5 prozdrowotnych efektów picia pokrzywy. Wszystkie są potwierdzone naukowo

picie pokrzywy efekty fot. Adobe Stock, Melica
Efekty picia pokrzywy mogą być spektakularne. Picie naparu z pokrzywy wyzwala działanie przeciwzapalne, ułatwia pozbywanie się wody z organizmu i wspiera zdrowie na inne sposoby. Wiele efektów picia pokrzywy zostało zbadanych i potwierdzonych naukowo. Przedstawiamy te najbardziej spektakularne.
/ 15.03.2022 10:59
picie pokrzywy efekty fot. Adobe Stock, Melica

Efekty picia pokrzywy to między innymi redukcja cellulitu, poprawa pracy trzustki i działanie przeciwbólowe. Sprawdź, jakich efektów możesz się spodziewać po wprowadzeniu naparów, soków i herbat z pokrzywy do diety.

Spis treści:

  1. Właściwości i wartość odżywcza pokrzywy
  2. Picie pokrzywy - efekt odchudzający?
  3. Picie pokrzywy - efekt wspierający układ moczowy
  4. Picie pokrzywy - efekt obniżenia cukru we krwi
  5. Picie pokrzywy - efekt przeciwzapalny
  6. Picie pokrzywy - efekt przeciwbólowy
  7. Jak przygotować pokrzywę do picia?

Właściwości i wartość odżywcza pokrzywy

Właściwości prozdrowotne pokrzywy są szerokie, o czym wiadomo od lat. Pokrzywa zawiera ogromną ilość witamin i składników organicznych, takich jak: witamina B2, B5, K, C, żelazo, cynk, miedź, selen, błonnik pokarmowy, cenne przeciwutleniacze.

Ekstrakt z liści pokrzywy wykazuje działanie antyhistaminowe, przeciwzakrzepowe i antybakteryjne. Wyciąg z całej rośliny lub poszczególnych jej części wykazuje działanie antyoksydacyjne, moczopędne, przeciwzapalne. Udowodniono, że picie naparu z pokrzywy obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Nic dziwnego, że pokrzywa uważana jest za cudowną roślinę, skoro nie tylko pomaga, lecz także nie szkodzi (nawet w wielomiesięcznym stosowaniu).

Picie pokrzywy - efekt odchudzający?

Już po kilku dniach picia naparu z pokrzywy możesz zauważyć, że twoja waga się zmniejszy, a ty poczujesz się szczuplejsza. Ten efekt picia pokrzywy wiąże się jednak nie ze spalaniem tkanki tłuszczowej (czego należałoby oczekiwać), ale z właściwościami moczopędnymi rośliny.

Pijąc pokrzywę, częściej biegasz do toalety, pozbywając się nadmiaru wody z organizmu. To jednak nie znaczy jeszcze, że chudniesz. Pokrzywa zawiera błonnik pokarmowy, który może zwiększać uczucie sytości, jednak jest go zbyt mało, byś mogła to odczuć. 

Picie pokrzywy zdecydowanie przynosi więc efekt w postaci luźniejszych spodni, zmniejszenia masy ciała, a może także delikatnego pozbycia się cellulitu. Pamiętaj jednak, że picie pokrzywy nie powoduje odchudzania, a jedynie pozbycie się wody.

Picie pokrzywy - efekt wspierający układ moczowy

Napary i herbatki z pokrzywy są dobrym diuretykiem. Oznacza to, że dają efekt moczopędny. Picie naparu z pokrzywy jest więc przydatne, jeśli:

Picie pokrzywy - efekt obniżenia cukru we krwi

Jak naturalnie obniżyć stężenie cukru we krwi? Na przykład popijając często pokrzywę. Okazuje się, że pokrzywa wykazuje potwierdzony badaniami efekt stymulujący trzustkę do wydzielania insuliny, hormonu obniżającego cukier. 

