Ślimaki w ogrodzie fot. Adobe Stock

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Ekologiczne sposoby na ślimaki

Sprawdzony sposób na ślimaki to np. przygotowanie pułapki z piwa. W ogrodzie posadź rośliny, których nie lubią ślimaki - m.in. cebulę, majeranek, macierzankę, czosnek, szałwię.
/ 09.07.2020 20:55
Ślimaki w ogrodzie fot. Adobe Stock

Widok winniczków w ogrodzie tuż po deszczu nikogo nie dziwi, ale prawdziwym utrapieniem działkowców są nagie ślimaki. Ślimaki w ogrodzie żerują najczęściej nocą, nie niepokojone przez nikogo. Nagie ślimaki najaktywniejsze są między godziną 21:00 a 1:00, żerują przez cały okres wegetacyjny.

Największe szkody ślimaki w ogrodzie czynią wiosną, gdy w całości zjadają młode siewki. Wówczas cała uprawa może zostać zniszczona. Jeśli zauważysz ślimaki w ogrodzie, działaj od razu - choć może się wydawać, że jeden czy dwa ślimaki to nie plaga, wkrótce na pewno będzie ich więcej.

Walka ze ślimakami w ogrodzie za pomocą preparatów chemicznych może być mniej skuteczna niż zastosowanie sprawdzonych, ekologicznych sposobów. Tym bardziej, że choć ślimaki w ogrodzie robią szkody, w przyrodzie pełnią też istotną funkcję. Żywią się roślinnymi odpadami, zjadają martwe zwierzęta i owady, przyczyniając się do tworzenia próchnicy.

Posadź rośliny, które odstraszą ślimaki

Oto rośliny, których ślimaki w ogrodzie nie tolerują:

 • mydlnica lekarska,
 • macierzanka,
 • cebula,
 • majeranek,
 • czosnek,
 • szałwia,
 • krwawnik pospolity,
 • floks,
 • czarny bez,
 • gorczyca biała,
 • tymianek,
 • wrotycz,
 • nasturcja wielkokwiatowa.

Warto posiać je w pobliżu rabat kwiatowych i warzywnych, aby je odstraszyć. Jest duża szansa, że ślimaki przestaną odwiedzać ogród, w którym rośnie ich dużo.

Napowietrzaj glebę

Ślimaki ciągle się rozmnażają, przez co ich populacja w twoim ogrodzie się rozrasta. Jeśli w dni słoneczne zaczniesz systematycznie napowietrzać glebę grabiąc jej wierzchnią warstwę, jaja ślimaków i młode ślimaki wydobędziesz na powierzchnię.

Dzięki temu na słońcu szybko wyschną i nie rozwiną się z nich ślimaki.

Utrudnij im poruszanie się

Dobrym sposobem na ślimaki jest wysypanie podłoża gruboziarnistym piaskiem, pokruszonymi skorupkami jajek, popiołem z kominka, grysem, mączką ceglaną, trocinami.

Po takim podłożu trudno będzie im się poruszać. Pamiętaj jednak, że deszcz zmyje zastosowaną posypkę i tę czynność trzeba powtarzać. 

Zbieraj ślimaki ręcznie lub zastosuj pułapkę wabiącą

Należy to robić o zmierzchu lub wczesnym rankiem, gdy ślimaki wychodzą ze swoich kryjówek. Zbieranie ślimaków z muszelką nie stanowi problemu - wystarczy chwycić za muszlę, a następnie wynieść w mniej uczęszczane miejsce. Jednak jeśli masz w ogrodzie ślimaki nagie, zapewne wolisz ich nie dotykać.

Zastosuj więc pułapkę: do słoika nalej trochę piwa (do 1/2 wysokości), wykop dołek i wstaw słoik. Ślimaki zwabione jego zapachem wpadną do środka, a ty szybko się ich pozbędziesz, nawet nie dotykając intruzów. Jeśli ogród jest duży, warto założyć kilka takich pułapek. To skuteczny sposób na ślimaki.

Wykorzystaj naturalnych wrogów

Żerujące w ogrodzie ślimaki są przysmakiem jeży, jaszczurek, ptaków, a także kretów. Zadbaj o to, by w ogrodzie znalazł się taki dziki zakątek, o którym możesz niejako zapomnieć. Wysoka trawa, gęste, najlepiej kolczaste krzewy, zioła, budki dla ptaków.

Ogranicz w tym miejscu stosowanie nawozów sztucznych, które szkodzą zwierzętom. Zadbaj o naczynie z wodą i czekaj, aż natura sama upora się z twoim problemem. Ślimaki zwabione w wydzielone miejsce staną się przysmakiem drozdów, kretów, jeża.

Dbaj o porządek w ogrodzie - ślimaki go nie lubią

Jeśli stworzysz warunki, w którym ślimakom trudno będzie przeżyć, na pewno wybiorą inny ogród na miejsce żerowania, nie twój.

Regularnie koś trawę, nie dopuszczając do tego, by rosła wysoka, pozbądź się bałaganu w postaci stosów desek, cegieł, kamieni, materiałów budowlanych, które stanowią idealną kryjówkę dla ślimaków w ciągu dnia.

Podlewaj ogród rano, nie wieczorem

Być może zwykle podlewasz ogród wieczorami, ale to błąd - w ten sposób stwarzasz ślimakom idealne warunki do żerowania. Rób to rano, wieczorem lepiej ograniczyć podlewanie.

Zobacz jak walczyć z innymi szkodnikami:Skuteczne sposoby na norniceJak pozbyć się kreta?Jak pozbyć się myszy?

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)