Czy znasz bezpieczne sposoby na ślimaki? Takie, które pomogą ci pozbyć się tych małych szkodników bez robienia im krzywdy? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo i wykorzystują produkty, które w większości masz w domu. Zobacz, jak wytępić ślimaki w bezpieczny, ekologiczny sposób.
Spis treści:
- Ślimaki w ogrodzie
- Dlaczego ślimaki są uważane za szkodniki?
- Ekologiczne sposoby na ślimaki
- Napowietrzanie gleby
- Usypywanie ziemi piaskiem
- Pułapka na ślimaki
- Inne zwierzęta
- Porządek w ogrodzie
Ślimaki w ogrodzie
Najczęściej w ogrodzie spotykamy dwa rodzaje ślimaków: winniczki, czyli ślimaki ze skorupkami oraz tzw. ślimaki nagie. Oba gatunki mogą robić szkody w ogrodzie, podgryzając liście czy warzywa, jednak to nagie ślimaki są uważane za bardziej szkodliwe.
Widok winniczków w ogrodzie tuż po deszczu nikogo nie dziwi, ale prawdziwym utrapieniem działkowców są nagie ślimaki. Ślimaki w ogrodzie żerują najczęściej nocą, nieniepokojone przez nikogo. Nagie ślimaki najaktywniejsze są między godziną 21:00 a 1:00, żerują przez cały okres wegetacyjny.
Dlaczego ślimaki są uważane za szkodniki?
Największe szkody ślimaki w ogrodzie czynią wiosną, gdy w całości zjadają młode siewki. Wówczas cała uprawa może zostać zniszczona. Jeśli zauważysz ślimaki w ogrodzie, działaj od razu - choć może się wydawać, że jeden czy dwa ślimaki to nie plaga, wkrótce na pewno będzie ich więcej.
Walka ze ślimakami w ogrodzie za pomocą preparatów chemicznych, może być mniej skuteczna niż zastosowanie sprawdzonych, ekologicznych sposobów. Tym bardziej, że choć ślimaki w ogrodzie robią szkody, w przyrodzie pełnią też istotną funkcję. Żywią się roślinnymi odpadami, zjadają martwe zwierzęta i owady, przyczyniając się do tworzenia próchnicy.
fot. Sposoby na ślimaki w ogrodzie/Adobe Stock, zicksvift
Ekologiczne sposoby na ślimaki
Najlepszym naturalnym sposobem na ślimaki jest posadzenie w ogrodzie roślin, które je odstraszają. Niektóre mają intensywny zapach, którego te niewielkie brzuchonogi nie tolerują, inne nie odpowiadają im smakiem. Kiedy posadzisz je w ogrodzie, ślimaki bardzo szybko uciekną.
Oto rośliny, których ślimaki w ogrodzie nie tolerują:
- mydlnica lekarska,
- macierzanka,
- cebula,
- majeranek,
- czosnek,
- szałwia,
- krwawnik pospolity,
- floks,
- czarny bez,
- gorczyca biała,
- tymianek,
- wrotycz,
- nasturcja wielkokwiatowa.
Warto posiać je w pobliżu rabat kwiatowych i warzywnych, aby skutecznie wytępić ślimaki. Jest duża szansa, że przestaną one odwiedzać ogród, w którym rośnie ich dużo. Szczególnie dobrze na ślimaki działa czosnek - jego zapach i smak na każdym etapie wzrostu jest dla nich nieprzyjemny, dlatego warto posadzić go na kilku grządkach. Dzięki temu te niewielkie szkodniki będą trzymały się od twojego ogrodu z daleka.
fot. Jak wytępić ślimaki: rośliny (tu: tymianek)/Adobe Stock, cherryandbees
Napowietrzanie gleby
Ślimaki ciągle się rozmnażają, przez co ich populacja w twoim ogrodzie się rozrasta. Jeśli w dni słoneczne zaczniesz systematycznie napowietrzać glebę, grabiąc jej wierzchnią warstwę, jaja ślimaków i młode ślimaki wydobędziesz na powierzchnię. Dzięki temu na słońcu szybko wyschną i nie rozwiną się z nich ślimaki. Taki zabieg warto przeprowadzać raz na dwa tygodnie.
Usypywanie ziemi piaskiem
Dobrym sposobem na ślimaki jest wysypanie podłoża gruboziarnistym piaskiem, pokruszonymi skorupkami jajek, popiołem z kominka, grysem, mączką ceglaną, trocinami. Po takim podłożu trudno będzie im się poruszać. Pamiętaj jednak, że deszcz zmyje zastosowaną posypkę i tę czynność trzeba powtarzać.
fot. Sposoby na ślimaki/Adobe Stock, kosobu
Pułapka na ślimaki
Należy to robić o zmierzchu lub wczesnym rankiem, gdy ślimaki wychodzą ze swoich kryjówek. Zbieranie ślimaków z muszelką nie stanowi problemu - wystarczy chwycić za muszlę, a następnie wynieść w mniej uczęszczane miejsce. Jednak jeśli masz w ogrodzie ślimaki nagie, zapewne wolisz ich nie dotykać.
Zastosuj więc pułapkę: do słoika nalej trochę piwa (do 1/2 wysokości), wykop dołek i wstaw słoik. Ślimaki zwabione jego zapachem wpadną do środka, a ty szybko się ich pozbędziesz, nawet nie dotykając intruzów. Jeśli ogród jest duży, warto założyć kilka takich pułapek. To skuteczny sposób na ślimaki.
Inne zwierzęta
Żerujące w ogrodzie ślimaki są przysmakiem jeży, jaszczurek, ptaków, a także kretów. Zadbaj o to, by w ogrodzie znalazł się taki dziki zakątek, o którym możesz niejako zapomnieć. Wysoka trawa, gęste, najlepiej kolczaste krzewy, zioła, budki dla ptaków.
Ogranicz w tym miejscu stosowanie nawozów sztucznych, które szkodzą zwierzętom. Zadbaj o naczynie z wodą i czekaj, aż natura sama upora się z twoim problemem. Ślimaki zwabione w wydzielone miejsce staną się przysmakiem drozdów, kretów, jeża.
fot. Jak wytępić ślimaki/Adobe Stock, Dieter Hawlan
Porządek w ogrodzie
Jeśli stworzysz warunki, w których ślimakom trudno będzie przeżyć, na pewno wybiorą inny ogród na miejsce żerowania, nie twój. Regularnie koś trawę, nie dopuszczając do tego, by rosła wysoka, pozbądź się bałaganu w postaci stosów desek, cegieł, kamieni, materiałów budowlanych, które stanowią idealną kryjówkę dla ślimaków w ciągu dnia.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 9.07.2020.
Czytaj także:Skuteczne sposoby na norniceJak pozbyć się kreta?Jak pozbyć się myszy?