Mity na temat zdrowej diety

Powinniśmy zrezygnować ze słodyczy. Wegetarianizm to niezbyt zdrowa dieta. Każdy może zastosować dietę-cud. Czy to mity? /fot. Shutterstock
Zasady racjonalnego odżywiania powinny być nam bardzo dobrze znane z zajęć szkolnych, pogadanek, czy akcji promocyjnych, realizowanych przez różnorodne instytuty zajmujące się propagowaniem zdrowego stylu życia, wciąż jednak bazujemy na mitach. Oto niektóre z nich.
/ 25.11.2010 11:42
Powinniśmy zrezygnować ze słodyczy. Wegetarianizm to niezbyt zdrowa dieta. Każdy może zastosować dietę-cud. Czy to mity? /fot. Shutterstock

W zdrowej diecie nie ma miejsca na słodycze

To normalne, iż słodki smak budzi w nas dobre skojarzenia i chętnie sięgamy po produkty o takim charakterze. Nie musimy rezygnować ze słodyczy pod warunkiem, że będzie to „zdrowa słodycz”. Zdrowa, czyli charakteryzująca się wysoką wartością odżywczą.

Jako przekąskę, która ma nam „umilić chwilę” możemy spożyć: porcję świeżych, soczystych owoców, galaretkę z ich dodatkiem, niewielką porcję ciasta drożdżowego, czy sernika (dobre źródło wapnia), baton zbożowy, czy garść suszonych owoców. Produkty te, poza słodkim smakiem wnoszą do naszej diety witaminy, składniki mineralne, są źródłem białka, węglowodanów, czasem błonnika, czy wody. 

Polecamy: Wakacje na skórze zatrzymaj na dłużej

Wegetarianizm nie może być zdrowy

Wegetarianizm ma wiele odmian, niektórzy jego zwolennicy wykluczają jedynie mięso, nie rezygnując przy tym z innych produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj, nabiału, ryb). Dieta jarska, może być ułożona w taki sposób, że będzie pozwalała na realizację zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki. Jako źródła białka spożywa się wtedy: suche nasiona roślin strączkowych, orzechy, grzyby, przetwory na bazie np. soi, kasze.

Należy mieć jednak ogromną wiedzę z zakresu zdrowego żywienia, aby prawidłowo zbilansować taką dietę.

W diecie chodzi tylko o liczenie kalorii, mniej ważna wartość odżywcza

W przypadku zdrowej diety, istotna jest zarówno ilość spożywanej żywności (co przekłada się na kaloryczność naszej diety), jak i jakość (czyli wartość odżywcza produktów, świeżość, pochodzenie). Nie można więc skupiać się jedynie na ilości kcal, jakie są przypisane każdej potrawie, czy produktowi. Należy brać pod uwagę całościowy jego skład, w tym zawartość: białek, tłuszczów, węglowodanów, błonnika i witamin, czy składników mineralnych.

To, jak bardzo pożądane są w naszym menu dane produkty, możemy sprawdzić podliczając całodzienną rację pokarmową (wszystkie zjadane w ciągu dnia produkty) i odnosząc ją do norm na poszczególne składniki.

Polecamy: Anoreksja - uzależnienie od niejedzenia

Każda dieta jest dla każdego człowieka

Nie każda dieta może być stosowana przez różne grupy ludzi. Różnimy się między sobą płcią, wiekiem, stanem fizjologicznym, aktywnością fizyczną (co przekłada się na zapotrzebowanie na energię), czasem odczuwamy dolegliwości po spożyciu konkretnych produktów spożywczych, chorujemy, bądź jesteśmy zdrowi. Różni nas bardzo wiele czynników, które powodują, iż dieta musi być indywidualnie dostosowana do potrzeb naszego organizmu.

Redakcja poleca

REKLAMA