Jak jeść zdrowo przy wysokich cenach warzyw? 12 wskazówek od dietetyka na tanie odżywianie i oszczędność bez wykluczania jarzyn

jak oszczędzić na warzywach i owocach fot. Adobe Stock, wifesun
Trzeba jeść codziennie przynajmniej 400-800 g warzyw i owoców, by zachować zdrowie. Jak realizować ten cel, gdy ceny szaleją? Możesz wybierać sensowne tańsze zamienniki, korzystać z warzyw mrożonych, szukać paczek niespodzianek z jarzynami w aplikacjach mobilnych, a także budować menu na podstawie promocji. Oto 12 skutecznych sposobów na tanie odżywianie bez rezygnacji z warzyw i owoców.
/ 07.03.2023 05:59
jak oszczędzić na warzywach i owocach fot. Adobe Stock, wifesun

Ceny rosną w zastraszającym tempie i widzi to każdy konsument. W ostatnim czasie podrożały szczególnie warzywa i owoce, które przecież są niezbędnym składnikiem zdrowiej diety. Media obiegły „paragony grozy” ukazujące ceny papryki, kalafiorów i nie tylko… Nie rezygnuj z jarzyn z uwagi na wysokie ceny – takie podejście przypłacić możesz zdrowiem. Podpowiadam, co zrobić, by ograniczyć wydatki na warzywa i owoce, jednocześnie nie tracąc na jakości diety oraz zdrowiu rodziny.

Spis treści:

  1. Dostosuj menu do warzyw w promocji
  2. Korzystaj z TooGoodToGo
  3. Korzystaj z mrożonek
  4. Nie panikuj zbyt szybko patrząc na ceny
  5. Nie boj się warzyw w puszkach
  6. Wybieraj warzywa suszone np. do zupy
  7. Jedz sezonowo i lokalnie
  8. Przewartościuj priorytety
  9. Nie kupuj warzyw bio, jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić
  10. Korzystaj z promocji na koniec dnia
  11. Idź na kompromisy, które mają zdrowotny sens
  12. Zainstaluj na smartfonie aplikacje supermarketów – korzystaj z ich ofert

Dostosuj menu do warzyw w promocji

Szukaj atrakcyjnych promocji i modyfikuj przepisy – większość przepisów przyjmie dowolne warzywa. Zamiast drogiej faszerowanej papryki zrób faszerowaną cukinię, bakłażana, lub nafaszeruj liście kapusty. Nie przywiązuj się do warzyw, które wymieniają autorzy przepisów. Większość z nich naprawdę nie straci na drobnych modyfikacjach i zamiennikach.

Promocji szukaj bezpośrednio w marketach, gazetkach promocyjnych, lub aplikacjach zbierających promocje z różnych sklepów, np. w aplikacji Blix.

Korzystaj z TooGoodToGo

Aplikacja TooGoodToGo jest wymieniana w każdym tekście z cyklu „tanie odżywienie”. To sposób by zaoszczędzić na jedzeniu, ale też, by nie obniżać zawartości warzyw w jadłospisie. Apka służy do kupowania jedzenia, które zostało w sklepach i restauracjach (często pod koniec dnia), a jest jeszcze zdatne do spożycia. Zamawiasz paczkę niespodziankę w atrakcyjnej cenie i odbierasz ją w umówionym punkcie o ustalonej godzinie.

Moją ulubioną funkcją TooGoodTooGo jest właśnie możliwość zdobywania warzyw i owoców w atrakcyjnych cenach. TooGoodToGo to nie tylko stacje benzynowe, restauracje i kawiarnie. Znajdziesz tu też sklepy spożywcze, a nawet warzywniaki. Ja zazwyczaj poluję na paczki z pobliskiego  warzywniaka i supermarketu, oznaczone jako „mix veggie”. W niedawnym łupie za ok. 12 złotych udało mi się zdobyć ponad 5 kg różnorodnych warzyw: marchewki, pietruszki, buraki, ziemniaki, faszerowane kiszone ostre papryczki, kiszone ogórki, jabłka i gruszki, a także kilka pęczków świeżych ziół.

Żaden z okolicznych sklepów i warzywniaków bierze udziału w akcji? Zaproponuj zaprzyjaźnionemu warzywniakowi dołączenie do programu lub podpytaj o opcję zakupu resztkowych warzyw we własnym zakresie.

Korzystaj z mrożonek

Warzywa i owoce mrożone, są tak samo wartościowe, jak warzywa świeże! Są zazwyczaj pozyskiwane w sezonie, więc mogą być wręcz zdrowsze, jeśli dojrzewały w pełni słońca. Mrożenie nie powoduje utraty witamin, a pozwala na zakup warzyw w atrakcyjnych cenach. Zimą brokuły, szpinak czy mieszanki warzywne z mrożonek będą tańsze, niż te świeże.

Nie panikuj zbyt szybko patrząc na ceny

Pamiętaj, że marzec to jeszcze nie czas na czereśnie, truskawki, a nawet nie sezon na paprykę czy pomidory. Nie poddawaj się panice i nagonce, którą podkręcają często media, wskazując horrendalne ceny za produkty, które… zawsze były drogie w marcu. Zdecydowanie zwracaj uwagę na cenę wybieranych warzyw i owoców, ale miej świadomość, że cena śliwek liczona w dziesiątkach złotych za kg w marcu jest standardem. Zakupy planuj zgodnie z kalendarzem sezonowości i wybieraj lokalne produkty. Pamiętaj, że na rosnące ceny importowanych produktów w dużej części ma wpływ droższy transport. Jeśli wybierzesz warzywa i owoce, które go nie wymagają, ich ceny nie powinny aż tak szokować.

sposoby na zaoszczędzenie na warzywach i owocach
fot. Sposoby na zaoszczędzenie na warzywach i owocach/ Adobe Stock, wifesun

Nie boj się warzyw w puszkach

Korzystaj z warzyw puszkowanych, np. pomidorów, fasoli, kukurydzy… Choć jedzenie w puszkach bywa kontrowersyjne, jest bezpieczne dla ludzi. Zdecydowanie zdrowiej jeść pomidory z puszki, niż nie zjeść ich wcale.

