Jak zrobić las w słoiku i jak o niego dbać, aby zawsze prezentował się pięknie? Oto patenty na zamknięty i otwarty las w słoiku

las w słoiku fot. Adobe Stock, shaiith
Las w słoiku - jak go zrobić? To piękna zielona dekoracja, która idealnie sprawdzi się w domu, biurze, a także lokalach usługowych. Odpowiednio przygotowany i pielęgnowany będzie długo zdobił pomieszczenie. Do lasu w słoiku sprawdzają się przede wszystkim sukulenty, paprocie oraz mech. Zobacz, jak go przygotować.
/ 09.11.2023 05:04
las w słoiku fot. Adobe Stock, shaiith

Jak zrobić piękny las w słoiku? Wystarczy odpowiednie podłoże, rośliny oraz dodatkowe komponenty, które zapewnią gotowej dekoracji doskonałe warunki wzrostu. Oto sprawdzone sposoby na piękny las zamknięty w szkle.

Spis treści:

  1. Las w słoiku: jak zrobić?
  2. Jak zrobić las w słoiku otwartym?
  3. Czy las w słoiku trzeba podlewać?
  4. Ile wytrzymuje las w słoiku?
  5. Dlaczego las w słoiku pleśnieje?

Las w słoiku: jak zrobić?

Aby przygotować piękny i wieloletni las w słoiku, musisz zadbać o jakościowe komponenty. Zwróć uwagę przede wszystkim na rodzaj podłoża, zadbaj o odpowiedni drenaż oraz wybierz zdrowe sadzonki. Przygotuj także duży słój, w którym rośliny będą miały wystarczającą ilość miejsca. Słoik może być zamknięty lub otwarty. Wybierając pierwszą opcję, zadbaj o to, aby zamknięcie było szczelne - możesz dodatkowo uszczelnić je woskiem albo gumą.

Do przygotowania lasu w słoiku potrzebujesz:

  • dużego słoika lub wazonu,
  • żwirku drenażowego lub kamieni typu otoczaki,
  • mchu,
  • sadzonek roślin,
  • węgla aktywnego granulowanego (do kupienia w sklepach ogrodniczych),
  • coś do dekoracji, co nie ulegnie rozkładowi, np. ozdobny kamień.

Jakie podłoże do lasu w słoiku?

Las w słoiku będzie wymagał podłoża o lekko kwaśnym lub neutralnym odczynie. Najlepsza będzie uniwersalna ziemia do roślin zielonych. Musi być ona jednak dobrze przepuszczalna, dlatego musisz zadbać także o dobry drenaż. Wykorzystaj duży żwirek, bazalt albo krzemionkę. Dobrej jakości produkty znajdziesz w sklepach ogrodniczych, ale także z artykułami akwariowymi.

Ważne jest także zastosowanie węgla aktywnego, który będzie pomagał filtrować wodę i sprawi, że stworzony w szkle mikroklimat będzie bardziej stabilny. Wystarczy mniej więcej jedna łyżka na duży słój.

Jakie rośliny do lasu w słoiku?

Do zrobienia lasu w słoiku wykorzystaj niewielkie sadzonki zielonych roślin. Sprawdzą się przede wszystkim sukulenty, paprocie oraz bluszcz. Warto dołączyć także mech, który pomoże stworzyć właściwy mikroklimat i będzie pilnował prawidłowego poziomu nawilżenia. Przede wszystkim muszą być to gatunki, które lubią wilgoć - świetnie sprawdzą się np. rośliny do akwarium. Jeśli wybierzesz te o suchych preferencjach glebowych, nie wytrzymają w słoikowym mikroklimacie.

jak zrobić las w słoiku otwartym

fot. Las w słoiku jak zrobić/Adobe Stock, shaiith

Jak zrobić las zamknięty w słoiku?

Do słoika wsyp cienką warstwę żwirku drenażowego (ok. 1 cm wysokości). Nie musi być ona równa - możesz już na tym etapie zacząć tworzyć ciekawe wzniesienia i kompozycje. Następnie wsyp ziemię wymieszaną z węglem aktywnym. Warstwa ziemi nie powinna przekraczać 10 cm wysokości.

