Sok z  granatu fot. Adobe Stock

Ile soku z granatu pić dziennie? (ma silne działanie przeciwrakowe)

Sok z granatu to ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej!
Wioletta Górecka / 11.04.2018 13:43
Sok z  granatu fot. Adobe Stock

Granat nazywany jest „owocem życia”, a jego korzystny wpływ na organizm znany i doceniany był już wśród starożytnych, chińskich ludów. To bogate źródło silnych polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym. Dotarcie do strzelających kulek ukrytych pod skórką nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście istnieje łatwiejszy sposób na cieszenie się właściwościami granatu. Sok z granatu – ile pić dziennie, by cieszyć się zdrowiem? Zalecane przez producentów spożycie to zwykle około 150 ml dziennie.

Sok z granatu – dlaczego jest tak wartościowy?

Dlaczego warto pić sok z granatu? Sok z granatu, dzięki ogromnej dawce przeciwutleniaczy, wykazuje działanie wspomagające walkę z nowotworami. Jest też wartościowym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej, który łatwo może włączyć do codziennej diety. Sok z granatów neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu zapobiega mutacjom komórek i ich przemianie w komórki rakowe. Sok ten ma bardzo wysoki współczynnik ORAC, który obrazuje właściwości przeciwutleniające. Dzięki zawartości folikuliny, będącej naturalną formą estrogenu, sok z granatu łagodzi przebieg menopauzy i jest uznawany za afrodyzjak oraz symbol płodności. Wykazuje również działanie ochronne na ściany naczyń krwionośnych zapobiegając powstawaniu blaszki miażdżycowej. Sok z granatu łagodzi stany zapalne i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Sok z granatu – ile pić dziennie?

Sok z granatu nie jest lekarstwem, dlatego nie ma ustalonych obowiązujących norm dziennego spożycia. Producenci soków zalecają zwykle spożywanie go w porcjach 50 ml, 2-3 razy dziennie. Warto przeprowadzić kilkunastodniową kurację, spożywając ustalone ilości systematycznie każdego dnia. Sok z granatu można również z powodzeniem pić jako dodatek do dań, a także dodawać go do koktajli odchudzających. Sok z granatu jest dość cierpki w smaku, dlatego warto mieszać go z innymi owocami.

Jak samodzielnie zrobić sok z granatu?

Sok z granatu można kupić w niemal każdej aptece, sklepie zielarskim czy ze zdrową żywnością. Jego cena oscyluje w okolicach kilkunastu złotych za 500 ml. Jednak mając w domu owoce granatu, możesz przyrządzić go własnoręcznie. Wystarczy wydostać nasionka ze środka i dokładnie je rozgnieść – na przykład umieszczając w woreczku i gniotąc tłuczkiem do mięsa lub wałkiem do ciasta. Następnie wystarczy przelać go przez sitko o drobnych oczkach, by oddzielisz miąższ i białe skórki od soku – gotowe! Najlepszy sok to ten spożywany świeżo po wyciśnięciu.

To też ci się przyda!

Lubisz domowe przetwory? Sprawdź pomysł na konfiturę z...granatu!
Na czym polega dobroczynne działanie polifenoli?
Czystek - skarbnica polifenoli!