Pestki z pigwy (i pigwowca) na refluks działają poprzez łagodzenie stanu zapalnego i nawilżanie błon śluzowych, dotkniętych przez kwaśną treść pokarmową. To znane lekarstwo na zgagę stosowane w medycynie ludowej. Owoce pigwy i pigwowca też mają właściwości zwalczające zgagę, które są udowodnione badaniami naukowymi.
Spis treści:
- Pigwa na refluks pokarmowy
- Jak działają pestki z pigwy na refluks?
- Jak stosować pestki z pigwy na refluks?
Pigwa na refluks pokarmowy
Wspomaganie leczenia refluksu pokarmowego to jedna z lepiej przebadanych właściwości prozdrowotnych pigwy. Pigwa niewątpliwie może być pomocnym naturalnym środkiem zwalczającym zgagę i refluks. To wyjątek, bo inne kwaśne owoce należą do owoców przeciwwskazanych w refluksie i raczej eliminuje się je w diecie refluksowej.
Ustalono, że pigwa na refluks pomaga w formie:
- syropu z owoców pigwy,
- koncentratu soku pigwowego,
- naparów i roztwór z pestek pigwy.
Badania naukowe potwierdzają tę przekazywaną przez lata z ust do ust mądrość ludową, dotyczącą przeciwrefluksowego działania pigwy. Głównym składnikiem pigwy, który pomaga rozprawić się z objawami refluksu, są pektyny i polifenole występujące obficie w owocach. Oto kilka konkretnych badań, w których oceniano przydatność wyrobów z pigwy i pigwowca dla osób zmagających się z refluksem:
Syrop z pigwy na refluks u dzieci
W badaniu z 2015 roku porównano skuteczność syropu z pigwy i omeoprazolu (leku stosowanego w refluksie) w leczeniu objawów refluksu u dzieci. Przez 7 tygodni podawano dzieciom syrop z pigwy lub znany i skuteczny lek na zgagę. Jednocześnie dzieci lub ich rodzice wypełniali dostosowany do wieku młodych pacjentów kwestionariusz, oceniający intensywność objawów refluksu. Wyniki badań wskazały, że syrop z pigwy wykazał podobną skuteczność w zmniejszaniu objawów refluksu u dzieci, co lek (omeoprazol) z grupy inhibitorów pompy protonowej. To doskonała informacja, ponieważ skutki uboczne wyrobów pigwowych nie są tak dotkliwe, jak efekty uboczne stosowania tych leków u dzieci.
Pigwa na refluks u kobiet ciężarnych
Pigwa pozwala zwalczać też refluks w ciąży. Pozytywne rezultaty w zwalczaniu refluksu osiągnięto, badając kobiety ciężarne, skarżące się na zgagę i refluks. Przez 4 tygodnie podawano im ranitydynę (lek na refluks blokujący wydzielanie kwasu żołądkowego) lub koncentrat soku pigwowego w dawce 10 mg po każdym posiłku. Subiektywna poprawa samopoczucia związanego z refluksem była bardzo podobna w grupie stosującej lek i sok z pigwy. Autorzy badania sugerują, że koncentrat soku pigwowego może stanowić alternatywę dla leków u ciężarnych kobiet z refluksem pokarmowym.
Jak działają pestki z pigwy na refluks?
Pestki pigwy na refluks pokarmowy stosowane są w medycynie naturalnej do ograniczania objawów zgagi. Tradycyjne badania naukowe skupiają się na ocenie i wykorzystaniu ekstraktów z owoców pigwy do poprawy symptomów refluksu, ale to pestki są najczęściej stosowaną częścią pigwy na refluks w ludowych przekazach i babcinych recepturach.
Wynika to z ich właściwości tworzących charakterystyczny roślinny śluz, podobny do śluzu tworzącego się po zalaniu wodą siemienia lnianego. Mimo to naukowcy nie poświęcają pestkom pigwy dużej uwagi i ich właściwości przeciwrefluksowe nie są potwierdzone konkretnymi badaniami naukowymi. Fakt, że pestki pigwy na refluks działają, można jednak potwierdzić i wywnioskować z ich innych właściwości, które mają już poparcie w nauce.
