jak pić siemię lniane fot. Adobe Stock, Luis Echeverri Urrea

Jak pić siemię lniane by najlepiej z niego skorzystać? Dobierz metodę do swojego celu

W zależności od celu stosowania siemienia lnianego możesz pić (lub jeść) je na różny sposób. Najwięcej składników przyswoisz z siemienia lnianego po zmieleniu, ale musisz mielić je samodzielnie, na świeżo. Nie stosuj gotowego, zmielonego siemienia, bo nie ma już swoich właściwości. Jeśli stosujesz siemię lniane na żołądek lub jelita, przygotuj z niego specjalny kleik i pij len w takiej postaci.
/ 17.11.2021 09:09
jak pić siemię lniane fot. Adobe Stock, Luis Echeverri Urrea

Zastanawiasz się w jakiej formie, kiedy i w jakiej ilości pić siemię lniane? To bardzo zasadne pytania. Siemię lniane ma twarde łuski, które są odporne na trawienie, ale pozwalają na wytworzenie charakterystycznego kleiku. To, jak powinnaś pić siemię lniane, zależy od celu, w jakim je stosujesz.

Spis treści:

 1. Po co pić siemię lniane?
 2. Pijesz siemię lniane dla zdrowia? Wybierz len mielony
 3. Pijesz siemię lniane na problemy żołądkowe? Wybierz całe ziarna
 4. Kiedy pić siemię lniane?

Po co pić siemię lniane?

Siemię lniane, czyli po prostu nasiona lnu, to bogate w składniki odżywcze ziarna. Właściwości siemienia lnianego wynikają szczególnie:

 • ze zdolności siemienia do kleikowania, czyli tworzenia charakterystycznej mazi;
 • z bogactwa kwasów omega 3 (to jedno z najbogatszych roślinnych źródeł tych kwasów).

Odpowiedź na pytanie „jak pić siemię lniane” będzie różna w zależności od celu zastosowania tych ziarenek. Siemię lniane możesz pić, aby:

 • wzbogacić swoją dietę w zdrowe składniki odżywcze,
 • łagodzić wrzody żołądka,
 • walczyć z refluksem pokarmowym,
 • łagodzić zapalenie żołądka,
 • łagodzić problemy z przewodem pokarmowym,
 • walczyć z zaparciami,
 • naturalnie obniżać stężenie cholesterolu.

Pijesz siemię lniane dla zdrowia? Wybierz len mielony

Jeśli stosujesz siemię lniane bez konkretnego celu: po prostu dla zdrowia, by zapobiec chorobom, dla urody lub jako składnik diety na cholesterol, stosuj świeżo mielone siemię lniane

Otoczka ziarenek siemienia lnianego jest na tyle twarda i odporna na działanie enzymów trawiennych, że jeśli zjesz całe ziarna, nie przyswoisz cennych składników odżywczych. Po prostu wydalisz ziarenka, nie korzystając z witamin, minerałów i kwasów omega 3 w nich zawartych. 

Przed zjedzeniem lub wypiciem siemienia lnianego zmiel je w elektrycznym młynku. Samodzielnie zmielone siemię lniane możesz przechowywać bez utraty jego właściwości.

Umieść siemię w ciemnym i suchym pojemniku. Przechowuj je w lodówce. Tak przygotowane siemię lniane możesz przechowywać przez ok. tydzień. Możesz więc mielić większą porcję, a przez kilka kolejnych dni wykorzystywać siemię do:

 • owsianek, 
 • posypywania sałatek,
 • koktajli,
 • posypywania kanapek.

Nie ma konieczności picia takiego siemienia lnianego, możesz jeść je w potrawach. Jeśli wolisz wersję z napojem na bazie siemienia, zalej 2 łyżeczki zimną wodą i odstaw na kilka minut, lub dodaj je do ulubionego soku, lub kefiru.

Uwaga: Mielone siemię lniane dostępne w sklepach nie ma już takich samych właściwości. Jest utlenione, a kwasy omega 3 rozłożyły się. Koniecznie miel więc siemię sama w domu.

Pijesz siemię lniane na problemy żołądkowe? Wybierz całe ziarna

Siemię lniane to także znana i ceniona substancja w różnorodnych dolegliwościach przewodu pokarmowego. Len łagodzi wrzody żołądka, pozwala pozbyć się zaparć, pomaga niektórym na refluks.

