Ciemna strona diety bezglutenowej
Na fali popularności diety bezglutenowej wiele osób decyduje się na rezygnację z glutenu bez medycznej przyczyny. Nie wystarczy jednak zastąpić produktów na bazie pszenicy, żyta i jęczmienia bezglutenowymi odpowiednikami.
Coraz więcej danych wskazuje, że dieta bezglutenowa ma swoją ciemną stronę. Budowanie jadłospisu na bazie przemysłowych produktów bezglutenowych, które w składzie mają zazwyczaj przede wszystkim przetworzony, oczyszczony ryż i kukurydzę może nieść ze sobą znaczące ryzyko zdrowotne.
Amarantus – niedoceniane pseudozboże bezglutenowe. Zobacz jak je wykorzystać!
Zdrowie zagrożone
Badanie przeprowadzone wśród 98 osób z celiakią, które przeszły na dietę bezglutenową wykazało pogorszenie parametrów zdrowotnych po roku jej stosowania. Nieprawidłowo zbilansowana dieta bezglutenowa przyczynia się do wzrostu wagi, zwiększenia ciśnienia tętniczego i stężenia glukozy we krwi. Odnotowano także spadek „dobrego” cholesterolu HDL i powiększenie obwodu talii, który jest wskaźnikiem otyłości brzusznej.
Nie wystarczy zatem prosta zamiana produkt glutenowy – produkt bezglutenowy. Rezygnując z glutenu należy stawiać przede wszystkim na nieoczyszczone zboża i nasiona naturalnie bezglutenowe, które wzbogacą posiłki w błonnik, witaminy z grupy B i składniki mineralne. Warto także skorzystać z pomocy specjalisty dietetyka, które pomoże zbilansować jadłospis i przekaże niezbędną wiedzę. Edukacja żywieniowa w diecie bezglutenowej to często pomijany, ale bardzo ważny aspekt.
Zobacz najważniejsze nasiona i zboża dla wszystkich osób, które stosują dietę bezglutenową lub ograniczającą pszenicę.
Dieta bezglutenowa ma wielu zwolenników i przeciwników. Poznajcie jej założenia, wady i zalety
Amarantus (inaczej szarłat)
Zawiera dużo dobrej jakości białka roślinnego. Szarłat dostarcza szczególnie dużo lizyny, aminokwasu (aminokwasy to „cegiełki” budujące białko) niezbędnego dla człowieka. Jest także cennym źródłem wapnia i żelaza.
Nasiona lnu
Len to przede wszystkim niezastąpione źródło NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Nasiona lnu dostarczają także witaminy E, która związana jest z ochrona komórek przed stresem oksydacyjnym.
Komosa ryżowa (quinoa)
Komosa charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka. To ważne źródło błonnika pokarmowego, magnezu i miedzi.
Teff (inaczej miłka abisyńska)
Teff to afrykańskie zboże, które dostarcza aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam syntetyzować. Produkty z teff mają niski indeks glikemiczny.
Gryka charakteryzuje się wysoką zawartością witamin z grupy B, szczególnie witaminy B6, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego.