POLECAMY

Dłuższy urlop macierzyński od 2013 roku

Już od 2013 roku urlop macierzyński będzie dwa razy dłuższy - taką zmianę zapowiedział premier Donald Tusk podczas drugiego expose.
Dłuższy urlop macierzyński od 2013 roku

Roczny urlop macierzyński zamiast sześciomiesięcznego - taką zmianę zapowiedział premier podczas swojego drugiego expose. Reforma ma wejść w życie latem 2013 roku. Zdaniem Donalda Tuska zmiana ta poprawi sytuację rodzin w Polsce i w dłuższym okresie wspomoże wzrost przyrostu naturalnego w naszym kraju.

Reforma a sprawy finansowe

Rząd proponuje rodzicom wybór - tym, którzy skorzystają z opcji półrocznego urlopu macierzyńskiego wypłacone zostanie 100% pensji przez cały okres jego trwania, natomiast tym, którzy zdecydują się na urlop roczny - 80%. Jak powiedział premier jest to najwyższy pułap znany w Europie.

Co poza tym?

Reformom dotyczącym urlopów macierzyńskich towarzyszyć będą również inwestycje w przedszkola i żłobki. Premier zapowiada, że do 2015 roku rzad chce raz na zawsze uporać się z problemem zbyt małej ilości miejsc dla dzieci w placówkach publicznych i w związku z tym rozpocznie głęboką reformę systemu, który zwiększy liczbę owych miejsc.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/5 lat temu
Bez przesady, czyli ma mam być zła na rząd, że nie wprowadził tych zmian rok temu, gdy urodziłam synka?? Nie dajmy się zwariować! Trzeba mieć pretensje do starego rządu, że nie myślał o kobietach, a teraz nie narzekać, tylko się cieszyć ze zmian!
/5 lat temu
Czuję się strasznie pokrzywdzona przez rząd. Cóż winne jest moje dziecko które urodziło się w grudniu, czy jest innym obywatelem. Teraz właśnie widać jakie jest nastawienie rządu na tą niby troskę o rodziny i dzieci. Gdyby tak było próbowaliby chociaż w jakiś inny sposób zrekompensować matkom te różnice w wymiarze urlopu macierzyńskiego. A tu proszę mogliśmy się tego spodziewać, cięcie do 17 marca i już po sprawie.
/5 lat temu
A co z kobietami zatrudnionymi na podst. umów cywilno-prawnych?
POKAŻ KOMENTARZE (8)