Spis treści:
Liczi – co to za owoc?
Liczi, a dokładniej liczi chińskie (śliwka chińska) to owoc rozmiarów orzecha włoskiego. Pochodzi z Chin, ale uprawia się go także w wielu innych miejscach świata – w Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, na Filipinach i Madagaskarze. Pokrywa go pomarańczowo-brązowa chropowata skorupka, a pod nią znajduje się biały miąższ z pestką w środku. Liczi rośnie na drzewie, na gałązkach, w formie przypominającej grona.
Smak owocu liczi jest porównywany do winogrona z wyczuwalnymi nutami kwiatowymi. Miąższ śliwki chińskiej jest niezwykle soczysty, zawiera aż 82% wody, dlatego świetnie sprawdza się w upalne dni.
Liczi bywa mylone z rambutanem, choć to zupełnie inny owoc. Rambutan jest podobny w wyglądzie, ale bardziej „owłosiony”, trudniej oddzielić w nim pestkę od miąższu.
Jak jeść liczi?
Dojrzałe liczi obiera się z łatwością. Jeśli skórka jest miękka, możesz oderwać końcówkę i wycisnąć biały miąższ. Powinien „wyskoczyć” w całości. Następnie natnij delikatnie miąższ lub rozdziel palcami i wyjmij znajdującą się w środku pestkę.
Jeśli zewnętrzna skorupka wciąż jest lekko twarda, możesz naciąć ja nożem i obrać owoc jak jajko na twardo.
Owoc liczi w kuchni
Owoc liczi najlepiej smakuje surowy. Można go także kupić w syropie (w puszce) lub pod postacią soku.
Śliwkę chińską dodawaj do:
- sałatek owocowych,
- koktajli,
- lodów.
Owoc ten bardzo dobrze komponuje się smakowo także z mięsem, rybami i owocami morza. Sprawdź, co zrobić z liczi.
Jak kupować śliwkę chińską?
Zwracaj uwagę przede wszystkim na skórkę. Nie może być zbyt miękka, twarda świadczy o niedojrzałości. Liczi dość szybko się psuje, w temperaturze pokojowej wytrzyma tylko 2-3 dni, zaś w lodówce do 5. Nie jedz owoców z żółtym miąższem, może to świadczyć o popsuciu się owoców.
Cena owocu liczi
Choć to owoc egzotyczny, to bez problemu kupisz go w większości polskich supermarketów. Sezon na liczi przypada na okres październik do kwietnia, wtedy jego cena jest najniższa i wynosi około 10-20 zł za kilogram. Poza sezonem za śliwkę chińską zapłacisz dużo więcej, bo nawet 35-50 zł.
fot.Adobe Stock
Właściwości i kalorie liczi
Porównując kaloryczność liczi do innych owoców, należy uznać go za owoc średniokaloryczny. 100 g dostarcza 66 kalorii (kcal). Stugramowa porcja jest świetnym źródłem witaminy C i pokrywa 119% dobowego zapotrzebowania.
Śliwka chińska ma w składzie także polifenole należące do grupy flawonoidów. Związki te wykazują silne działanie antyoksydacyjne, które w połączeniu ze zdrową dietą i trybem życia mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Liczi jest także źródłem potasu i miedzi.
Wszystkie składniki odżywcze łącznie witamina C, polifenole, potas i miedź chronią naczynia krwionośne przed zmianami miażdżycowymi.
Ze względu na dość wysoką zawartość cukrów prostych (ok. 3 łyżeczek w 100 g) osoby z cukrzycą powinny zachować ostrożność włączając owoc do menu. Najlepiej jest w takich przypadkach łączyć liczi ze źródłami błonnika pokarmowego, który opóźnia wchłanianie glukozy do krwi.
Wartość odżywcza liczi (w 100 g):
- wartość energetyczna: 66 kcal,
-
węglowodany: 16,5 g,
- w tym cukry: 15,2 g,
-
tłuszcz: 0,4 g,
- w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g,
- białko: 0,8 g,
- błonnik: 1,3 g.
fot. Adobe Stock
Szkodliwość owoców liczi
W internecie możesz natknąć się na informację, że liczi jedzone na pusty żołądek jest niebezpieczne. W latach 1960-2017 odnotowano ponad 200 przypadków niebezpiecznych incydentów związanych ze spożyciem śliwki chińskiej, głównie w Indiach, wśród dzieci w wieku od roku do 9 lat.
Liczi jedzone na pusty żołądek może wywołać niebezpieczne spadki glukozy we krwi, które wynikają z zablokowanie specyficznych szklaków metabolicznych w organizmie. Z tego powodu owoc liczi warto spożywać w ciągu dnia, po śniadaniu.
Dowiedz się więcej o owocach w diecie:
Mandarynka - kalorie, wartość odżywcza, witaminy i właściwości
Pomelo - kalorie, właściwości zdrowotne i wartość odżywcza
Jak jeść kaki - prosta instrukcja i krótkie porady
Dietetyk z 12 letnim doświadczeniem. Ukończyła Technologię Żywności i Żywienie Człowieka w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pomaga pacjentom trwale zmienić nawyki żywieniowe. Uczy realnych rozwiązań, szacunku do ciała, konsekwencji i „godzenia” się z jedzeniem. Twórczyni autorskiego podejścia w nurcie pozytywnej dietetyki. Prowadzi poradnię online barbaradabrowska.pl.