Zastosuj tę roślinę, a obudzisz się jak nowonarodzony. Wiele osób nie wie, że ten kwiat można stosować na kilka sposobów
Lawenda na poprawę snu to naturalny środek o udowodnionym działaniu. Właściwości lawendy lekarskiej obniżające napięcie i stres wpływają na jakość wypoczynku. Czy wiesz, jak ją stosować, aby skutecznie zwalczyć problemy ze snem?

Problemy ze snem występują powszechnie niezależnie od wieku, płci i miejsca na świecie. Jednym z niedocenianych domowych naturalnych środków na trudności ze snem jest popularna śródziemnomorska roślina – lawenda. Oto jak działa i jak ją stosować, gdy się nie wysypiamy.
W jaki sposób lawenda wpływa na poprawę snu?
Kilka potwierdzonych właściwości lawendy lekarskiej może wpływać na poprawę jakości snu. Przede wszystkim kwiaty i olejki rośliny działają relaksująco, uspokajająco, przeciwbólowo, a także poprawiają nastrój. Stąd stosowanie rośliny w godzinach wieczornych przyczynia się do zmniejszenia niepokoju, co z kolei ułatwia zaśnięcie i sprawia, że odpoczynek jest głębszy i bardziej regenerujący.
Sposoby stosowania lawendy na sen
Lawendę lekarską można zastosować w różnych postaciach: w formie herbaty lawendowej z suszonych lub świeżych kwiatów albo olejku eterycznego dodawanego do kąpieli, dyfuzora do aromaterapii, sprayu do poduszek i pościeli. Dostępne są też suplementy z wyciągiem z lawendy. Najbardziej popularną metodą zastosowania lawendy przy bezsenności jest aromaterapia z olejkiem lawendowym.
Potwierdzone działanie fioletowych kwiatów
Istnieje kilka badań naukowych, które potwierdzają skuteczność lawendy w zmniejszaniu problemów ze snem. Przykładem jest praca opublikowana w piśmie The Journal of Alternative and Complementary Medicine, w której wskazano, że zastosowanie lawendowych plastrów inhalacyjnych przyklejanych na klatkę piersiową poprawiło jakość snu u badanych studentów. Osoby, u których przeprowadzono interwencję, budziły się bardziej wypoczęte, rześkie i lepiej się czuły, w porównaniu z grupą kontrolną.
Lawenda może też szkodzić
Uważaj, chociaż lawenda jest rośliną uznawaną za bezpieczną, gdy używamy jej w umiarkowanych ilościach, to w pewnych okolicznościach szkodzi (sprawdź: szkodliwość lawendy). Nierozważne przyjmowanie może powodować podrażnienie układu pokarmowego, trudność w oddychaniu, wysypkę lub zaburzenia świadomości.
Przede wszystkim nie wolno nigdy przyjmować doustnie olejku lawendowego. Jeżeli zdecydujemy się na picie naparów z lawendy, to stosuje się jedną łyżeczkę kwiatów na napar (dziennie można pić 1-2 filiżanek). Astmatycy, kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz osoby z chorobą wątroby nie powinny sięgać po preparaty lawendy bez konsultacji z lekarzem.
Czytaj także:
- Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność? Uzupełnij te niedobory by lepiej spać
- Cierpisz na bezsenność? Wiemy, jak możesz sobie pomóc!
- Dżem, nalewka, a może syrop? Pomysły na przetwory z lawendy