Lekko uklep palcami ziemię przy brzegach i wsyp we wgłębienie niewielką ilość żwirku. Nie wysypuj go na całą powierzchnię, bo będziesz mieć później problem z sadzonkami. Następnie lekko uklep ziemię i umieść w niej wybrane sadzonki roślin. Nie przesadzaj z ich ilością i pamiętaj, aby między sadzonkami zostawić przestrzeń, żeby mogły się rozrosnąć.

Po posadzeniu wszystkich roślin przyklep delikatnie ziemię dookoła i rozłóż ozdoby - mogą być to dekoracyjne otoczaki, kamienie, etc. Świetnie sprawdzą się także ozdobne skałki, a także oczywiście mech. Całość możesz dodatkowo przysypać żwirkiem.

Ostatnim etapem jest obfite podlanie gotowego lasu. Użyj do tego miękkiej, filtrowanej wody albo deszczówki. Następnie od razu zamknij szczelnie słoik i ustaw go w miejscu, gdzie będzie mieć stały dostęp do światła. Nie przesadzaj jednak z ilością wody, aby z ziemi nie zrobiło się błoto.

Przez pierwsze 3-4 tygodnie parująca w słoiku woda może skraplać się i spływać po ściankach szkła. W takich przypadkach otwórz słoik na kilkanaście minut, aby nadmiar odparował. Taki proces stabilizacji warunków jest zupełnie naturalny. Kiedy poziom wody będzie już dla roślin odpowiedni, stworzy się mikroklimat, a całość zacznie się rozkrzewiać.

Jak zrobić las w słoiku otwartym?

Las w otwartym słoiku także będzie piękną dekoracją, ale musisz dobrać do niego odpowiednie rośliny. Najlepiej sprawdzą się kaktusy i sukulenty. Taki las również potrzebuje dobrego drenażu - sprawdzi się żwirek albo keramzyt - a także dekoracji w postaci mchu.

Rośliny w otwartym słoiku warto podlewać niewielką ilością wody mniej więcej raz na 10 dni, a także spryskiwać je przegotowaną wodą lub deszczówką.

Czy las w słoiku trzeba podlewać?

Las zamknięty w słoiku nie wymaga podlewania, bo tworzy własny mikroklimat. Mniej więcej co 10 miesięcy warto otworzyć słoik i wlać niewielką ilość przegotowanej lub deszczowej wody, a także spryskać liście. Poza tym nie ma potrzeby w ogóle ingerowania w kompozycję. Wystarczy jedynie zapewnić jej dostęp do światła.

Las w otwartym słoik dobrze jest podlewać raz na 7-10 dni i regularnie spryskiwać wszystkie rośliny mgiełką wodną (ustaw spryskiwacz na najbardziej delikatny strumień wody). Woda nie może osadzać się dużymi kroplami na liściach - musi być to otulająca miękka chmurka wodna.

las w słoiku jak zrobić

fot. Las w słoiku jak zrobić/Adobe Stock, Monika Wisniewska

Ile wytrzymuje las w słoiku?

Las w słoiku to kompozycja bardzo trwała i jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, przeżyjecie razem wiele wspólnych lat. W zamkniętym słoju tworzy się mikroklimat, który jest idealnym środowiskiem do rozwoju roślin.

Jeśli nie rozkrzewiają się one zbyt szybko, las będzie pięknie prezentował się przez bardzo długi czas. Roślinom w słoiku otwartym trzeba poświęcić nieco więcej uwagi, ale mimo to jest to idealna propozycja dla osób, które nie mają ręki do kwiatów, ale chcą mieć w domu piękną roślinność.

Dlaczego las w słoiku pleśnieje?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się pleśni wewnątrz słoika jest zbyt mała ilość światła i zbyt duża wilgotność wewnątrz słoja. Słoik musi stać w ciepłym i słonecznym miejscu, aby mikroklimat w środku był stabilny. Zimą możesz dodatkowo "dogrzewać" go specjalną żarówką do roślin.

Czytaj także:
Jak zabezpieczyć rośliny przed wyjazdem?
Najpiękniejsze kwiaty do łazienki
Drzewko oliwne w domu: jak je hodować?
 

Redakcja poleca

REKLAMA