Ten jesienny polski owoc zwalcza refluks i zgagę na dobre. Badania potwierdzają, że jest równie skuteczny, jak leki!

pigwa na refluks i zgagę fot. Adobe Stock, PhotoRK
Pestki z pigwy i pigwowca na refluks stosuje się w postaci naparów lub maceratów. Po kontakcie pestek pigwy z wodą tworzy się roślinny śluz, który nawilża przewód pokarmowy i przyspiesza zwalczanie stanu zapalnego wywołanego refluksem. Na refluks i zgagę świetnie działają też syrop z pigwy i ekstrakt z soku pigwy. Ich właściwości są potwierdzone naukowo i porównywalne ze skutecznością leków.
/ 12.10.2022 05:20
pigwa na refluks i zgagę fot. Adobe Stock, PhotoRK

Pestki z pigwy (i pigwowca) na refluks działają poprzez łagodzenie stanu zapalnego i nawilżanie błon śluzowych, dotkniętych przez kwaśną treść pokarmową. To znane lekarstwo na zgagę stosowane w medycynie ludowej. Owoce pigwy i pigwowca też mają właściwości zwalczające zgagę, które są udowodnione badaniami naukowymi.

Spis treści:

  1. Pigwa na refluks pokarmowy
  2. Jak działają pestki z pigwy na refluks?
  3. Jak stosować pestki z pigwy na refluks?

Pigwa na refluks pokarmowy

Wspomaganie leczenia refluksu pokarmowego to jedna z lepiej przebadanych właściwości prozdrowotnych pigwy. Pigwa niewątpliwie może być pomocnym naturalnym środkiem zwalczającym zgagę i refluks. To wyjątek, bo inne kwaśne owoce należą do owoców przeciwwskazanych w refluksie i raczej eliminuje się je w diecie refluksowej.

Ustalono, że pigwa na refluks pomaga w formie:

  • syropu z owoców pigwy,
  • koncentratu soku pigwowego,
  • naparów i roztwór z pestek pigwy.

Badania naukowe potwierdzają tę przekazywaną przez lata z ust do ust mądrość ludową, dotyczącą przeciwrefluksowego działania pigwy. Głównym składnikiem pigwy, który pomaga rozprawić się z objawami refluksu, są pektyny i polifenole występujące obficie w owocach. Oto kilka konkretnych badań, w których oceniano przydatność wyrobów z pigwy i pigwowca dla osób zmagających się z refluksem:

Syrop z pigwy na refluks u dzieci

W badaniu z 2015 roku porównano skuteczność syropu z pigwy i omeoprazolu (leku stosowanego w refluksie) w leczeniu objawów refluksu u dzieci. Przez 7 tygodni podawano dzieciom syrop z pigwy lub znany i skuteczny lek na zgagę. Jednocześnie dzieci lub ich rodzice wypełniali dostosowany do wieku młodych pacjentów kwestionariusz, oceniający intensywność objawów refluksu. Wyniki badań wskazały, że syrop z pigwy wykazał podobną skuteczność w zmniejszaniu objawów refluksu u dzieci, co lek (omeoprazol) z grupy inhibitorów pompy protonowej. To doskonała informacja, ponieważ skutki uboczne wyrobów pigwowych nie są tak dotkliwe, jak efekty uboczne stosowania tych leków u dzieci.

Pigwa na refluks u kobiet ciężarnych

Pigwa pozwala zwalczać też refluks w ciąży. Pozytywne rezultaty w zwalczaniu refluksu osiągnięto, badając kobiety ciężarne, skarżące się na zgagę i refluks. Przez 4 tygodnie podawano im ranitydynę (lek na refluks blokujący wydzielanie kwasu żołądkowego) lub koncentrat soku pigwowego w dawce 10 mg po każdym posiłku. Subiektywna poprawa samopoczucia związanego z refluksem była bardzo podobna w grupie stosującej lek i sok z pigwy. Autorzy badania sugerują, że koncentrat soku pigwowego może stanowić alternatywę dla leków u ciężarnych kobiet z refluksem pokarmowym. 

Jak działają pestki z pigwy na refluks?

Pestki pigwy na refluks pokarmowy stosowane są w medycynie naturalnej do ograniczania objawów zgagi. Tradycyjne badania naukowe skupiają się na ocenie i wykorzystaniu ekstraktów z owoców pigwy do poprawy symptomów refluksu, ale to pestki są najczęściej stosowaną częścią pigwy na refluks w ludowych przekazach i babcinych recepturach.

Wynika to z ich właściwości tworzących charakterystyczny roślinny śluz, podobny do śluzu tworzącego się po zalaniu wodą siemienia lnianego. Mimo to naukowcy nie poświęcają pestkom pigwy dużej uwagi i ich właściwości przeciwrefluksowe nie są potwierdzone konkretnymi badaniami naukowymi. Fakt, że pestki pigwy na refluks działają, można jednak potwierdzić i wywnioskować z ich innych właściwości, które mają już poparcie w nauce.

