Szparagi - mało tłuszczu, dużo witamin
Szparagi mają niecałe 15 kcal na 100g, są ubogie w białko i tłuszcze, ale za to dostarczają organizmowi: karoten, witaminę C, witaminy B, B2, magnez, fosfor, sole potasowe, sód, wapń, asparaginę.
Zobacz też: Jak wspomóc urodę dietą na wiosnę?
Na zdrowie nerek i wątroby!
Zawierają substancje azotowe i siarkowe które działają pobudzająco na nerki i są pomocne w leczeniu kamicy nerkowej. Starożytni Grecy stosowali szparagi jako lek przeciwko schorzeniom wątroby.
Gwiazdorskie szparagi
W szparagach występuje również glutation, który ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.
Zielone szparagi dodatkowo zawierają antyutleniacze, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się – ta ich cecha, oprócz walorów smakowych, sprawia, że szparagi są ulubionym pożywieniem celebrytów.
Zobacz też: Antyoksydanty przedłużają życie
Spadek libido? Jedz szparagi!
Przez wiele lat szparagi uważano za afrodyzjak. Działanie dietetyczne wspomaga obecność błonnika w szparagach. Wpływa on korzystnie na trawienie: pobudza perystaltykę jelit, przyspiesza wystąpienie uczucia pełności i najedzenia.
Z punktu widzenia medycznego najbardziej wartościowy jest korzeń.
Jak przygotować szparagi?
Przygotowanie szparagów: należy odciąć dolną łykowatą część pędu, usunąć cienką skórkę zaczynając poniżej główki, umyć pod bieżącą wodą, osuszyć. Gotować w całości w szerokim garnku, układając na płasko lub związać w pęczki i gotować na stojąco w wysokim garnku. Najkorzystniej jest jednak gotować szparagi na parze. Po ugotowaniu zahartować w zimnej wodzie. Nie rozgotowywać!
Co można przygotować ze szparagów?
Krem ze szparagów
Jest to przepis na 2 porcje.
Potrzebne będą:
- 3 szklanki bulionu z kostki,
- pęczek szparagów,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego,
- żółtko jaja,
- sól,
- pieprz.
Szparagi oczyścić i odciąć główki. Najpierw gotować łodygi, gdy będą miękkie – wrzucić główki. Wyjąć główki szparagów. Zupę przetrzeć lub zmiksować. Doprawić jogurtem wymieszanym z żółtkiem. Do zupy szparagowej włożyć odłożone szparagowe główki. Posypać zieleniną.
Szparagi z fetą
Jest to przepis na 2 porcje.
Potrzebne będą:
- 2 pęczki szparagów gotowanych na parze lub grillowanych,
- 1 łyżka kaparów,
- czarny pieprz,
- oliwa z oliwek,
- sok z 1/2 cytryny,
- feta light,
- świeża mięta.
Na talerzu położyć szparagi, posypać kaparami i fetą, skropić oliwą i cytryną, posypać posiekaną miętą i pieprzem.