Czym są suplementy?
Suplementy diety nie są lekami, nie stosuje się ich w celu wyleczenia chorego. Powinni je zażywać przede wszystkim ludzie zdrowi oraz pacjenci w okresie rekonwalescencji. Uzupełniają one zbilansowaną dietę. Niestety nie zawsze mamy czas i możliwości, aby dbać o odpowiednie urozmaicenie i wartość odżywczą naszych posiłków.
Czytaj też: Dieta dla młodego sportowca
Co zawierają suplementy?
Suplementy diety są produkowane z koncentratów substancji, które naturalnie występują w żywności. Oprócz witamin i składników mineralnych mogą zawierać w swoim składzie: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik i ekstrakty roślinne. Nie są to jednak składniki w naturalnej postaci, dlatego nie zastąpią tych przyjmowanych razem z posiłkami. Są też bardziej skoncentrowane.
Przekroczenie dawek niektórych związków powoduje, że odkładają się one w wątrobie lub w innych narządach. Bardzo ważna jest więc znajomość zalecanych dawek każdego ze składników.
Czy są bezpieczne?
Dopuszczeniem suplementu do obrotu zajmuje się Główny Inspektor Sanitarny. Istnieje długa i żmudna procedura, zanim dany preparat zostanie wprowadzony na rynek. Zdarza się, że suplement zawiera taki sam składnik jak lek, jednak wówczas dawki danego związku są w obu preparatach zupełnie różne.
Opakowanie suplementu musi zawierać:
- określenie "suplement diety"
- nazwy składników odżywczych oraz ich właściwości
- stwierdzenie, że suplementy nie mogą być spożywane zamiast zbilansowanej diety
- dzienne zapotrzebowanie na daną substancję
- ostrzeżenie o nieprzekraczaniu zalecanej dawki w ciągu dnia
- ostrzeżenie o niepodawaniu ich w nadmiernej ilości dzieciom
Czytaj też: Dieta dla nastolatek
Suplementy diety zyskują coraz większą popularność w społeczeństwie. Firmy farmaceutyczne przeznaczają duże fundusze na ich reklamę, dzięki temu zwiększa się sprzedaż tych preparatów w aptekach. Pamiętajmy jednak, że żadnych związków nie powinniśmy długo przyjmować w dużych dawkach, a o zasadność stosowania danego suplementu najlepiej zapytać lekarza.