Pragniesz uniknąć nowotworu? Profilaktyka jest ważniejsza niż sądzisz. Dieta Gersona to jeden z jej elementów!

Nowotwory różnych narządów wewnętrznych to coraz bardziej powszechne zjawisko. Nie pozwól się zaskoczyć – niech ta prosta profilaktyka wejdzie ci w nawyk, a będziesz spać spokojniej!
Wioletta Górecka / 11 miesięcy temu
Kobieta z owocami fot. Adobe Stock

Choroby nowotworowe to jeden z największych problemów współczesnego świata. Atakowane są rozmaite narządy, coraz częściej niestety także u małych dzieci. Rak to w wielu przypadkach przypadłość dziedziczna, jednak w wielu sytuacjach kwalifikowany jest jako choroba cywilizacyjna. Po dziś dzień nie znaleziono skutecznego lekarstwa na nowotwór ani jednoznacznej przyczyny jego powstawania. Ryzyko zachorowania na nowotwór można jednak profilaktycznie zmniejszać – w głównej mierze dzięki odpowiedniej diecie: unikaniu niektórych produktów i ich połączeń, a także spożywania niektórych.

Czym jest nowotwór?

Nowotwór to chora tkanka, powstająca z patologicznie zmienionej komórki organizmu. Nowotwór, zwany potocznie rakiem, najczęściej pojawia się w postaci guzów, które rosną wskutek niekontrolowanego podziału komórek oraz zaburzeniom w ich różnicowaniu się. Komórki namnażają się poza kontrolą organizmu – najczęściej wskutek mutacji genów. Niemal 1/10 przypadków zachorowania to nowotwór dziedziczony, jednak pozostałe przypadki powstają wskutek czynników środowiskowych. Nowotwory mogą być łagodne lub złośliwe. Im większe podobieństwo nowo powstałej tkanki do tej zdrowej, tym większe prawdopodobieństwo, iż nowotwór nie jest złośliwy.

Co sprzyja rakowi?

Czynniki sprzyjające powstawaniu nowotworów można podzielić na trzy główne kategorie:

  • czynniki środowiskowe fizyczne (nadmierne promieniowanie UV, promieniowanie jonizujące)
  • czynniki środowiskowe chemiczne (węglowodory aromatyczne, policykliczne, azbest, hormony)
  • czynniki środowiskowe biologiczne (wirusy onkogenne).

Dodatkowo ogromny wpływ na tworzenie się nowotworów ma także styl życia – w tym nawyki żywieniowe, masa ciała oraz skłonność do używek. Mało urozmaicona, tłusta dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce, sól, cukier i konserwanty z wysoko przetworzonej żywności, a także małe ilości błonnika pokarmowego to bardzo istotne czynniki zwiększające zachorowalność na raka. Palenie tytoniu, osłabienie układu odpornościowego, zanieczyszczony od wewnątrz organizm oraz cukrzyca także w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Zmniejszenie ilości szkodliwych czynników pomaga również zredukować podatność na nowotwory. Warto zacząć przede wszystkim od przyjrzenia się swojej diecie i zmiany szkodliwych nawyków oraz włączenia do codziennego menu produktów uważanych za przeciwnowotworowe.

Dietą w nowotwór

O tym, jak ważne jest wartościowe odżywianie się, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mimo tej powszechnej wiedzy, wiele osób nadal odżywia się tak zwanym „śmieciowym” jedzeniem, które poza zapełnieniem żołądka nie wnosi nic wartościowego. Wielu lekarzy i naukowców bije na alarm, postulując konieczność zmiany nawyków żywieniowych. Powstało wiele diet, które z założenia są tymi mającymi zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Jedną z nich jest dieta Gersona. Na czym polega?

Dieta Gersona

Dieta Gersona uważana jest za alternatywną metodę leczenia nie tylko raka, ale także innych chorób. Ze względu na niektóre zalecenia, jest uważana za dość kontrowersyjną. Dr Gerson, autor diety, uważa, że rak, cukrzyca, choroby serca oraz płuc są efektami złego odżywiania się. Twierdzi on także, że tradycyjna żywność jest źródłem sztucznych dodatków, które trują organizm. Głównym założeniem diety Gersona jest oczyszczenie organizmu z toksyn i złogów, a następnie uzupełnienie niedoborów składników odżywczych w organizmie. Sposób żywienia zaproponowany przez dra Gersona zalecany jest wszystkim – szczególnie zaś osobom narażonym na choroby cywilizacyjne i zmagającym się z nimi.

Zasady diety Gersona

Głównym założeniem diety Gersona jest spożywanie świeżo wyciskanych soków, jednak wyłącznie z ekologicznie uprawianych warzyw i owoców. Pomysłodawca diety jest przekonany o tym, że składniki odżywcze znajdujące się w świeżo wyciśniętym soku, rozbijają chore tkanki, łącznie z tymi nowotworowymi. Dodatkowo zaleca robienie lewatyw z kawy – w założeniu rozpadający się pod wpływem soków guz ma być w ten sposób wydalony z organizmu, co chroni przed ewentualnymi przerzutami. Dieta trwa 6 tygodni i zakłada:

  • picie świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców, aż 13 razy dziennie. Rekomendowane soki to przede wszystkim z marchwi, jabłek, zielonych liści oraz pomarańczy. Co ważne, soki należy spożywać niezwłocznie po przygotowaniu
  • codzienne menu powinno obejmować 3 posiłki bezmięsne
  • ograniczenie kontaktu z chemią, przede wszystkim w kosmetykach
  • ograniczenie spożywania soli oraz wykluczenie białek zwierzęcych, produktów przetworzonych i rafinowanych, a także konserwowych, białego cukru i mąki, alkoholu, musztardy, czekolady i słodyczy, oraz żółtego sera.

To też może ci się przydać! 

Jedz zdrowo i ciesz się zdrowiem - dieta antyrakowa
Co jeść, by długo cieszyć się zdrowiem i nie dać dopaść rakowi?
Zdrowe przetwory na zimę - jedz i czuj się zdrowo!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/11 miesięcy temu
Sztuka zdrowego i rozsądnego odżywiania zawarta jest w poradniku żywieniowemu człowieka w XXI wieku (poradnik można kupić w księgarni Avalon)
/11 miesięcy temu
OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA IGORTRENERONLINE PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!
/11 miesięcy temu
OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA IGORTRENERONLINE PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!
POKAŻ KOMENTARZE (7)