Olej kokosowy zwiększa ryzyko chorób serca! Negatywne działanie oleju

Dłonie kobiety trzymające orzech kokosowy fot. Fotolia
Olej kokosowy jest jeden z najmodniejszych produktów spożywczych. Producenci zachęcają do jego używania i obiecują, że jest zdrowy, nadaje się do smażenia i wspomaga odchudzanie. Specjaliści z American Heart Association są innego zdania.
Barbara Dąbrowska / 12.02.2019 10:24
Dłonie kobiety trzymające orzech kokosowy fot. Fotolia

Olej kokosowy to nie taki "superfood"

Najnowsze rekomendacje deklasują olej kokosowy jako „superfood”. American Heart Association przyjrzało się badaniom dotyczącym wpływu spożycia różnego rodzaju tłuszczów na rozwój chorób układu krążenia.

Zalecenia skupiają się także na oleju kokosowym, w którym, podobnie jak w maśle i smalcu, dominują kwasy tłuszczowe nasycone. Niepokojący jest fakt, że 72% Amerykanów uznaje ten produkt za „zdrowy”, w przeciwieństwie do dietetyków (37%). Specjaliści z AHA podkreślają, że prawdopodobnie jest to wynik działań marketingowych, które są odpowiedzialne za rosnącą popularność wszystkich produktów z orzecha kokosowego.

Olej kokosowy podobny do masła?

Olej kokosowy w 82% składa się z kwasów tłuszczowych nasyconych, wśród których dominuje kwas laurynowy. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone występują w znikomych ilościach: odpowiednio 6 i 2%. Dla porównania masło dostarcza 63% kwasów tłuszczowych nasyconych, smalec wieprzowy 32%, zaś łój wołowy 50%.

Tłuszcz tłuszczowi nierówny! Potwierdza to Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk:

Czy rodzaj tłuszczu, który spożywamy ma znaczenie? Oczywiście, że tak. W naszej diecie powinniśmy ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych, a zastępować je olejami roślinnymi. Tłuszcze zwierzęce są m.in. przyczyną chorób układu sercowo – naczyniowego oraz niektórych nowotworów.  Oleje roślinne są z kolei najbogatszym źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią przed tymi chorobami. W codziennej diecie najlepiej sięgać po olej rzepakowy mający najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych, a unikać oleju kokosowego i palmowego. Dlaczego? Pomimo, że olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym aż w 90% składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które same zmagają się z chorobami układu krążenia lub mają takie osoby w bliskiej rodzinie (np. tatę po zawale czy mamę z miażdżycą). Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie pogarsza efekty leczenia i wzmaga ryzyko powstawania tego rodzaju chorób w organizmie.

Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk

fot. Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk/materiały prasowe

Cholesterol a olej kokosowy

W kontekście zdrowia układu krążenia najbardziej niepokojące jest działanie oleju kokosowego podnoszące poziom cholesterolu LDL (potocznie zwany złym cholesterolem). Taki wpływ zaobserwowano w siedmiu różnych badaniach, w sześciu wykazano istotny statystycznie wzrost LDL. Badacze podkreślają przy tym, że olej kokosowy ma podobny wpływ na LDL jak masło, smalec, czy zniesławiony olej palmowy!

W związku z tym American Heart Association odradza stosowanie oleju kokosowego jako produktu spożywczego, jednocześnie zalecając spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych na poziomie 5-6% energii (całodobowego zapotrzebowania energetycznego). Polskie normy idą krok dalej rekomendując spożycie tłuszczów nasyconych:

„Tak niskie jak to jest możliwe do osiągnięcia w diecie zapewniającej właściwą wartość żywieniową”.

Zalecenia AHA po raz kolejny potwierdzają, że jeśli chodzi o dietę zawsze warto zachować umiar, bez względu na to jak dużo i jak dobrze mówi się o danym produkcie. Wciąż masz wątpliwości i nie wiesz komu ufać? Pamiętaj, że oficjalne zalecenia zawsze opierają się na wielu, dużych badaniach klinicznych, nie są to informacje wyssane z palca. Zapytasz: jak to jest, że wciąż słyszysz co innego? Rekomendacje mają prawo ulegać modyfikacji, bo nauka idzie do przodu, wiemy coraz więcej. Zmieniają się także warunki naszego życia i ilości spożywanych produktów, o jednych zapominamy, inne cieszą się popularnością. Za tym wszystkim muszą iść odświeżone zalecenia i właśnie dlatego ulegają one zmianom.

Zobacz także:
Tygodniowy jadłospis na obniżenie poziomu cholesterolu!
Olej kokosowy, ksylitol i inne superfoods - czy na pewno są zdrowe?
7 przepisów na pyszne koktajle odchudzające na każdy dzień tygodnia!

Redakcja poleca

REKLAMA