Kwasy omega-3 w służbie Twoim tętnicom

Wstrząs kardiogenny może być następstwem po przebytym zawale /fot. Fotolia
Sztywność tętnic jest determinantem ryzyka chorób i śmiertelności z powodów sercowo-naczyniowych. Czy odpowiednia dawka kwasów EPA i DHA z grupy kwasów omega-3 może zmniejszać sztywność naczyń, a co za tym idzie zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego?
/ 01.02.2011 11:59
Wstrząs kardiogenny może być następstwem po przebytym zawale /fot. Fotolia

U osób z hipercholesterolemią może dojść do zaburzeń naczyniowych, których przejawem jest sztywność tętnic. Sztywność tętnic z kolei wpływa na wzrost ciśnienia tętna, które sprzyja zawałom serca.

Liczne badania dowodzą, że zaburzeniom lipidowym i sztywnieniu tętnic można zapobiegać stosując odpowiednią dietę.

Przeczytaj: Co wiesz o cholesterolu?

Opublikowane w 2010r. w czasopiśmie Clinical Nutrition badanie udowodniło wpływ kwasów tłuszczowych grupy omega-3 na sztywność tętnic.
Badaniu zostało poddanych 25 zdrowych, niepalących osób w wieku 19-68 lat. Przygotowując się do badania pacjenci zjedli kolację zawierająca mniej niż 10 g tłuszczów i śniadanie o energetyczności 400 kcal, zawierające jedynie 2,1 g tłuszczu.
Badanie zostało przeprowadzone po 5 godzinach odpoczynku. W tym czasie mogli oni pić jedynie wodę. Przeprowadzone badania obejmowały pomiar ciśnienia krwi i pomiar podatności naczyń. Badanym pobrano również krew z cewnika umieszczonego na przedramieniu.
Następnie osoby biorące udział w badaniu musiały zjeść posiłek testowy, zawierający 138 g węglowodanów, 23 g białka, 33.3 g tłuszczu z czego 30 g stanowił olej testowy.

W skład oleju testowego dodanego do posiłku grupy kontrolnej wchodził olej palmowy i sojowy, w których stosunek kwasów tłuszczowych odpowiadał typowej brytyjskiej diecie. W skład tłuszczów podanych grupie badanej wchodził olej kontrolny w ilości 23,2 g oraz olej rybi zawierający 2 g EPA i 2,7 g DHA.

Zobacz też: Zdrów jak ryba - kwasy omega-3

Po posiłku w odstępach czasu 30, 60, 90, 120, 180 i 240 min. mierzono ciśnienie tętna i tętnicze. Przeprowadzono badanie podatności tętnic, poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, wolnych kwasów tłuszczowych, glukozy i insuliny.
Otrzymane wyniki potwierdziły pozytywny wpływ kwasów omega-3 na naczynia tętnicze.

Obserwowany spadek poziomu wolnych kwasów tłuszczowych po posiłku bogatym w EPA i DHA szczególnie korzystnie wpływa na tętnice.

EPA i DHA wpływają pozytywnie na zdrowie naczyń krwionośnych i zmniejszają ryzyko powstawania chorób układu krążenia przy dawkach wyższych niż 2 g.

Taką ilość kwasów tłuszczowych w diecie możemy osiągnąć jadając codziennie ryby oraz suplementując dietę w oleje rybie. Suplementy są szczególnie zalecane osobom, które nie jadają ryb.

Napisano na podstawie "Wiadomości medyczne" Marinex International IV(a) 2010

Redakcja poleca

REKLAMA