Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Zalety picia soku z kiszonych ogórków dla wątroby
  2. Sok z kiszonych ogórków a wątroba. Ile napoju można pić?
  3. Przeciwwskazania do picia soku z kiszonych ogórków

Zalety picia soku z kiszonych ogórków dla wątroby

Sok z kiszonych ogórków to zdrowy napój bogaty w cenne bakterie probiotyczne, powstałe w procesie fermentacji. Zawiera też witaminy oraz składniki mineralne. Jego picie może być korzystne dla zdrowia wątroby i sprzyjać naturalnym procesom regeneracyjnym.

  • Picie soku z kiszonych ogórków poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i wspiera działanie detoksykacyjne wątroby. Bakterie probiotyczne obecne w w soku z kiszonych ogórków wspierają zdrowie jelit, a dzięki temu usprawniają oczyszczanie organizmu ze szkodliwych związków. Picie soku może odciążyć wątrobę.
  • Sok z ogórków kiszonych pomaga zachować prawidłową florę bakteryjną jelit i wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu wspiera organizm w walce z wirusami mogącymi powodować zapalenie wątroby. Witamina C poprawia odporność.
  • Woda z kiszonych ogórków to bogate źródło magnezu, potasu i sodu, a zatem przywraca naturalną równowagę elektrolityczną. Ten stan służy wszystkim narządom, w tym także wątrobie.
  • Sok z ogórków dostarcza witaminy C i B, które są ważne dla procesów regeneracji wątroby.
  • Według badań parametry wątroby ulegają poprawie dzięki terapii probiotykami – a te znajdziesz w kiszonkach.
  • Naukowcy dowiedli też, że zdrowe bakterie zapobiegają niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby. Schorzenie jest niebezpieczne, może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia. Sok z kiszonych ogórków jest dobrym źródłem korzystnych dla zdrowia bakterii.
  • Picie wody z ogórków poprawia metabolizm tłuszczów, dzięki czemu sprzyja obniżaniu poziomu cholesterolu w organizmie, wspiera pracę dróg żółciowych.
  • Napój może zapobiegać stanom zapalnym, a więc korzystnie wpływać na enzymy wątrobowe i regenerację tego narządu.
  • Badania wykazały, że picie niewielkiej ilości soku z kiszonych ogórków łagodzi skurcze mięśni wywołane marskością wątroby. Wystarczy wypicie jednej łyżki. Kwasy zawarte w soku pobudzają nerwy w tylnej części gardła, co u wielu chorych hamuje bóle przy marskości wątroby.
  • Picie wody z ogórków może być elementem diety odchudzającej, a jak wiadomo, im mniejsza tkanka tłuszczowa i im mniej tłuszczu w pożywieniu, tym wątrobie lżej jest pracować.

Sok z kiszonych ogórków stanowi jak widać prosty, tani i naturalny środek wspierający pracę wątroby, który może zapobiegać chorobom tego narządu.

Sok z kiszonych ogórków a wątroba. Ile napoju można pić?

Zdrowa osoba może wypijać 200-250 ml soku z kiszonych ogórków dziennie, czyli ok. jedną szklankę. Taka ilość dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę dobroczynnych kultur bakterii, dzięki którym można odczuć korzyści zdrowotne, w tym pozytywny wpływ na wątrobę.

Najrozsądniej jest zacząć od mniejszej ilości soku – od 50 do 100 ml dziennie, i obserwować, jak organizm reaguje oraz czy picie wody z ogórków nie powoduje dolegliwości trawiennych. Jeśli pojawią się niepokojące symptomy, np. nudności, wzdęcia, ból brzucha, to lepiej unikać tego produktu. Wystąpienie wysypki i innych objawów alergii także powinno skłonić do rezygnacji ze spożycia soku z ogórków.

Przeciwwskazania do picia soku z kiszonych ogórków

Sok z kiszonych ogórków pomimo że jest zdrowy i na ogół dobrze tolerowany, to ma swoje przeciwwskazania. Zawiera stosunkowo dużo sodu, dlatego nie poleca się picia osobom na diecie niskosodowej, z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami nerek.

Ze względu na dużą zawartość kwasu, sok z ogórków może działać niekorzystnie na układ pokarmowy, szczególnie u chorujących na nadkwasotę, wrzody i nadżerki żołądka. W tych przypadkach trzeba uważać i bardziej obserwować swój organizm.

Zbyt duża ilość soku z kiszonych ogórków może być niekorzystna dla osób z chorobami wątroby, dlatego najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Ważne, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Niektórzy po wypiciu soku z ogórków po prostu źle się czują i mają różne dolegliwości. To może oznaczać, że organizm nie toleruje tego rodzaju pokarmu i lepiej go unikać.

Jeżeli zależy ci na zdrowiu, a szczególnie prawidłowym funkcjonowaniu wątroby, warto regularnie sięgać po sok z kiszonych ogórków. To zdrowy i tani środek, który może usprawnić działanie tego ważnego narządu.

Reklama

Czytaj także:
Oto warzywa, które rujnują wątrobę nawet zdrowych osób. Ważny jest jeden szczegół
Sposoby na regenerację wątroby. Jak odbudować ten ważny narząd?
8 sposobów na detoks wątroby. Jak oczyścić wątrobę z toksyn?

Reklama
Reklama
Reklama