POLECAMY

Moringa zyskuje na popularności wśród maniaczek zdrowego żywienia. Czy słusznie?

Moringa zwana jest inaczej drzewem życia ze względu na wartość odżywczą i wytrzymałość na niesprzyjające warunki hodowli. Czy warto wprowadzić do diety liście z moringi lub olej moringa?
Moringa zyskuje na popularności wśród maniaczek zdrowego żywienia. Czy słusznie? fot. Fotolia

Moringa olejodajna to drzewo pochodzące z Indii, występujące także w Afryce i Ameryce Południowej. Morigna słynie z łatwości w hodowli i odporności na suszę. Dzięki tym cechom produkty z drzewa życia wykorzystywane są w Afryce przez najbiedniejszą ludność, uzupełniając ubogą dietę. Tradycyjnie wykorzystuje się świeże liście moringi (podobnie jak u szpinak, czy rukolę), ale także jej korzenie (w smaku przypominające chrzan), korę oraz kwiaty.

W Polsce moringa znana jest przede wszystkim w postaci mielonych, sproszkowanych liści i oleju moringa, który poza zastosowaniem kulinarnym używany jest także w kosmetyce (olejek moringa jest szczególnie doceniany w pielęgnacji włosów).

Moringa właściwości i wartość odżywcza

Sproszkowane liście moringi często opisywane są na opakowaniu jako „superfoods”. Określenie to nie jest zdefiniowane przez żadną organizację zajmującą się zdrowym żywieniem i często bywa nadużywane. Czy moringa olejodajna zasługuje na miano superfoods?

Patrząc na wartość odżywczą 100g mielonych liści moringi można dojść do wniosku, że to niezwykle wartościowy produkt. Morigna jest bogata w żelazo, witaminę A i witaminę K. Drzewo życia to także źródło witaminy E, wapnia, manganu i błonnika pokarmowego (blisko 30 g/100 g). To wszystko sprawia, że moringa:

  • zmniejsza zmęczenie (żelazo),
  • poprawia stan skóry (witaminy A i E),
  • usprawnia pracę jelita grubego (błonnik pokarmowy),
  • wpływa na stan kości (wapń, mangan).

5 najpopularniejszych superfoods 2017 roku

Wykazano także pozytywne działanie proszku z moringi wspierające karmienie piersią. To ważna informacja dla matek borykających się z niewielką ilością pokarmu. Warto jednak zwrócić uwagę, że na co dzień nie spożywa się moringi w ilości 100 g, a produkty z drzewa życia stosowane są jako dodatek (np. 1 łyżeczka do smoothie, jogurtu). Jeśli chcesz uzyskać pozytywny efekt wynikający z właściwości moringi stosuj ją regularnie nie zapominając o tym, że nie ma cudownych produktów i najważniejszy jest całokształt diety. Żaden „superfoods” nie pomoże, jeśli nie zadbasz o podstawowe zasady racjonalnej diety. Kto nie powinien stosować moringi? Jedynym, znanym przeciwskazaniem do spożywania produktów z moringi jest ciąża. Moringa może wywoływać niewielkie skurcze macicy.

Olej z moringi stosowany powinien być na zimno. Choć dominują w nim kwasy tłuszczowe jednonienasycone, odporne na działanie wysokiej temperatury, nie należy go używać do smażenia ze względu na obecność związków o działaniu antyoksydacyjnym (szybko się utleniają). Olej moringa należy przechowywać w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Olej z moringi znany jest, jako olej niejełczejący.

Jak stosować liście moringa?

Sproszkowane, mielone liście moringa można kupić w sklepach z żywności ekologiczną stacjonarnych i internetowych. Cena za 100 g opakowanie proszku z moringi zaczyna się od 10 zł i dochodzi do 30 zł. Moringę można kupić także w postaci suplementu diety, w kapsułkach. Popularność zyskuje także herbata z suszonych liści moringi.

Mielone liście moringi można dodawać zarówno do dań słodkich jak i wytrwanych. Moringa jest łagodna w smaku. Można ją porównać do jarmużu, choć odczucia smakowe są znacznie subtelniejsze. Moringa znajdzie zastosowanie jako dodatek do:

  •  jogurtów, serków, koktajli mlecznych
  • smoothie i soków na bazie warzyw i owoców
  • makaronów, past warzywnych, pesto, hummusu, guacamole
  • farszy z mięsa, warzyw strączkowych
  • zup.

8 produktów o niezwykłych właściwościach

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)