Pestki pigwy po zalaniu wodą reagują z nią i uwalniają substancje śluzowe. Śluz z mieszanki pestek pigwy z wodą składa się z:

  • celulozy;
  • rozpuszczalnych polisacharydów;
  • cukrów: arbinozy, ksylozy, mannozy, galaktozy, glukozy;
  • kwasów uronowych i innych kwasów organicznych;
  • polifenoli: pochodnych kwasu chinowego, apigeniny, stelaryny i innych.

Pestki pigwy mają w tej formie właściwości łagodzące wszelkie dolegliwości przewodu pokarmowego. Stosuje się je np. w chorobach zapalnych jelit i wrzodach żołądka. Doskonale nadadzą się też jako naturalne wsparcie leczenia refluksu pokarmowego. Substancje śluzowe z pestek pigwy:

  • nawilżają śluzówkę przewodu pokarmowego;
  • przyspieszają gojenie się ran i uszkodzeń przewodu pokarmowego (w tym przełyku w przypadku refluksu);
  • ograniczają występowanie charakterystycznego dla refluksu procesu zapalnego w przełyku i górnej części żołądka;
  • zmniejszają ból i ograniczają uczucie „palenia w żołądku i przełyku”: charakterystycznego objawu refluksu.

Już te właściwości pestek pigwy pozwalają wywnioskować, że to przydatny środek w zwalczaniu objawów zgagi i refluksu pokarmowego.

pestki z pigwy na refluksfot. Pestki z pigwy i pigwowca ograniczają refluks pokarmowy/ Adobe Stock, PhotoRK

Jak stosować pestki z pigwy na refluks?

Pestki z pigwy na refluks stosuje się w postaci maceratu lub naparu. Nie daj sobie zmówić, że tzw. pestkówka, czyli nalewka z pestek pigwy będzie dobra na refluks. Alkohol, który jest jej bazą, wręcz zaognia objawy refluksu! Sytuacji nie odwracają pestki pigwowca i pigwy, które są drugim składnikiem takiej nalewki. Znacznie skuteczniejszy jest np. napar z pestek pigwy lub pigwowca.

Przepis na napar z pestek pigwy na refluks

Składniki:

  • czubata łyżka pestek z pigwy lub pigwowca (świeżych lub suszonych),
  • szklanka wrzącej wody.

Sposób przygotowania:

  1. Przesyp pestki pigwowca do słoika.
  2. Zalej je wrzącą wodą, zakręć słoik i dokładnie wymieszaj.
  3. Odkręć słoik i odstaw miksturę na kilka godzin. Po tym czasie napar jest gotowy do spożycia.

Możesz przechowywać przygotowaną i ostudzoną miksturę do 3 dni w lodówce.

Pestki pigwy na refluks - sposób stosowania

W przygotowanym naparze najcenniejszy jest śluz, który wytworzy się po kontakcie pestek pigwy z wodą. Gdy uzyskasz już napar, możesz wykorzystać dwa podejścia:

  • zblendować namoczone pestki z wodą tworząc jednorodną mieszaninę o śluzowatej konsystencji,
  • przecedzić pestki przez sito i korzystać wyłącznie ze śluzu, który się wydzielił.

Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Blendując pestki dostarczasz więcej składników odżywczych i antyoksydantów, ale narażasz się częściowo na działanie trujących związków cyjanogennych z pestek pigwy i pigwowca. Oddzielając pestki od śluzu, nie korzystasz wcale z właściwości odżywczych pestek, ale tylko z nawilżających i kojących właściwości powstałego roślinnego śluzu.

Niezależnie od wybranej wersji, najskuteczniejszy sposób zastosowania naparu z pestek pigwy na refluks jest taki sam. Łyżkę przygotowanej mikstury z pigwowca na zgagę jedz po każdym posiłku, by uniknąć objawów refluksu.

Zamiast korzystać z pestek pigwowca lub pigwy, możesz w podobny sposób przygotować miksturę na jelita i refluks z siemienia lnianego, lub nasion chia.

Źródła:

Ashraf MU, Muhammad G, Hussain MA, Bukhari SN. Cydonia oblonga M., A Medicinal Plant Rich in Phytonutrients for Pharmaceuticals. Front Pharmacol. 2016 Jun 21;7:163. doi: 10.3389/fphar.2016.00163. PMID: 27445806; PMCID: PMC4914572.
Zohalinezhad ME, Imanieh MH, Samani SM, Mohagheghzadeh A, Dehghani SM, Haghighat M, Salehi A, Faridi P, Akbarzadeh AR. Effects of Quince syrup on clinical symptoms of children with symptomatic gastroesophageal reflux disease: A double-blind randomized controlled clinical trial. Complement Ther Clin Pract. 2015 Nov;21(4):268-76. doi: 10.1016/j.ctcp.2015.09.005. Epub 2015 Sep 25. PMID: 26573454.
Shakeri A, Hashempur MH, Mojibian M, Aliasl F, Bioos S, Nejatbakhsh F. A comparative study of ranitidine and quince (Cydonia oblonga mill) sauce on gastroesophageal reflux disease (GERD) in pregnancy: a randomised, open-label, active-controlled clinical trial. J Obstet Gynaecol. 2018 Oct;38(7):899-905. doi: 10.1080/01443615.2018.1431210. Epub 2018 Mar 19. PMID: 29553843.

 

Redakcja poleca

REKLAMA