Rozsyp te drobinki w ogrodzie, a zapomnisz o ślimakach raz na zawsze. To humanitarny i skuteczny sposób na ich odstraszenie

czy fusy z kawy są dobre na ślimaki fot. Adobe Stock, OlPhoto
Jak działa kawa na ślimaki? Okazuje się, że nie tylko sam zapach jest dla tych małych szkodników nieprzyjemny, ale także faktura świeżo zmielonej, ziarnistej czy już zaparzonej kawy. Możesz wykorzystywać zarówno świeże ziarna, jak i fusy z kawy, aby skutecznie pozbyć się ślimaków. Kawa sprawdzi się w ogrodzie i domowym warzywniaku.
/ 14.04.2023 05:06
czy fusy z kawy są dobre na ślimaki fot. Adobe Stock, OlPhoto

Na ślimaki działa nie tylko świeża kawa w ziarnach czy po zmieleniu, ale także fusy z kawy. Nie wyrzucaj ich więc, ale zbieraj w osobnym pojemniczku. Okazuje się bowiem, że możesz wykorzystać fusy z kawy jako nawóz do roślin domowych i ogrodowych, a także skuteczny środek przeciwko niektórym szkodnikom. Zobacz, jak się za to zabrać.

Spis treści:

  1. Jak działa kawa na ślimaki?
  2. Fusy z kawy na ślimaki
  3. Jak stosować kawę na ślimaki?

Jak działa kawa na ślimaki?

Kawa, przede wszystkim ze względu na swój intensywny zapach, skutecznie odstrasza ślimaki z ogrodu. Choć ty pewnie lubisz zapach świeżo zmielonej, zaparzonej kawy, dla tych mięczaków jest to wyraźny sygnał, że ta konkretna roślina lub ogród nie jest dla nich.

Zarówno świeża, mielona, jak i już zaparzona kawa w postaci fusów może być z powodzeniem stosowana w ogrodzie - zarówno w przypadku roślin kwitnących, jak i zielonych czy jadalnych. Jeśli więc masz domowy ogródek i boisz się, że ślimaki będą podgryzać twoją sałatę czy inne liście, wykorzystaj kawę.

Właściwości kawy sprawiają, że jest to nie tylko skuteczny i ekologiczny sposób na ślimaki, ale także doskonały nawóz do wszystkich roślin - szczególnie warzyw i owoców!

Fusy z kawy na ślimaki

Jeśli chodzi o fusy z kawy, ich zapach to nie jedyna broń przeciwko ślimakom. Nie lubią one także faktury zmielonych drobinek i niechętnie będą się przedzierać przez taki fortel dookoła roślin. Zapach kawy odstraszy ślimaki, ale może też uchronić roślinę przed innymi szkodnikami, które bywają wrażliwe na intensywne aromaty, np. mrówkami, przędziorkami i mszycami.

Fusy mogą być świeże i jeszcze wilgotne albo już wysuszone - nie ma to większego znaczenia, jednak pamiętaj, aby podczas ich stosowania zachować prawidłowy poziom nawilżenia rośliny - szczególnie jeśli uprawiasz ją w pojemniku czy donicy.

fusy z kawy na ślimaki

fot. Kawa na ślimaki/Adobe Stock, Nathalie

Kawa na ślimaki: zastosowanie

Jeśli chcesz odstraszyć ślimaki kawą, możesz to zrobić na kilka sposobów. Jeśli chcesz ochronić rośliny hodowane w donicy (ślimaki doskonale wspinają się nawet po wysokich ścianach), możesz wysypać ziarna kawy na wierzch ziemi. W ten sposób stworzysz "a'la keramzyt" lub kamyki, które dodatkowo będą utrzymywać prawidłowy poziom wilgoci.

Jeśli średnica donicy jest duża, możesz wysypać ziarna tylko dookoła łodygi - zadziała tak samo, a ty zużyjesz mniej kawy, która - umówmy się - nie jest tanim produktem. Ziarna możesz wykorzystać także do roślin rosnących w gruncie, ale wtedy jest większe ryzyko, że po prostu się rozsypią albo rozwieją.

W takim przypadku lepiej zmielić kawę i rozsypać drobinki dookoła łodyg. Możesz też delikatnie wymieszać ziarenka z ziemią lub wcisnąć je i ubić, aby mieć pewność, że zostaną na miejscu przez długi czas.

Fusy z kawy stosuj dokładnie tak samo, jak świeżo zmielone ziarna. Suchą lub mokrą mieszankę rozsyp na ziemi, lekko ją ubijając. Możesz dodatkowo wyłożyć np. ścieżkę między grządkami oraz przestrzeń tuż pod elewacją czy ogrodzeniem, aby ślimaki nie wpadły na pomysł wspinania się i podgryzania liści od góry.

kawa na ślimaki

fot. Kawa na ślimaki/Adobe Stock, Oleksandr Filatov

Czytaj także:
Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej?
Jak odstraszyć krety?
Domowe sposoby na turkucia podjadka
 

Redakcja poleca

REKLAMA