Wybieraj warzywa suszone np. do zupy

Suszone warzywa są dobrym źródłem błonnika, choć mają np. trochę mniej witaminy C niż warzywa świeże. Mimo wszystko mogą być dobrym dodatkiem do warzyw, np. do zupy. Barszcz czerwony z buraków suszonych wychodzi doskonały, suszone warzywa możesz dorzucić też do sosów. Jeśli lubisz grzyby, w sezonie grzybowym przygotuj grzyby suszone i dodawaj je do różnych potraw, grzyby są zdrowe i odżywcze.

Jedz sezonowo i lokalnie

Jedzenie zgodne z sezonowością zawsze będzie sposobem na oszczędzenie. Nawet z zimowych warzyw da się stworzyć zbilansowaną i zdrową dietę! Do warzyw zimujących i korzeniowych dorzuć warzywa i owoce mrożone, a na pewno zapewnisz sobie pełen komplet minerałów i witamin.

Ziemniaki, cebula, marchewka, seler, czosnek i jabłka też zbilansują ci jadłospis. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do różnorodnych produktów, da się otrzymać komplet witamin i minerałów najniższym kosztem bez kompromisu zdrowotnego.

tanie warzywa i owoce
fot. Tanie warzywa i owoce/ Adobe Stock, Alliance

Przewartościuj priorytety

Nie szkoda ci wydać 10 zł na pęk kiełbasy, ale tyle samo na warzyw to już dużo? Zmień priorytety, przejrzyj już istniejące wydatki żywieniowe i wprowadź ekonomiczne sposoby na oszczędność. Wykorzystuj na co dzień strączki i kasze. Unikaj wydatków na napoje, soki, przekąski, postaraj się ograniczyć ilość spożywanego mięsa.

Nie kupuj warzyw bio, jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić

Nie daj sobie wmówić, że jedynym sposobem na zapewnienie zdrowej diety rodzinie, jest korzystanie z najwyższej jakości warzyw i owoców BIO. Fakt może być to dodatkowy sposób na przekonanie się o ich jakości, ale to drugorzędna sprawa. Lepiej zjeść więcej owoców i warzyw bez certyfikatu BIO, niż zjeść ich mniej, ale z etykietą BIO/EKO. Boisz się pestycydów i zanieczyszczeń? Praktykuj moczenie warzyw i owoców w sodzie oczyszczonej.

Korzystaj z promocji na koniec dnia

Wiele supermarketów przecenia warzywa (szczególnie te pakowane w folię), np. rukolę, szpinak, sałatę pod koniec dnia. Możesz upolować tak warzywa i owoce 30, a nawet 70% taniej. Miej oczy szeroko otwarte i wypatruj takich promocji. Pamiętaj jednak, że by prawdziwie zaoszczędzić, musisz realnie zużyć dany produkt lub w porę go zamrozić.

tanie a zdrowe zakupy z warzywami i owocami
fot. Tanie a zdrowe zakupy z warzywami i owocami/ Adobe Stock, stokkete

Idź na kompromisy, które mają zdrowotny sens

Niekiedy tańsze zamienniki produktów spożywczych wcale nie są zdrowsze, a bywają gorsze jakościowo. Czasem zamiana jednego produktu na inny nie będzie miała jednak dużego znaczenia w odniesieniu do wartości odżywczych posiłku. Da się zdobyć tę samą dawkę witamin, minerałów i składników odżywczych tańszym kosztem. Oto kilka przykładów:

  • Awokado zamień na pastę z buraka z dużą ilością oliwy z oliwek – oliwa z oliwek ma te same tłuszcze, co awokado, burak też jest źródłem potasu i folianów;
  • Bataty zamień na miks ziemniaków z marchewkami – podtrzymasz wysoką zawartość karotenoidów i potasu;
  • Zamiast mango wybierz banany – pod względem wartości odżywczych te owoce są bardzo podobne;
  • Zamiast papryki do sałatki dodaj natkę pietruszki dla ogromnej dawki witaminy C.

Zamiast wykluczać całkiem droższe owoce i warzywa z diety zastanów się, jaki może być ich zamiennik.

Zainstaluj na smartfonie aplikacje supermarketów – korzystaj z ich ofert

Popularne supermarkety prowadzą programy lojalnościowe dla stałych klientów, z których warto korzystać. Załóż darmowe konto, przeglądaj oferty i korzystaj ze spersonalizowanych promocji i kuponów, które zachęcają do zakupów warzyw i owoców. Nie daj się jednak skusić na niepotrzebne wydatki i unikaj kupowania produktów typowo rekreacyjnych - wypatruj promocji na paprykę, ale nie na czekoladę.

Czytaj także:
Tania i zdrowa dieta od dietetyka - jadłospis na 7 dni za 70 zł
17 sprytnych trików, by oszczędzić na jedzeniu bez utraty jego jakości. Banalne i te mniej znane wskazówki od dietetyka
5 profili na Instagramie, które pokazują triki na tanie i zdrowe odżywianie. Wskazówki zero waste, tanie przepisy i inne

Redakcja poleca

REKLAMA