W tym przypadku najcenniejszą właściwością ziarenek lnu jest zdolność do kleikowania.

Jeśli zostawisz siemię lniane w wodzie na jakiś czas, zaobserwujesz powstanie charakterystycznej mazi wokół nasionek. To błonnik rozpuszczalny. Właśnie ta maź odpowiada za właściwości siemienia kojące układ pokarmowy. Niektórzy wykorzystują powstały "glutek" z siemienia lnianego na włosy

Mikstura z siemienia lnianego kojąca układ pokarmowy

Jeśli masz problemy z wrzodami, refluksem, uchyłkami jelita grubego lub cierpisz na choroby zapalne jelit, skorzystasz z tej metody przygotowania siemienia lnianego:

 • 10 g siemienia lnianego wymieszaj z zimną lub lekko ciepłą wodą (ok. 150 ml).
 • Odstaw siemię lniane na min. 15 minut, a najlepiej na całą noc. 
 • Przed wypiciem wymieszaj siemię dokładnie, jeśli mieszanina jest zbyt gęsta, dodaj wody.
 • Możesz pić tak przygotowane siemię bezpośrednio, albo wymieszać je z wodą, sokiem, maślanką.

Pij taką miksturę codziennie, najlepiej rano, lub kiedy najbardziej odczuwasz dolegliwości.

jak pić siemię lniane kleikfot. Adobe Stock, deniskarpenkov

Mikstura z siemienia lnianego na zaparcia

Jeśli chcesz pić siemię lniane na zaparcia, możesz zmodyfikować tę metodę, by była jeszcze bardziej skuteczna. 

Po pierwsze, na zaparcia możesz stosować mielone siemię lniane (wtedy skorzystasz też z jego wartości odżywczych), albo siemię lniane w całości. Do napoju z siemieniem na zaparcia dodaj jeszcze inne składniki wspierające układ pokarmowy. Połącz kilka domowych metod na zaparcia.

Możesz przygotować na przykład następujący napój z siemieniem lnianym na zaparcia:

 • 10 g namoczonego siemienia lnianego,
 • 100 ml soku jabłkowego dobrej jakości,
 • 200 ml maślanki lub kefiru,
 • suszona śliwka.

Wszystkie składniki mikstury dokładnie wymieszaj lub zblenduj w mikserze. Wypijaj codziennie rano, aż do uzyskania regularnego rytmu wypróżnień. Popij koktajl szklanką wody mineralnej.

Kiedy pić siemię lniane?

Pora picia siemienia lnianego to drugorzędna sprawa. Jeśli siemię pomaga ci pozbyć się problemów żołądkowych i bólu, stosuj je wtedy, kiedy potrzebujesz. 

Jeśli stosujesz siemię lniane na zaparcia, najlepiej wypijaj mikstury z siemieniem rano.

Siemię lniane w napojach i potrawach dla zdrowia (koniecznie świeżo mielone!) możesz spożywać niezależnie od pory dnia

Picie siemienia lnianego na czczo

Picie siemienia lnianego na czczo też może być dobrym pomysłem, by nawilżyć śluzówki po nocy. Szczególnie sprawdzi się, jeśli używasz siemienia lnianego na jelita.

Maź z siemienia ukoi błony śluzowe przewodu pokarmowego i przygotuje go na cały dzień działań. 

Czy można pić siemię lniane na noc?

Siemię lniane jedzone i pite dla zdrowia jak najbardziej może być stosowane na noc. Wy tym wypadku pora dnia nie ma znaczenia. 

Wypijając siemię lniane na zaparcia na noc, możesz nie skorzystać z jego właściwości. W nocy jelita są mniej aktywne i u większości osób nie pomoże to w porannym wypróżnieniu. Pamiętaj jednak, że rytm wypróżnień każdego człowieka jest inny i strategia picia siemienia lnianego na noc może się u ciebie sprawdzić.

Jeśli siemię lniane ma koić twój żołądek i jelita, a to wieczorem i w nocy objawy są najbardziej dokuczliwe, możesz oczywiście stosować miksturę z siemienia na noc.

Czytaj także:
Zioła szwedzkie – zastosowanie, właściwości, skład
Jagody leśne i borówki amerykańskie - właściwości zdrowotne
Właściwości zdrowotne agrestu - 8 powodów dla których warto go jeść