Siemię lniane a endometrioza fot. Adobe Stock, Madeleine Steinbach

Codziennie jedz łyżkę tych tanich nasion, by złagodzić kobiecy ból. Jak siemię lniane wpływa na endometriozę?

Kontrowersje związane z siemieniem lnianym w kontekście endometriozy wynikają z faktu, że nasiona te zawierają tzw. fitoestrogeny, którym przypisuje się działanie podobne do estrogenów, a podnoszenie poziomu estrogenów nie jest w endometriozie wskazane. Jak się jednak okazuje, siemię lniane nie pogarsza endometriozy, może wręcz mieć korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiet z endometriozą.
Ewa Cwil / 18.03.2023 05:04
Siemię lniane a endometrioza fot. Adobe Stock, Madeleine Steinbach

Jak się okazuje, siemię lniane może być wsparciem dla kobiet cierpiących na endometriozę. Jest jednak za wcześnie, aby lekarze mogli uznać podawanie siemienia w tej chorobie za działanie lecznicze. Czy dietę w endometriozie powinno się uzupełniać w siemię lniane?
Endometrioza jest schorzeniem, które charakteryzuje się występowaniem tkanki endometrialnej poza jamą macicy. Może to prowadzić do bólu, zaburzeń miesiączkowania i trudności z zajściem w ciążę.

Spis treści:

  1. Siemię lniane a endometrioza
  2. Jak przyjmować siemię lniane na endometriozę

Siemię lniane a endometrioza

Siemię lniane zawiera lignany, które są fitoestrogenami o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. Odpowiadają za znikomą stymulację estradiolu, jaką wykazują naturalne estrogeny.

W dodatku fitoestrogeny, w tym zawarte w siemieniu lignany, mają dwojakie działanie. U kobiet z obniżonym poziomem estrogenów, np. w okresie menopauzy, stymulują ich produkcję, ale przy wysokim poziomie estrogenów, np. przy endometriozie, mogą obniżyć ich poziom i przyczynić się do zmniejszenia objawów endometriozy.

Siemię lniane a endometrioza

fot. Siemię lniane a endometrioza/ Adobe Stock, Madeleine Steinbach

Siemię lniane a endometrioza – badania

Badania naukowe sugerują, że siemię lniane może pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z endometriozą oraz w poprawie jakości życia kobiet cierpiących na tę chorobę, i że warto brać pod uwagę podawanie siemienia lnianego u kobiet z endometriozą lub tych, które są nią zagrożone.

Należy jednak pamiętać, że siemię lniane nie jest lekarstwem na endometriozę i nie zastąpi właściwego leczenia, a może jedynie je wspomóc.

Jak przyjmować siemię lniane na endometriozę?

W badaniach naukowych głównie stosowano olej z nasion lnu, ale można stosować także same nasiona.
Kobiety z endometriozą, które zgłaszają poprawę jakości życia po przyjmowaniu siemienia lnianego, twierdzą, że w ich przypadku wystarczała łyżka nasion dziennie przyjmowana regularnie minimum przez 3 miesiące. Nasiona najlepiej zmielić lub wymieszać z wodą i pozostawić, aż powstanie „kisiel”. Wodą zalewać można także zmielone ziarna, wtedy szybciej uwolnią cenne substancje.

Źródła:
1. Effects of Flaxseed Oil Omega-3 Fatty Acids Supplementation on Regression and Metabolic Status in Endometrial Hyperplasia: A randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial
2. Hyperplasia: A randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, PubMed Endometriosis and Phytoestrogens: Friends or Foes? A Systematic Review, mdpi.com

Czytaj także:
Jak pić siemię lniane, aby wykorzystać jego potencjał
Siemię lniane zamiast jajka – jak stosować ten zamiennik
Maseczka z siemienia lnianego