Tłuszcz roślinny a zwierzęcy
Różnica pomiędzy tłuszczem roślinnym a zwierzęcym polega na zawartości cholesterolu, którego nie ma w tłuszczach roślinnych. Ponadto są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na organizm. Jednakże olej kokosowy, masło kakaowe i olej palmowy zawierają szkodliwe dla zdrowia, nasycone kwasy tłuszczowe.
W przeciwieństwie do wyżej wymienionych tłuszczów roślinnych, olej rybi zawiera znaczną ilość niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W związku z dyskusją dotyczącą tłuszczów roślinnych, należy zwrócić uwagę, że najlepszym źródłem „dobrego” tłuszczu są ryby i rośliny (z wyjątkiem w/w).
Zobacz też: Czy wszystkie tłuszcze są szkodliwe?
Jakie oleje oferują sklepy?
Sklepy oferują bardzo szeroki asortyment olejów roślinnych, które widnieją na półkach pod różnymi nazwami, dotyczącymi ich składu. Niektóre posiadają mieszany skład, inne są z jednego źródła, jak oliwa z oliwek, olej winogronowy, słonecznikowy, lniany, czy rzepakowy.
Jaki olej do jakich potraw?
Do procesu smażenia najlepszymi tłuszczami są oleje trwałe w wysokich temperaturach. Najlepszym wyborem będzie olej rzepakowy i słonecznikowy.
Do przyrządzania potraw i sałatek, najlepsza jest oliwa z oliwek i olej lniany. Ta zależność determinowana jest przez zawartość w tych olejach kwasów tłuszczowych, należących do rodziny n-3 i n-6. Pod wpływem temperatury, kwasy omega, inaczej n-3 i n-6 rozpadają się, powodując przypalanie oleju.
Zobacz też: Kwasy omega-3 w służbie Twoim tętnicom
Tak jak ryby, oleje roślinne wpływają na poziom cholesterolu we krwi. Wspomagają proces obniżania złego cholesterolu LDL i zwiększania dobrego (frakcji HDL).
Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.