Pestki pigwy po zalaniu wodą reagują z nią i uwalniają substancje śluzowe. Śluz z mieszanki pestek pigwy z wodą składa się z:
- celulozy;
- rozpuszczalnych polisacharydów;
- cukrów: arbinozy, ksylozy, mannozy, galaktozy, glukozy;
- kwasów uronowych i innych kwasów organicznych;
- polifenoli: pochodnych kwasu chinowego, apigeniny, stelaryny i innych.
Pestki pigwy mają w tej formie właściwości łagodzące wszelkie dolegliwości przewodu pokarmowego. Stosuje się je np. w chorobach zapalnych jelit i wrzodach żołądka. Doskonale nadadzą się też jako naturalne wsparcie leczenia refluksu pokarmowego. Substancje śluzowe z pestek pigwy:
- nawilżają śluzówkę przewodu pokarmowego;
- przyspieszają gojenie się ran i uszkodzeń przewodu pokarmowego (w tym przełyku w przypadku refluksu);
- ograniczają występowanie charakterystycznego dla refluksu procesu zapalnego w przełyku i górnej części żołądka;
- zmniejszają ból i ograniczają uczucie „palenia w żołądku i przełyku”: charakterystycznego objawu refluksu.
Już te właściwości pestek pigwy pozwalają wywnioskować, że to przydatny środek w zwalczaniu objawów zgagi i refluksu pokarmowego.
fot. Pestki z pigwy i pigwowca ograniczają refluks pokarmowy/ Adobe Stock, PhotoRK
Jak stosować pestki z pigwy na refluks?
Pestki z pigwy na refluks stosuje się w postaci maceratu lub naparu. Nie daj sobie zmówić, że tzw. pestkówka, czyli nalewka z pestek pigwy będzie dobra na refluks. Alkohol, który jest jej bazą, wręcz zaognia objawy refluksu! Sytuacji nie odwracają pestki pigwowca i pigwy, które są drugim składnikiem takiej nalewki. Znacznie skuteczniejszy jest np. napar z pestek pigwy lub pigwowca.
Przepis na napar z pestek pigwy na refluks
Składniki:
- czubata łyżka pestek z pigwy lub pigwowca (świeżych lub suszonych),
- szklanka wrzącej wody.
Sposób przygotowania:
- Przesyp pestki pigwowca do słoika.
- Zalej je wrzącą wodą, zakręć słoik i dokładnie wymieszaj.
- Odkręć słoik i odstaw miksturę na kilka godzin. Po tym czasie napar jest gotowy do spożycia.
Możesz przechowywać przygotowaną i ostudzoną miksturę do 3 dni w lodówce.
Pestki pigwy na refluks - sposób stosowania
W przygotowanym naparze najcenniejszy jest śluz, który wytworzy się po kontakcie pestek pigwy z wodą. Gdy uzyskasz już napar, możesz wykorzystać dwa podejścia:
- zblendować namoczone pestki z wodą tworząc jednorodną mieszaninę o śluzowatej konsystencji,
- przecedzić pestki przez sito i korzystać wyłącznie ze śluzu, który się wydzielił.
Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Blendując pestki dostarczasz więcej składników odżywczych i antyoksydantów, ale narażasz się częściowo na działanie trujących związków cyjanogennych z pestek pigwy i pigwowca. Oddzielając pestki od śluzu, nie korzystasz wcale z właściwości odżywczych pestek, ale tylko z nawilżających i kojących właściwości powstałego roślinnego śluzu.
Niezależnie od wybranej wersji, najskuteczniejszy sposób zastosowania naparu z pestek pigwy na refluks jest taki sam. Łyżkę przygotowanej mikstury z pigwowca na zgagę jedz po każdym posiłku, by uniknąć objawów refluksu.
Zamiast korzystać z pestek pigwowca lub pigwy, możesz w podobny sposób przygotować miksturę na jelita i refluks z siemienia lnianego, lub nasion chia.
Źródła:
Czytaj także:
Czy można jeść truskawki przy refluksie? To zależy
Pomidory a nadkwasota i refluks. 7 skutecznych trików na złagodzenie kwasowości pomidorów
Cukrzycy nie powinni pić soków, ale ten jest wyjątkiem. Obniża glukozę, ma mało cukru i niski indeks glikemiczny