Ekstrakt z pokrzywy poprawił też tolerancję glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Warto więc rozważyć picie pokrzywy jako element diety w stanie przedcukrzycowym dla jej efektu poprawiającego glikemię.

picie pokrzywy efekt obniżający cukierfot. Napar z pokrzywy na obniżenie cukru/ Adobe Stock, chamillew

Picie pokrzywy - efekt przeciwzapalny

Picie naparów roślinnych i ziołowych, w tym też picie pokrzywy to jeden z podstawowych elementów diety przeciwzapalnej. Efekt przeciwzapalny pokrzywy uzyskuje się przez zawartość polifenoli i różnych antyoksydantów. Przeciwzapalne działanie pokrzywy może wspierać organizm w wielu obszarach: działa ochronnie na serce, zapobiega uszkodzeniom komórek, poprawia regenerację i naturalnie obniża cholesterol.

Picie pokrzywy - efekt przeciwbólowy

Pośrednio picie pokrzywy może przynosić też ulgę w bólu. Efekt przeciwbólowy osiąga się dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Wiele osób cierpiących na bóle stawów powiązane z reumatoidalnym zapaleniem stawów, dną moczanową lub artretyzmem donosi, że picie pokrzywy pozwala im uporać się z bólem. Pokrzywa jest lekarstwem na ból stawów stosowanym od wieków. Jej działanie potwierdzają też nowsze badania, nie tylko medycyna naturalna.

picie pokrzywy - przygotowanie naparufot. Świeża pokrzywa w przygotowaniu do picia/ Adobe Stock, Jana Kollarova

Jak przygotować pokrzywę do picia?

Herbatę z pokrzywy możesz przygotować zarówno z liści suszonych, jak i świeżych.

Świeże liście pokrzywy należy zbierać od maja do wrześniaBy nie straciły cennych właściwości i by można było parzyć ją także po sezonie, wysusz pokrzywę w suchym i ciemnym miejscu.

  • By przygotować herbatę z suszonych liści pokrzywy, łyżkę suszu zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut.
  • Napar ze świeżej pokrzywy przygotujesz szybciej - wystarczy minuta parzenia.
  • Możesz dodać świeżą pokrzywę do wyciskanego soku.
  • Liście pokrzywy możesz zmielić w blenderze na mus i zamrozić ją w woreczkach lub formach do kostek lodu. Dodawaj kostkę takie pokrzywy do koktajlu.

Źródła:

Ghorbanibirgani A, Khalili A, Zamani L. The efficacy of stinging nettle (urtica dioica) in patients with benign prostatic hyperplasia: a randomized double-blind study in 100 patients. Iran Red Crescent Med J. 2013;15(1):9-10. doi:10.5812/ircmj.2386

Dhouibi R, Affes H, Ben Salem M, Hammami S, Sahnoun Z, Zeghal KM, Ksouda K. Screening of pharmacological uses of Urtica dioica and others benefits. Prog Biophys Mol Biol. 2020 Jan;150:67-77. doi: 10.1016/j.pbiomolbio.2019.05.008. Epub 2019 Jun 1. PMID: 31163183.
Kianbakht S, Khalighi-Sigaroodi F, Dabaghian FH. Improved glycemic control in patients with advanced type 2 diabetes mellitus taking Urtica dioica leaf extract: a randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. Clin Lab. 2013;59(9-10):1071-6. doi: 10.7754/clin.lab.2012.121019. PMID: 24273930.
Konrad L, Müller HH, Lenz C, Laubinger H, Aumüller G, Lichius JJ. Antiproliferative effect on human prostate cancer cells by a stinging nettle root (Urtica dioica) extract. Planta Med. 2000 Feb;66(1):44-7. doi: 10.1055/s-2000-11117. PMID: 10705733.
Di Lorenzo C, Dell'Agli M, Badea M, Dima L, Colombo E, Sangiovanni E, Restani P, Bosisio E. Plant food supplements with anti-inflammatory properties: a systematic review (II). Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(5):507-16. doi: 10.1080/10408398.2012.691916. PMID: 23391017.
 
Na podstawie artykułu opublikowanego pierwotnie 14.01.2021  przez Beatę Jasinę-Wojtalak.

Czytaj także:
Zioła szwedzkie – zastosowanie, właściwości, skład
Jagody leśne i borówki amerykańskie - właściwości zdrowotne
Właściwości zdrowotne agrestu - 8 powodów dla których warto go jeść

Redakcja poleca

REKLAMA