kwiaty do sypialni

Kwiaty do sypialni - 6 roślin doniczkowych które poprawią jakość twojego snu

Oczyszczają powietrze i produkują duże ilości tlenu - tego właśnie oczekujemy od kwiatów ustawionych w sypialni. Idealne kwiaty do sypialni nie wydzielają intensywnego zapachu, za to zapewniają zdrowy sen.
/ 24.02.2020 10:55
kwiaty do sypialni

Im więcej roślin masz w domu, tym zdrowszym powietrzem oddychasz. Podpowiadamy, które kwiaty do sypialni wybrać i dlaczego ich obecność jest tak ważna.

Spis treści:

  1. Zielistka
  2. Aloes
  3. Skrzydłokwiat
  4. Sansewieria
  5. Epipremnum
  6. Grubosz

Kwiaty do sypialni: zielistka Sternberga

Zielistka ma zdolność pochłaniania szkodliwych substancji (zwłaszcza formaldehydu), metali ciężkich, a nawet promieniowania elektromagnetycznego.

Zielistka Sternberga dobrze nawilża powietrze, w pomieszczeniach, w których powietrze nie jest specjalnie suche, z powodzeniem zastąpi nawilżacz powietrza

Choć może trudno w to uwierzyć, jedna roślina jest w stanie oczyścić pomieszczenie o powierzchni nawet 200 m2 . Zielistka przyda się głównie w mieszkaniach palaczy. Pamiętaj, że nawet jeśli pozbędziesz się zapachu papierosów z mieszkania, szkodliwe substancje nadal będą obecne.

Kwiaty do sypialni - zielistka
fot. Zielistka Sternberga/Adobe Stock

Kwiaty do sypialni: aloes

Roślinom ustawionym w sypialni „zarzuca się”, że zabierają nam tlen, ponieważ z reguły w nocy produkują dwutlenek węgla. W przypadku aloesu jest na odwrót: aloes produkuje tlen w nocy, dlatego jest bardzo pożądany tam, gdzie śpimy.

Jednocześnie nocą, roślina będzie pochłaniać dwutlenek węgla, który my wydychamy.

Aloes nie wymaga częstego podlewania, dobrze czuje się w jasnym stanowisku. Oczyszcza i nawilża powietrze.

kwiaty do sypialni - aloes
fot. Aloes/Adobe Stock

Kwiaty do sypialni: skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat znakomicie oczyszcza powietrze ze szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak benzen, aceton i formaldehyd.

Możesz zapytać: skąd te trujące związki miałyby trafić do sypialni? Otóż szkodliwe substancje krążą w całym twoim domu, uwalniają się między innymi podczas stosowania środków do czyszczenia podłóg, mebli, kosmetyków.

Skrzydłokwiat dobrze czuje się nawet w ciemnych pomieszczeniach, nie lubi nadmiernego podlewania, za to służy mu spryskiwanie liści.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu liści kwiatów (myciu i odkurzaniu) - inaczej roślina nie będzie mogła efektywnie oczyszczać powietrza i oddawać tlenu do otoczenia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat jego uprawy zajrzyj tutaj: skrzydłokwiat - wymagania, pielęgnacja, odmiany.

kwiat do sypialni - skrzydłokwiat
fot. Skrzydłokwiat/Adobe Stock

Kwiaty do sypialni: sansewieria gwinejska

Sansewieria również ma zdolność produkowania tlenu w nocy. Dobrze rośnie w jasnym stanowisku, ale poradzi sobie również tam, gdzie dostęp do światła jest mały.

Sansewieria źle znosi pobyt w kuchni - szkodzą jej opary ze smażenia potraw, za to w sypialni spełni swoją rolę doskonale. W nocy pochłonie dwutlenek węgla i nawilży powietrze. Oczywiście jeden kwiat to za mało - od razu warto ustawić w sypialni kilka okazów.

Kwiaty do sypialni - sansewieria gwinejska
fot. Sansewieria gwinejska/Adobe Stock

Kwiaty do sypialni: epipremnum

Epipremnum złociste to rodzaj pnącza, warto więc ustawić je np. na szafie, skąd będzie mogło zwisać, lub zastosować podpory.

Epipremnum także nocą efektywnie pracuje: produkuje tlen i pochłania dwutlenek węgla. To prawdziwy, naturalny filtr powietrza, który pozwoli na zdrowy i spokojny sen.

Uprawa epipremnum jest łatwa, jednak trzeba uważać, by go nie przelać. Najlepiej czuje się w lekkim słońcu i półcieniu.

kwiaty do sypialni - epipremnum złociste
fot. Epipremnum/Adobe Stock

Kwiaty do sypialni: grubosz

Grubosz zwany też drzewkiem szczęścia to sukulent, który rośnie dosyć wolno, za to jest idealnym kwiatem do sypialni. Dlaczego? Podobnie jak większość prezentowanych powyżej należy do roślin wytwarzających tlen w nocy.

Ponadto, drzewko szczęścia zdaniem wielu przyciąga fortunę, więc kto wie, czy nie przyśni ci się sen o pieniądzach...

kwiaty do sypialni - grubosz
fot. Grubosz/Adobe Stock

Czytaj także:
Jak sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody? Tiktokerka zdradziła banalny i skuteczny trik
Nie masz ręki do roślin? 5 roślin doniczkowych, których (prawie) nie da się zabić
Podlewanie kwiatów herbatą - dlaczego warto to robić?