Cukrzycy nie powinni pić soków, ale ten jest wyjątkiem. Obniża glukozę, ma mało cukru i niski indeks glikemiczny

sok z pigwy a cukrzyca fot. Adobe Stock, Agave Studio
Cukrzycy mogą jeść pigwę na surowo, ugotowaną i w formie przetworów bez cukru. Sok z pigwy bez cukru pity z umiarem też jest polecany w diecie cukrzycowej. Porcja nie powinna stanowić jednak więcej niż 100 ml. Pigwa ma wiele przydatnych dla cukrzyków właściwości: obniża cholesterol, chroni zdrowie wątroby i nerek.
/ 07.10.2022 05:35
sok z pigwy a cukrzyca fot. Adobe Stock, Agave Studio

Sok z pigwy i pigwa mogą przydać się i pojawiać stale w diecie cukrzycowej. Pigwa to niskocukrowy owoc, który ma wiele prozdrowotnych antyoksydantów. Cukrzycy mogą jeść pigwy i pić świeży sok pigwowy z zastrzeżeniem, że przetwory nie mogą być dosłodzone.

Spis treści:

  1. Czy cukrzycy mogą jeść pigwy?
  2. Sok z pigwy dla cukrzyka
  3. Pigwa dla cukrzyka - zalety
  4. Indeks glikemiczny pigwy
  5. Węglowodany w pigwie i soku z pigwy
  6. Potrawy z pigwą dla cukrzyka

Czy cukrzycy mogą jeść pigwy?

Cukrzycy jak najbardziej mogą jeść pigwy. Ważne jednak, by w diecie diabetyka nie umieszczać:

  • pigwy w cukrze,
  • syropu pigwowego,
  • kandyzowanej pigwy,
  • pigwy gotowanej w wodzie z cukrem.

Cukrzycy mogą jeść więc pigwy na surowo, grillowane lub podgotowane w wodzie.

pieczona pigwa z mięsem dla cukrzykafot. Cukrzycy mogą jeść pigwę np. w formie pieczonej i podaną z mięsem/ Adobe Stock, Katarina

Sok z pigwy dla cukrzyka

Cukrzycy mogą pić też sok z pigwy w ograniczonych ilościach, by czerpać prozdrowotne antyoksydanty z pigwy, ale nie dostarczać zbyt dużo cukru. W jadłospisie cukrzyka może znaleźć się tylko naturalny 100% sok z pigwy. Zakazane są syropy i słodzone soki o smaku pigwowym. Choć pigwa i sok z pigwy mają dla cukrzyków wiele zalet, soki (nawet te naturalne) nie są ogólnie polecane cukrzykom. Dlatego warto wyznaczyć sobie limit: jednorazowa porcja soku pigwowego dla cukrzyka nie powinna być większa niż 100 ml. Jednocześnie warto skontrolować, czy taka dawka nie podbije też cukru. U osób bardzo wrażliwych to możliwe.

Pigwa dla cukrzyka - zalety

Napary z liści pigwy stosuje się w niektórych rejonach do wspomagania leczenia cukrzycy od setek lat. Podobne właściwości przypisuje się też owocom pigwy. Analiza chemicznych związków zawartych w przetworach z pigwy wskazuje, że pigwa faktycznie jest źródłem wielu cennych dla cukrzyków substancji. Ma przede wszystkim sporo zdrowych antyoksydantów i polifenoli, które chronią układ krwionośny przed powikłaniami cukrzycy. Pigwa pozwala też obniżać ciśnienie i poziom lipidów we krwi.

Pigwa ma też właściwości ochronne w stosunku do wątroby i nerek: narządów narażonych na uszkodzenia związane z powikłaniami cukrzycy. Zdecydowanie warto więc włączyć pigwę do diety i postarać się znaleźć sposoby jej jedzenia, które nie podnoszą nadmiernie glukozy.

Indeks glikemiczny pigwy

Pigwa ma indeks glikemiczny równy 35. To nieznacznie niższy indeks glikemiczny, niż IG gruszek i jabłek. Klasyfikuje to pigwy w zakresie niskiego indeksu glikemicznego. IG to jednak nie jest wszystko przy ocenie, czy dany produkt jest zdrowy dla diabetyków. Ważniejszym parametrem jest ładunek glikemiczny porcji, który również jest niski. W przypadku jedzenia surowej pigwy nie ma się czym martwić: owoc jest tak cierpki i kwaśny, że na pewno nie zjesz porcji, która znacząco wpłynie na poziom cukru we krwi.

Węglowodany w pigwie i soku z pigwy

100 g pigwy zawiera 15,3 g węglowodanów, a 1,9 g błonnika. Wbrew obiegowym opiniom, pigwa nie jest owocem o wysokiej zawartości błonnika. Wszystko zależy jednak od konkretnego gatunku i dojrzałości pigwy. Zmierzona zawartość cukru w pigwie pozyskana została w Stanach Zjednoczonych, pigwy z Polski mogą mieć mniej węglowodanów.

Wyniki pomiaru zawartości węglowodanów w polskim soku z pigwowca (to owoc podobny do pigwy, ale nie pigwa), prezentują się inaczej. 100 g soku z pigwowca dostarcza tylko 7 g węglowodanów ogółem, a w tym tylko 2 g cukrów prostych. Sok z pigwy i pigwa w całości nie mają więc za dużo cukru.

Potrawy z pigwą dla cukrzyka

Cukrzyk jak najbardziej może umieścić pigwy w diecie. Przykładowe formy zastosowania kulinarnego pigwy odpowiednie dla diabetyka:

  • podgotowana w wodzie pigwa zjedzona z jogurtem i orzechami,
  • dodatek pigwy do owsianki,
  • połowa surowej pigwy jako przekąska,
  • sałatka z grillowaną pigwą,
  • umieszczenie pigwy w deserach z jabłkami dla cukrzyka (zamiast jabłek lub mieszając pigwy z jabłkami),
  • 100 ml soku pigwowego wymieszane z wodą mineralną lub gazowaną (jako lemoniada),
  • pieczona pigwa podana z mięsną potrawą,
  • pieczona pigwa z orzechami na deser.

deser z pigwą dla cukrzykafot. Pieczona pigwa podana z orzechami i serkiem ricotta to idealny deser dla cukrzyka/ Adobe Stock, Oksana

Czytaj także:
Bób a cukrzyca. Jak obniżyć indeks glikemiczny bobu, by mogli jeść go cukrzycy?
Wielka pomyłka naukowców na temat arbuza. Przez lata źle oceniano jego właściwości
Truskawki a cukrzyca i insulinooporność. Czy przy problemach z cukrem poleca się jedzenie truskawek?

Redakcja poleca

REKLAMA