? Kiedy dni są ciepłe i słoneczne, rzodkiew zaczyna kierować niemal wszystkie składniki odżywcze w liście. Przez to z czasem zaczyna wypuszczać kwiaty, natomiast korzeń w ogóle nie wzrasta, przez co po wyrwaniu rzodkiewki jest on jedynie lekko zaróżowiony.

Pamiętaj też, że rzodkiewki nie wolno pikować. Posadzona w odpowiednim terminie i warunkach, zaczyna wschodzić już po ok. tygodniu, a gotowa do zebrania powinna być po ok. 3 tygodniach. Warto obciąć liście, a rzodkiewkę przechowywać w zimnej wodzie w lodówce - dzięki temu wytrzyma dłużej.

rzodkiewki kiedy siać

fot. Rzodkiewkę najlepiej siać wczesną wiosną/Adobe Stock, hcast

Co zrobić, żeby rzodkiewka rosła w korzeń?

Aby rzodkiewki nie rosły w liście, musisz je na bieżąco usuwać. Nie wszystkie - wystarczy, że przerzedzisz lekko "nać". Jeśli usuniesz zbyt wiele liści, roślina całą swoją energię przerzuci na odbudowanie ich, przez co również zaniedba bulwę korzeniową. Możesz śmiało wykorzystać liście rzodkiewki w kuchni - zrobisz z nich np. pyszne pesto.

Dodatkowo rzodkiew nie będzie rosła w korzeń, jeśli posiejesz ją za gęsto. Odpowiednia odległość między każdą sadzonką to minimum 5 cm. Dbaj też o to, aby roślina miała odpowiednią ilość światła i nie przelewaj jej.

Czy rzodkiewkę można sadzić w doniczce?

Rzodkiew dobrze rośnie także w donicy, ale musi być odpowiednio duża (albo możesz posadzić mniej sadzonek na raz). Nie musi być głęboka, ale dobrze, jeśli zmieszczą się w niej przynajmniej dwa rzędy rzodkiewek. Ziemię w doniczce można spokojnie podlewać rzadkiej, a same liście zraszać co kilka dni.

Przerzedzaj też je, aby nie wypuściły kwiatów i aby roślina rosła w korzeń.

kiedy siać rzodkiewkę

fot. Kiedy siać rzodkiew/Adobe Stock, YuraFF

Czytaj także:
Co zrobić z rzodkiewki?
Kiszona rzodkiew
Ile kalorii ma rzodkiewka?

Redakcja poleca

REKLAMA