POLECAMY

Chcesz wytępić ślimaki? Poznaj ekologiczne sposoby, które pomogą ci się ich pozbyć

Gdy ślimaki zadomowią się w twoim ogródku potrafią poczynić w straty. W liściach i płatkach wygryzają nieregularne dziury, a młode pędy zjadają w całości. Także w korzeniach warzyw potrafią drążyć kanały. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć w sposób ekologiczny.
/ 6 miesięcy temu
Chcesz wytępić ślimaki? Poznaj ekologiczne sposoby, które pomogą ci się ich pozbyć fot. Adobe Stock

1.  Posadź rośliny, które odstraszą ślimaki.

Spośród roślin ozdobnych ślimaki najchętniej jedzą aksamitki, astry, cynie, dalie, lilie, nasturcje, rudbekie, funkie. Ale są też takie, które skutecznie je odstraszają, jak: mydlnica lekarska, macierzanka, majeranek, cebula, czosnek, szałwia. Jeśli posadzisz je na rabacie wśród innych gatunków ślimaki przestaną odwiedzać te miejsca.

2. Napowietrzaj glebę.

Systematyczne napowietrzanie gleby, grabienie i motyczenie z pewnością zniechęci ślimaki do odwiedzania ogrodu. Dzięki tym zabiegom wydobywa się na powietrze jaja szkodników, które na słońcu szybko wysuszają się i giną.

3. Utrudnij im poruszanie.

Starym, sprawdzonym sposobem na zniechęcanie ślimaków do odwiedzania ogrodu jest posypanie wieczorem w bezdeszczową pogodę, ścieżek i przestrzeni między grządkami gruboziarnistym piaskiem, pokruszonymi skorupkami jajek, grysem, mączką ceglaną, pyłem z kominka, trocinami lub sieczką trzcinową. Ślimakom bardzo trudno będzie się poruszać po takim podłożu. Pamiętaj jednak, że po deszczu trzeba znów posypać ścieżki wybraną "przeszkodą". Skutecznym ale dość drogim  sposobem  jest otoczenie rabat miedzianymi obrzeżami. Miedź działa na ślimaki zniechęcająco. Za pasek o długości 4 m zapłacisz ok. 45 zł.

4. Zbieraj szkodniki.

Należy to robić  o zmierzchu lub wczesnym rankiem, gdy ślimaki wychodzą ze swoich kryjówek. Jako przynętę możesz użyć piwa, bo ślimaki je uwielbiają. W miejscu gdzie ślimaki najchętniej żerują zakop dość wysokie naczynie o bardzo gładkich ściankach. Zrób to, w taki sposób, by jego otwór znajdował się 1 cm poniżej poziomu ziemi. Wlej na dno trochę piwa. Gdy ślimaki wpadną do pułapki, już się z niej nie wydostaną. Codziennie opróżniaj naczynie, a ślimaki wynoś z dala od ogródka. Jeśli ogród jest duży warto założyć kilka takich pułapek.

5. Wykorzystaj naturalnych wrogów.

Ślimaki są przysmakiem jeży, jaszczurek, ptaków, a także kretów. Zadbaj, by w ogrodzie znalazł się dziki zakątek. Wydziel jakąś niewielką część ogrodu i zapomnij o niej. Powinna tam znaleźć się wysoka trawa, gęste, najlepiej kolczaste krzewy, kilka drzew, dobrze jest zasiać zioła i zawiesić budki dla ptaków. Pamiętaj, by ograniczyć stosowanie nawozów sztucznych, które szkodzą zwierzętom. Skrzydlaci przyjaciele bardzo lubią też wodę. Zadbaj więc o wystawianiu płaskich naczyń z wodą, w których ptaki, ale też inne zwierzęta, mogłyby się popluskać. 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)