6 sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Jak wytępić ślimaki fot. Adobe Stock, Gina Sanders
Skuteczne sposoby na ślimaki nie muszą oznaczać tępienia szkodników. Możesz pozbyć się ich naturalnymi sposobami, tak aby ślimaki nie zbliżały się do twojego ogrodu. Poznaj nasze sposoby i usuń ślimaki w bezpieczny sposób - wykorzystaj przede wszystkim czosnek, cebulę lub... gruboziarnisty piasek.
/ 02.06.2022 12:55
Jak wytępić ślimaki fot. Adobe Stock, Gina Sanders

Czy znasz bezpieczne sposoby na ślimaki? Takie, które pomogą ci pozbyć się tych małych szkodników bez robienia im krzywdy? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo i wykorzystują produkty, które w większości masz w domu. Zobacz, jak wytępić ślimaki w bezpieczny, ekologiczny sposób.

Spis treści:

 1. Ślimaki w ogrodzie
 2. Dlaczego ślimaki są uważane za szkodniki?
 3. Ekologiczne sposoby na ślimaki
 4. Napowietrzanie gleby
 5. Usypywanie ziemi piaskiem
 6. Pułapka na ślimaki
 7. Inne zwierzęta
 8. Porządek w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie

Najczęściej w ogrodzie spotykamy dwa rodzaje ślimaków: winniczki, czyli ślimaki ze skorupkami oraz tzw. ślimaki nagie. Oba gatunki mogą robić szkody w ogrodzie, podgryzając liście czy warzywa, jednak to nagie ślimaki są uważane za bardziej szkodliwe.

Widok winniczków w ogrodzie tuż po deszczu nikogo nie dziwi, ale prawdziwym utrapieniem działkowców są nagie ślimaki. Ślimaki w ogrodzie żerują najczęściej nocą, nieniepokojone przez nikogo. Nagie ślimaki najaktywniejsze są między godziną 21:00 a 1:00, żerują przez cały okres wegetacyjny.

Dlaczego ślimaki są uważane za szkodniki?

Największe szkody ślimaki w ogrodzie czynią wiosną, gdy w całości zjadają młode siewki. Wówczas cała uprawa może zostać zniszczona. Jeśli zauważysz ślimaki w ogrodzie, działaj od razu - choć może się wydawać, że jeden czy dwa ślimaki to nie plaga, wkrótce na pewno będzie ich więcej.

Walka ze ślimakami w ogrodzie za pomocą preparatów chemicznych, może być mniej skuteczna niż zastosowanie sprawdzonych, ekologicznych sposobów. Tym bardziej, że choć ślimaki w ogrodzie robią szkody, w przyrodzie pełnią też istotną funkcję. Żywią się roślinnymi odpadami, zjadają martwe zwierzęta i owady, przyczyniając się do tworzenia próchnicy.

Sposoby na ślimaki w ogrodzie
fot. Sposoby na ślimaki w ogrodzie/Adobe Stock, zicksvift

Ekologiczne sposoby na ślimaki

Najlepszym naturalnym sposobem na ślimaki jest posadzenie w ogrodzie roślin, które je odstraszają. Niektóre mają intensywny zapach, którego te niewielkie brzuchonogi nie tolerują, inne nie odpowiadają im smakiem. Kiedy posadzisz je w ogrodzie, ślimaki bardzo szybko uciekną.

Oto rośliny, których ślimaki w ogrodzie nie tolerują:

 • mydlnica lekarska,
 • macierzanka,
 • cebula,
 • majeranek,
 • czosnek,
 • szałwia,
 • krwawnik pospolity,
 • floks,
 • czarny bez,
 • gorczyca biała,
 • tymianek,
 • wrotycz,
 • nasturcja wielkokwiatowa.

Warto posiać je w pobliżu rabat kwiatowych i warzywnych, aby skutecznie wytępić ślimaki. Jest duża szansa, że przestaną one odwiedzać ogród, w którym rośnie ich dużo. Szczególnie dobrze na ślimaki działa czosnek - jego zapach i smak na każdym etapie wzrostu jest dla nich nieprzyjemny, dlatego warto posadzić go na kilku grządkach. Dzięki temu te niewielkie szkodniki będą trzymały się od twojego ogrodu z daleka.

Sposoby na ślimaki
fot. Jak wytępić ślimaki: rośliny (tu: tymianek)/Adobe Stock, cherryandbees

Napowietrzanie gleby

Ślimaki ciągle się rozmnażają, przez co ich populacja w twoim ogrodzie się rozrasta. Jeśli w dni słoneczne zaczniesz systematycznie napowietrzać glebę, grabiąc jej wierzchnią warstwę, jaja ślimaków i młode ślimaki wydobędziesz na powierzchnię. Dzięki temu na słońcu szybko wyschną i nie rozwiną się z nich ślimaki. Taki zabieg warto przeprowadzać raz na dwa tygodnie.

Usypywanie ziemi piaskiem

Dobrym sposobem na ślimaki jest wysypanie podłoża gruboziarnistym piaskiem, pokruszonymi skorupkami jajek, popiołem z kominka, grysem, mączką ceglaną, trocinami. Po takim podłożu trudno będzie im się poruszać. Pamiętaj jednak, że deszcz zmyje zastosowaną posypkę i tę czynność trzeba powtarzać. 

naturalne sposoby na ślimaki
fot. Sposoby na ślimaki/Adobe Stock, kosobu

Pułapka na ślimaki

Należy to robić o zmierzchu lub wczesnym rankiem, gdy ślimaki wychodzą ze swoich kryjówek. Zbieranie ślimaków z muszelką nie stanowi problemu - wystarczy chwycić za muszlę, a następnie wynieść w mniej uczęszczane miejsce. Jednak jeśli masz w ogrodzie ślimaki nagie, zapewne wolisz ich nie dotykać.

Zastosuj więc pułapkę: do słoika nalej trochę piwa (do 1/2 wysokości), wykop dołek i wstaw słoik. Ślimaki zwabione jego zapachem wpadną do środka, a ty szybko się ich pozbędziesz, nawet nie dotykając intruzów. Jeśli ogród jest duży, warto założyć kilka takich pułapek. To skuteczny sposób na ślimaki.

Inne zwierzęta

Żerujące w ogrodzie ślimaki są przysmakiem jeży, jaszczurek, ptaków, a także kretów. Zadbaj o to, by w ogrodzie znalazł się taki dziki zakątek, o którym możesz niejako zapomnieć. Wysoka trawa, gęste, najlepiej kolczaste krzewy, zioła, budki dla ptaków.

Ogranicz w tym miejscu stosowanie nawozów sztucznych, które szkodzą zwierzętom. Zadbaj o naczynie z wodą i czekaj, aż natura sama upora się z twoim problemem. Ślimaki zwabione w wydzielone miejsce staną się przysmakiem drozdów, kretów, jeża.

Jak pozbyć się ślimaków
fot. Jak wytępić ślimaki/Adobe Stock, Dieter Hawlan

Porządek w ogrodzie

Jeśli stworzysz warunki, w których ślimakom trudno będzie przeżyć, na pewno wybiorą inny ogród na miejsce żerowania, nie twój. Regularnie koś trawę, nie dopuszczając do tego, by rosła wysoka, pozbądź się bałaganu w postaci stosów desek, cegieł, kamieni, materiałów budowlanych, które stanowią idealną kryjówkę dla ślimaków w ciągu dnia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 9.07.2020.

Czytaj także:Skuteczne sposoby na norniceJak pozbyć się kreta?Jak pozbyć się myszy?