Czy przy uchyłkach jelita można jeść siemię lniane? Sprawdź, kiedy jest to możliwe, a kiedy zakazane

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Siemię lniane a uchyłki jelita grubego: przy zdiagnozowanej uchyłkowatości jelit można jeść siemię lniane nie tylko w postaci naparu ze zmielonych nasion, który tworzy rodzaj galaretki czy kisielu. Nie udowodniono, aby całe ziarenka pogarszały stan chorego. Nasiona lnu dostarczają błonnika, który w tej chorobie jest ważnym składnikiem diety. Jeśli jednak dojdzie do zapalenia uchyłków, z siemienia lnianego trzeba całkiem zrezygnować, gdyż wtedy konieczna jest dieta uboga w błonnik.
Ewa Cwil / 24.03.2024 09:05
Siemię lniane a uchyłki jelita grubego fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Czy nasiona lnu działają korzystnie, czy szkodzą przy uchyłkowatości? Lepiej zastosować siemię lniane do picia czy można jeść je w postaci całych ziarenek?

Uchyłki jelita grubego, a dokładniej uchyłkowatość lub choroba uchyłkowa jelit, to jedna z najczęstszych dolegliwości w obrębie jelita grubego. Może powodować wzdęcia, bóle brzucha, naprzemienne zaparcia i biegunki, ale też krwawienia z układu pokarmowego i niedrożność jelit. U wielu osób choroba przebiega bezobjawowo, ale u 5-30% doprowadzi prędzej czy później do przewlekłego lub ostrego zapalenia uchyłków. Na rozwój choroby i jej przebieg duży wpływ mają nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna i palenie tytoniu. I tu na scenę wkracza siemię lniane.

Czy przy uchyłkach jelita grubego można jeść siemię lniane?

Siemię lniane na jelita działa korzystnie, także przy uchyłkowatości jelita grubego. Dawniej sądzono, że przy tej chorobie nie należy jeść nasion, orzechów i kukurydzy, a nawet owoców drobnopestkowych, np. truskawek, aby nie utknęły one w uchyłkach. Wiele osób całymi latami odmawiało sobie tych pokarmów. Obecnie wiadomo (badania z 2008 i 2019 r.), że nie utykają one w uchyłkach i nie powodują ich zapalenia. Wręcz mu zapobiegają! Dlatego przy uchyłkowatości można jeść siemię lniane.

Mimo to nadal niektórzy lekarze zalecają przy uchyłkach raczej jeść kisiel z nasion lnu. W tym celu wystarczy zmielić łyżkę siemienia lnianego, zalać gorącą wodą i odstawić na 5-10 minut. Powstanie rodzaj kisielu, który także można pić przy uchyłkowatości jelit.

Całe nasiona lnu warto jeść także w celach profilaktycznych, aby do uchyłkowatości jelit nie doszło. Dieta w uchyłkowości jelita grubego, a przede wszystkim zawarty w niej błonnik, obniża ryzyko wystąpienia zapalenia uchyłków.

Przy diecie wysokobłonnikowej należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, aby nie dochodziło do zaparć.

Siemię lniane a zapalenie uchyłków jelita grubego

Jeśli dojdzie do zapalenia uchyłków, lekarz zaleci dietę ubogą w błonnik, a czasami też dietę płynną ubogobłonnikową. Wtedy należy zaprzestać stosowania siemienia lnianego nawet w postaci kisielu, gdyż nasiona lnu należą do produktów bogatych w błonnik.

Siemię lniane w diecie osób z uchyłkowatościąfot. Siemię lniane w diecie osób z uchyłkowatością/ Adobe Stock, tbralnina

Źródła:
1. mayoclinic.org
2. hopkinsmedicine.org
3. Strate LL, et al. „Nut, corn and popcorn consumption and the incidence of diverticular disease„, JAMA. 2008; 300(8): 907-914
4. Ma W et al. „Intake of Dietary Fiber, Fruits, and Vegetables and Risk of Diverticulitis”, Am J Gastroenterol. 2019; 114: 1531-1538

Czytaj także:
Siemię lniane – jakie ma właściwości i jak z nich korzystać?Siemię lniane a endometrioza
Produkty bogate w błonnik pokarmowy – top 30

Redakcja poleca

REKLAMA