Jeśli chcesz przygarnąć do sypialni kwiaty do sypialni, produkujące tlen w nocy, te odmiany będą strzałem w dziesiątkę. Im więcej roślin masz w domu, tym zdrowszym powietrzem oddychasz. Podpowiadamy, które kwiaty do sypialni wybrać i dlaczego ich obecność jest tak ważna.
Spis treści:
Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: zielistka Sternberga
Zielistka ma zdolność pochłaniania szkodliwych substancji (zwłaszcza formaldehydu), metali ciężkich, a nawet promieniowania elektromagnetycznego. Zielistka Sternberga dobrze nawilża powietrze, w pomieszczeniach, w których powietrze nie jest specjalnie suche, z powodzeniem zastąpi nawilżacz powietrza.
Choć może trudno w to uwierzyć, jedna roślina jest w stanie oczyścić pomieszczenie o powierzchni nawet 200 m2 . Zielistka przyda się głównie w mieszkaniach palaczy. Pamiętaj, że nawet jeśli pozbędziesz się zapachu papierosów z mieszkania, szkodliwe substancje nadal będą obecne.
fot. Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: zielistka Sternberga/Adobe Stock, PPstock
Idealne kwiaty do sypialni: aloes
Roślinom ustawionym w sypialni „zarzuca się”, że zabierają nam tlen, ponieważ z reguły w nocy produkują dwutlenek węgla. W przypadku aloesu jest na odwrót: aloes produkuje tlen w nocy, dlatego jest bardzo pożądany tam, gdzie śpimy.
Jednocześnie nocą roślina będzie pochłaniać dwutlenek węgla, który my wydychamy. Warto postawić go blisko łóżka - na szafce nocnej lub parapecie. Aloes jest łatwy w uprawie, ale potrzebuje ciepła i słonecznego stanowiska. Podlewaj go tylko wtedy, kiedy ziemia będzie przesuszona z wierzchu.
fot. Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: aloes/Adobe Stock, Wirestock
Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat znakomicie oczyszcza powietrze ze szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak benzen, aceton i formaldehyd. Możesz zapytać: skąd te trujące związki miałyby trafić do sypialni? Otóż szkodliwe substancje krążą w całym twoim domu, uwalniają się między innymi podczas stosowania środków do czyszczenia podłóg, mebli, a także znajdują się w niektórych kosmetykach.
Skrzydłokwiat dobrze czuje się nawet w ciemnych pomieszczeniach, choć zdecydowanie przepada za słonecznymi stanowiskami. Nie lubi za to nadmiernego podlewania, ale służy mu spryskiwanie liści. To dość wymagająca roślina, która często daje znać o swoich potrzebach w postaci żółknących liści, jednak jest warta wysiłku, jaki włożysz w jej pielęgnację.
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu liści kwiatów (myciu i odkurzaniu) - inaczej roślina nie będzie mogła efektywnie oczyszczać powietrza i oddawać tlenu do otoczenia.
fot. Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: skrzydłokwiat/Adobe Stock, New Africa
Kwiaty do sypialni: sansewieria gwinejska
Sansewieria, inaczej język teściowej, to kolejny kwiat do sypialni, produkujący tlen w nocy. Ona również ma zdolność oczyszczania powietrza. Dobrze rośnie w jasnym stanowisku, ale poradzi sobie również tam, gdzie dostęp do światła jest mały.
Sansewieria źle znosi pobyt w kuchni - szkodzą jej opary ze smażenia potraw, za to w sypialni spełni swoją rolę doskonale. W nocy pochłonie dwutlenek węgla i oczyści powietrze. Oczywiście jeden kwiat to za mało - od razu warto ustawić w sypialni kilka okazów.
fot. Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: sansewieria gwinejska/Adobe Stock, Pixel-Shot
Kwiaty do sypialni: epipremnum
Epipremnum złociste to rodzaj pnącza, warto więc ustawić je np. na szafie, skąd będzie mogło zwisać, lub zastosować podpory. Niemniej to doskonały kwiat do sypialni produkujący tlen w nocy. To właśnie nocą roślina efektywnie pracuje: produkuje tlen i pochłania dwutlenek węgla. To prawdziwy, naturalny filtr powietrza, który pozwoli na zdrowy i spokojny sen. Uprawa epipremnum jest łatwa, jednak trzeba uważać, by go nie przelać. Roślina najlepiej czuje się w lekkim słońcu i półcieniu. Lubi zraszanie liści.
fot. Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: epipremnum/Adobe Stock, leravalera89
Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: grubosz
Grubosz, zwany też drzewkiem szczęścia, to sukulent który rośnie dosyć wolno, za to jest idealnym kwiatem do sypialni. Dlaczego? Podobnie jak większość prezentowanych powyżej należy do roślin wytwarzających tlen w nocy.
Ponadto, drzewko szczęścia zdaniem wielu przyciąga fortunę, tym bardziej warto postawić go w domu. Najlepiej gdzieś w okolicy portfela. Grubosz nie jest trudny w uprawie i nie wymaga częstego podlewania. Lubi ciepłe, nasłonecznione stanowisko, ale poradzi sobie także w półcieniu.
fot. Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy: grubosz/Adobe Stock, Gonzalo
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 24.02.2020
Czytaj także:
Jak sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody?
5 roślin doniczkowych, których (prawie) nie da się zabić
Podlewanie kwiatów herbatą